SZPIEG W KSIĘGARNI: „Nie ufam już nikomu” Klaudia Muniak – recenzja premierowa

kryminał, triller, sensacja recenzje

Odsłony: 162

Wyobraźni „medycznej” Klaudii Muniak nie brakuje. W Psychopacie poruszyła temat komórek macierzystych do walki z nowotworem mózgu. Tym razem postawiła na aplikację medyczną do kontrolowania zaburzeń i podskórny chip uwalniający w określonych porach odpowiednią dawkę leków. Aplikacja zainstalowana w telefonie sama dostosowuje terapię do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Niewielki chip zawiera skondensowaną ilość kilkunastu leków. Nie trzeba często chodzić do lekarza. Czy to naprawdę wydaje się takie proste i bezpieczne? Zapraszam na premierową recenzję thrillera medycznego Nie ufam już nikomu Klaudii Muniak.

Iga Wilczak od lat cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, przyjmuje leki i chodzi na terapię. Jej stan pogarsza się po traumatycznym porodzie. Natura perfekcjonistki nie ułatwia jej życia z depresją poporodową. Kobieta funkcjonuje na granicy świadomości i urojenia. Jej frustracja i irytacja odbijają się na synku. W głowie kobiety pojawiają się napastliwe i trudne do poskromienia myśli. Przywidzenia, w których wyrządza krzywdę Joachimowi, zaskakują ją i utrudniają opiekę nad dzieckiem. Iga czuje się beznadziejną matką. „Kompletnie siebie nie poznaję, emocje dosłownie robią ze mną, co chcą”. (s. 13)

Młoda mama jest współtwórczynią innowacyjnej metody zdalnego leczenia – aplikacji medycznej do podskórnego podawania leków. Decyduje się na wszczepienie w ramię chipa i połączenie z aplikacją, choć trwają testy. Ufa nowoczesnej biotechnologii. Wkrótce zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Pogarsza się jej stan psychiczny, umysł płata figle, męczy bezsenność. Coraz częściej pojawiają się halucynacje i zaniki pamięci. Pierwszy siniak na ciele synka zapala w głowie Igi czerwoną lampkę. Dzieje się naprawdę coś złego. Iga przestaje ufać najbliższym. Ma problem z uwierzeniem samej sobie. Podaje w wątpliwość działanie aplikacji medycznej i opracowanej przez siebie terapii…

Pytań w trakcie czytania powieści nasuwa się wiele. Dostęp do dziecka mieli tylko najbliżsi, więc kto z nich wyrządził mu krzywdę? Matka w chwili zapomnienia? Niby świadomie nie mogła skrzywdzić synka, ale nieświadomie? Kochający maż i ojciec? Babcia pomagająca w opiece nad niemowlakiem? Lojalna przyjaciółka Marta? Pytania dotyczą też aplikacji i chipa. Zastanawia nagle pogarszający się stan Igi. Dane wprowadzane na bieżąco gdzieś umykają. Obraz tracenia kontroli nad życiem, większa liczba urojeń, popadanie w paranoję i walka sama ze sobą, z aplikacją i wszystkimi wokół z jednej strony wzbudzały we mnie empatię, lecz z drugiej intrygowały.

Nie mogę odmówić tej powieści realizmu i wiarygodności. Rzetelne opisy przebiegu depresji poporodowej pokazują, z czym mierzy się wiele kobiet. Przy okazji autorka zwraca uwagę na rozmijanie się rzeczywistości porodu i połogu z teorią poradników. Do tego bardzo realistyczne i przerażające halucynacje. Zdumiała mnie szczegółowość i plastyczność urojeń oraz ich brutalność. Widziałam je oczami wyobraźni i sama się zastanawiałam, co jest prawdą, a co imaginacją. Za sprawą narracji pierwszoosobowej byłam Igą Wilczak, czułam jej rozszalałe emocje, wewnętrzny dramat, a jednocześnie z boku obserwowałam proces popadania w obłęd, zmiany zachodzących w psychice i zachowaniu bohaterki.

Oprócz tego, co dzieje się w domu Igi i Natana, ważna jest przeszłość bohaterki, stąd przeplatanka rozdziałów Teraz i Wtedy. Trudne relacje z matką, zimny chów, niepowodzenia w życiu bohaterki nie pozostają bez echa na jej bieżący stan, przeszłość niszczy ją od środka. Normalne życie młodej matki zamienione w dramat odbija się na relacjach z bliskimi. Obserwowałam narastający konflikt między bohaterami. Zabrakło mi wyjaśnienia nie najlepszych relacji na linii mąż-teściowa.

Klaudia Muniak przedstawia w powieści działanie i używanie aplikacji. Zmusza czytelnika do refleksji nad sztuczną inteligencją, która wkracza w obszar naszego zdrowia. Nie powiem, idea aplikacji medycznej jest zacna i bardzo ułatwiłaby życie chorym. Być może tak kiedyś będzie wyglądać zdalne leczenie, zważywszy na rozwój nauk biomedycznych i najnowszych technologii. Jednak w przypadku Igi coś jest nie tak. Czyżby sztuczna inteligencja chciała ją wykończyć? Ale przecież… „Aplikacja wie, co robi”. (s. 217)

Napięcie w thrillerze rośnie, aż dochodzi do tragedii. W pewnym momencie moje podejrzenia okazały się słuszne, lecz autorka sprytnym zabiegiem wywiodła mnie w pole. Od początku umiejętnie nakreśliła fabułę i prowadziła akcję, by czytelnik nie poczuł się zbyt pewnie w swoich domysłach. Ukazując motywy i metody postępowania bohaterów, tylko utwierdziła mnie w uniwersalnej prawdzie. Finał zaskakuje, chociaż nie ma takiego efektu „wow” jak w Psychopacie.

Nie ufam już nikomu to nie tylko thriller medyczny o nowatorskiej metodzie zdalnego leczenia z wykorzystaniem aplikacji i chipa oraz o depresji poporodowej i popadaniu w obłęd. To także dramat świeżo upieczonej mamy i jej rodziny, karuzela emocji, pretensji, oskarżeń. Oraz wychowanie, które nas ukształtowało jako dorosłych.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

KRYMINAŁ, TRILLER, SENSACJA – ZOBACZ JAKIE KSIĄŻKI POLECAMY

 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Klaudia Muniak
Tytuł: Nie ufam już nikomu
Data wydania: 29.07.2020
Ilość stron: 302
ISBN: 978-83-66611-28-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *