POCZYTAJ MI NA UCHO: „Taka miłość się zdarza” Agnieszka Jeż – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura obyczajowa i współczesna - audiobooki

Odsłony: 187

Jak się dorwałam w sobotę wieczorem do audiobooka, to przepadłam! Dosłownie! Skończyłam w niedzielę w południe. Wysłuchałam ostatni tom trylogii jednym tchem niemalże. Przeniosłam się do Krakowa i w góry. Cieszyłam się, smuciłam, trzymałam kciuki, byłam zaskakiwana i zauroczona, uwiedziona pięknem i zapachem, czasem się chwilę zadumałam, nawet otarłam łzę z oka. Wszystko to za sprawą panien Majewskich, sztuk trzy, i za sprawą Staszka… Zapraszam na recenzję audiobooka Taka miłość się zdarza Agnieszki Jeż, czyli ostatniego tomu trylogii Dom pod Trzema Lipami w wykonaniu lektorki Joanny Domańskiej.

Klaudia Majewska, czyli panna Zatrapek znana z poprzednich części cyklu: Serce z szuflady i Za siódmą górą, jest kolejną ofiarą rodzinnej klątwy. Nie wyjdzie za mąż za Staszka, ponieważ los podsuwa jej pod nos dowody zbrodni. „Cholerne Mojry nie odpuszczały!”. Na kobietę spadają nieoczekiwane emocje o wielkiej sile rażenia. Ostatnie tygodnie jej życia to krakowskie Pendolino w porównaniu z warszawskim pociągiem osobowym. Jednak jeden dzień przebił wszystko. Początek powieści to rewelacja za rewelacją, wyjaśnianie tajemnicy za tajemnicą, kołowrotek emocji, łez i śmiechu, niedowierzania i akceptowania faktów. Pojawia się nowy-stary członek rodziny i nowy-nowy członek rodziny. Wkrótce do rodziny wejdą bliscy Staszka Skarłata, jego jedenastoletnia siostra z zespołem Downa i ciotka. Prawdziwe, rodzinne rewolucje!

Agnieszka Jeż zafundowała bohaterce i słuchaczowi już w pierwszym rozdziale niezły rollercoaster. Bohaterowie odkrywają kolejne karty o sobie, los im w tym wydatnie pomaga. Kolejne fale emocji przetaczają się przez życie Klasy. Radości przeplatają się z problemami i smutkami, pojawiają się mroczne wątki. Los rzuca kłody pod nogi, sielanka rodzinna przetykana jest dramatami, tworząc wielobarwną makatkę rodu Majewskich. Momentami powraca panna Zatrapek – wciąż jest trochę starej Klary w bohaterce. Życie ją nauczyło, żeby nie robić dalekosiężnych planów. Ostatnie przypadki w jej życiu wcale nie były takie przypadkowe, jak wcześniej można było sądzić. Zmiany, zmiany, zmiany zachodzą w życiu panien Majewskich. Czy Klara przechytrzy Mojry?

Klara, najmniej szalona Majewska, szła przez swoje życie górami i dolinami, raz prostą drogą, innym razem biorąc ostre zakręty. Przebyła długą drogę – odbyła podróż w przeszłość swojej rodziny, odkryła mroczne sekrety, a po drodze zaczęła poznawać siebie, odkrywać swoje prawdziwe ja, aż doszła do siódmej góry i zobaczyła, co się za nią kryje. Zakochała się z wzajemnością. Taka miłość się czasem zdarza nie tylko na kartach powieści. Może zdarzyć się każdemu z nas. Doświadczenia są szansą na rozwój, cuda się zdarzają, zabobony są tylko zabobonami, a zła passa kiedyś się kończy. „Trzeba żyć tym, co jest. I z tymi, którzy są”.

Niezmienne fascynowała mnie sąsiadka Jadzia – dobry duch Domu Pod Trzema Lipami, niesamowicie pozytywnie nastawiona do świata kobieta, ubierająca się kolorowo, wymykająca się konwenansom. Dorównuje jej homoseksualista Tomek. Dorota fascynowała mnie swoją osobowością. Była jak petarda – podejmowała szybkie decyzje i działała, odważnie parła do przodu z amerykańskim zacięciem. Pani Maria z apteki to wzór pracodawcy. Jednak tym razem moje serce podbił… ksiądz Szczepan. Dusza, nie człowiek. Pięćdziesiąt lat posługi kapłańskiej, doświadczenie i mądrość życiowa przebijały z każdego jego słowa.

Taka miłość się zdarza to bardzo życiowa książka i nieprzewidywalna w wielu momentach. Zaskoczeń i wzruszeń nie brakuje. Agnieszka Jeż postawiła na podstawowe wartości – miłość, rodzinę, przyjaźń, pracę, dobre relacje międzyludzkie. W opowieść o rodzinie Majewskich autorka wplotła wycieczki po Krakowie, wizyty w górach, rozważania na różne ważne życiowe tematy, które z kolei samoczynnie uruchamiały refleksje nad życiem. Pokazała, jak łatwo między ludzi wkrada się nieporozumienie, niedomówienie, jak szybko wyparowuje zaufanie, jak szybko się od siebie oddalamy. O zespole Downa pisała jako o „odmienności”. Poruszyła temat miłości, przemijania, zarobków nauczycieli, misji w szkole, rękodzieła, agroturystyki, tolerancji osób homoseksualnych, nawet zabrała słuchacza na nauki przedmałżeńskie. Niektóre zdania to złote myśli. „W każdej sytuacji, w każdym człowieku szukaj dobra”.

Tajemnice rodzinne i codzienne życie Majewskich mogłam poznać także dzięki lektorce Joannie Domańskiej. To ona, wcielając się w poszczególnych bohaterów i odpowiednio modelując głos, sprawiała, że przez osiem godzin odbierałam tę literacką historię jak prawdziwą, a Klarę traktowałam jak swoją dobrą znajomą. „Warto dbać o bliskie relacje. Teraz i na potem”.

Potwierdza się reguła, że życie zaskakuje i wszystko może się zdarzyć, a życie nie jest takie czarno-białe. Na szczęście!

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Taka miłość się zdarza
Cykl: Dom Pod Trzema Lipami
Autor: Agnieszka Jeż
Czyta: Joanna Domańska
Czas trwania: 8h
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-434-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *