WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Kocia kołyska” Kurt Vonnegut – recenzja audiobooka

Hits: 167

To jedna z najbardziej znanych i najważniejszych powieści  amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta, a prywatnie jedna z moich ulubionych książek, do której wracam co jakiś czas. Tym razem postanowiłam przypomnieć ją sobie “na ucho”.  Lektorem wydanego przez Storybox audiobooka jest aktor Jacek Dragun.

Niestety, sentymenty przeważyły i okazało się, że dla mnie ta powieść istnieje tylko w wersji papierowej, czytana po swojemu. Nie oznacza to jednak wcale, że wersja audio ma jakieś mankamenty. Lektor stanął na wysokości zadania.

Kocia kołyska  jest powieścią specyficzną. Wielu odbiorców nie widzi w niej nic specjalnego, wręcz dziwi się, że została wpisana w poczet światowej klasyki. Cóż, Vonneguta nie każdy “trawi”. Jeśli zaś ktoś zupełnie nie zna jego twórczości, może spokojnie spróbować zaczynając właśnie od tego utworu.

Krótko o fabule. John/Jonasz planuje napisać książkę o “Dniu,  w którym nastąpił koniec świata” , o tym, co robili różni ludzie w dniu, bomba atomowa spadła na Hiroszimę,. Zbiera materiały dotyczące twórcy bomby, Feliksa Hoenikera, dociera do jego dzieci. W poszukiwaniach trafia na ślad tajemniczej substancji zwanej “Lód-9”. Wybiera się na utopijną wyspę San Lorenzo, gdzie panuje dyktator Papa Monzano. Tam styka się z “bokononizmem”, religią wymyśloną przez proroka Bokonona. Cel pisania książki schodzi na dalszy plan, a kolejne wydarzenia prowadzą do zaskakującego finału.

Tytułowa kocia kołyska,  dziecięca zabawa splątanym sznurkiem, stanowi  metaforę przesłania  tego tekstu, otóż: wszystko jest iluzją, kłamstwem, ułudą. Bez tego “udawania” nie zobaczy się  kota, ani kołyski, więc nie pozostaje nic innego jak się  tym kierować. Choć nawet i wtedy, znalezienie sensu życia stoi pod znakiem zapytania.

Mottem powieści jest cytat z fikcyjnej Księgi Bokonona, a mianowicie “Kierujcie się w życiu fomą, czyli nieszkodliwym łgarstwem – ono da wam odwagę, dobroć, zdrowie i szczęście” Księga Bokonona 1,5″, poprzedzone jednak uwagą “W tej książce nie ma ani słowa prawdy”. Jak się na to zapatrywać?

Kocia kołyska jest powieścią przewrotną, ironiczną, absurdalną, groteskową, pełną paradoksów. Rozpisana na 127 króciutkich rozdziałów, z licznymi dialogami, bawi i ciekawi, a przez swoją niejednoznaczność, absurdalność, ironiczność  itp. daje do myślenia.
Dotyka problemów związanych z naturą człowieka. To opowieść o kłamstwie i prawdzie, głupocie i mądrości, religii, wojnie, fanatyzmie, władzy, miłości, szczęściu. O kondycji naszej cywilizacji.

Ton jest nieco szyderczy, prześmiewczy, sporo tu elementów satyry, lecz ogólnie rzecz biorąc powieść należy do gatunku science fiction. Ma ona swoich zwolenników, ale nie każdego przekonuje styl Kurta Vonneguta. Warto jednak spróbować, kto wie, może to będzie początek wspaniałej przygody z literaturą?

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka we współpracy ze Storybox.pl

Tytuł: Kocia kołyska

Kurt Vonnegut

Tytuł oryginału: Cat’s Cradle

Tłumacz: Lech Jęczmyk

Data wydania:  2020 r.

Czas trwania: 7 godzin

ISBN : 978-83-8116-909-7

 

 

 

(Visited 162 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close