SŁÓW KILKA WRÓBLA ĆWIRKA: Warzywom z rosołu podaruj drugie życie!

budżet domowy i zakupy dom i ogród porady zdrowie

Odsłony: 278

Każdy, kto uwielbia rosół doskonale wie, że do uzyskania jego idealnego smaku potrzeba nie tylko dobrego mięsa, ale i dużej ilości warzyw. Kiedy to królewskie danie zostanie podane na stół, mało kto zastanawia się jaki los czeka naszych kulinarnych, roślinnych bohaterów. A los czeka ich nieciekawy, bo oprócz kilku pociętych na plasterki marchewek zdobiących talerze, zazwyczaj lądują w koszu na odpady. Jeśli ty także postępujesz tak samo, spróbuj zmienić swoją filozofię i podejdź do gotowania w sposób ekologiczny i praktyczny. Czy wiesz, że dosłownie każde warzywo z rosołu może od ciebie dostać kilka żyć?

Życie pierwsze – zasadź klony

Kiedy przygotujesz sobie odpowiednią porcję warzyw do rosołu, odetnij od każdego końca od strony korzenia 2-3 cm a następnie wsadź do doniczki korzenie (znaczy od strony korzenia) w ziemię. Z korzenia pietruszki, marchewki i selera wyrośnie natka, z pora – uwaga – nowy por. Wszystkie roślinki można użyć powtórnie do rosołu lub do sałatek.  Aby akcja klonowania się udała, musisz  mieć świadomość kilku szczegółów.

Selery wypuszczają listki po długim czasie – po 2-3 tygodniach
Pietruszka, seler i marchewka nie lubią zbyt wilgotnej ziemi – mogą zacząć gnić
Pietruszka i marchewka nie lubią palącego słońca

 

25 cm por posadzony z 3 cm kawałka pora-matki/ roślinka 3 tygodniowa

 

Natka z kawałka “rosołowej” pietruszki. Na wierzchu ziemia przysypana eco-korą z obierków młodych ziemniaków

 

Życie drugie – eco kora

Do obierania twardych warzyw, czyli marchewki, pietruszki i selera, używaj obieraka. Nie ściągaj z nich skórki jednym pociągnięciem, tylko podziel ruch na dwa, żeby paski były krótsze. Seler może być za twardy, wtedy obierz go nożem a potem skórkę pokrój na drobne kawałki. Piórka wynieś do ogrodu i zrób z nich ściółkę. W ten sposób powstanie eco-kora. Dokładniejszą instrukcję jej “produkcji” znajdziesz w linku pod tym artykułem. Jeżeli nie masz ogrodu, ani działki możesz wsypać je do doniczek z domowymi kwiatkami.

Życie trzecie – sałatka lub galaretka

Po ugotowaniu rosołu nie wyrzucaj warzyw. Zrób z nich sałatkę jarzynową.  Możesz także “poszarpać” mięso rosołowe, warzywa pokroić w talarki i zalać częścią rosołu wymieszaną z żelatyną. W ten sposób wyjdzie pyszna galaretka drobiowa.

materiał chroniony prawami autorskimi
jeśli go udostępniasz, podaj źródło

http://zycieipasje.net/2019/08/09/slow-kilka-wrobla-cwirka-eco-kora-pod-rosliny-za-darmo/

http://zycieipasje.net/2015/10/16/warzywa-jak-koty-sa-indywidualistami-przepis-na-domowy-pozywny-rosol/

http://zycieipasje.net/2016/09/05/pora-na-pora-czyli-ryz-w-zieleniach-i-zolciach/

 

źródło: pixabay.com/foto: Lubos Houska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *