KSIĄŻKA MIESIĄCA

KSIĄŻKA MIESIĄCA

Jeden z najlepszych poradników na rynku. Przeczytaj dlaczego. Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: „Dalajlama o mistycyzmie”, Renuka Singh – recenzja

Hits: 64

Dziś jesteśmy na Dachu Świata, w miejscu przepięknym i niezwykłym. Tutaj znajdują się bogate świątynie i miejsca kultu Buddy. Tu żyją Tybetańczycy – ludzie przyjaźni, życzliwi, uczynni, szczęśliwi. A wśród nich ten najważniejszy Tybetańczyk, przywódca religijny, mistrz duchowy, mistyczny nauczyciel i uczony, Jego Świętobliwość Dalajlama. Odgrywa on ważną rolę stabilizującą w regionie oraz we współczesnych dziejach świata. Jednocześnie jest świadectwem tego, że można być radosnym i szczęśliwym w obliczu wielkich przeciwności losu. Zapraszam na spotkanie z Jego Świątobliwością Dalajlamą, zapraszam na recenzję książki Renuki Singh Dalajlama o mistycyzmie.

Tybetański duchowny odegrał w życiu autora kluczową rolę, przekształcił jego umysł. Dlatego Renuka Singh napisał książkę o naukach swojego mistrza. Zebrał je i uporządkował, aby przekazać je innym. Publikacja skierowana jest do wszystkich poszukujących, lecz nie zmusza czytelnika do zostania buddystą. Renuka Singh postawił sobie za cel pogłębić wiedzę o buddyjskiej filozofii i tradycji, licząc na to, że zaprowadzi ona czytelnika do duchowego doświadczenia i egzystencjalnego zaangażowania. „Jeżeli chcecie wywołać przemianę w swoim wnętrzu, musicie się przyłożyć”. (s. 125)

Niniejsza publikacja to zbiór użytecznych i zwięzłych nauk, wypowiedzi, nieformalnych przemyśleń Jego Świątobliwości Dalajlamy o mistycyzmie rozumianym jako zespolenie się z boskością. Zostały one zaczerpnięte z jego wywiadów, wykładów i napisanych tekstów. Jest ich sto czterdzieści. Są dłuższe i krótsze. To w nich mistyczny nauczyciel tłumaczy, jak nawiązywać życzliwy i pełen miłości kontakt z innymi ludźmi, który przyniesie nam ulgę; jak uwalniać się od gorzkich i przygnębiających myśli:

49.

“Jeżeli będziecie potrafili rozwinąć w sobie silne współczucie i miłującą życzliwość wobec waszego wroga, będziecie w stanie wytworzyć podobne współczucie i miłującą życzliwość wobec wszystkich czujących istot. To trochę tak, jakbyście usunęli duży kamień blokujący przepływ wody w kanale. Kiedy pozbędziecie się tego kamienia, woda natychmiast zaczyna płynąć”. (s. 46)

90.

“Jeżeli nie doświadczymy cierpienia, nie będziemy mieli w sobie zbyt wiele współczucia dla innych. Z tego względu chęć uwolnienia się od własnych cierpień poprzedza jakiekolwiek współczucie wobec innych istot”. (s. 61)

Nauki Dalajlamy są konkretne, żywe, możliwe do zastosowania na co dzień. Czytając je, odnosi się wrażenie, że słyszy się głos przywódcy duchowego, jakby on sam do nas przemawiał i nas uczył. W pierwszej chwili nauki wydają się proste, lecz to tylko pozory. Po dłuższym zastanowieniu, refleksji dostrzeżemy ich znacznie głębsze znaczenie. Czytanie wymaga ciszy i spokoju, aby skoncentrować się na naukach i dostrzec w nich mądrość. Niewątpliwie należy je sobie dawkować. „W buddyzmie liczy się jakość, a nie ilość”. (s. 56)

Publikacja ta zawiera również Trzy główne aspekty ścieżki Jego Świątobliwości Dalajlamy. Zdaniem Roberta A.F. Thurmana, autora wstępu, to największy skarb tej książki. Są one szczegółowo omówione wers po wersie, komentarze zostały wzbogacone osobistymi refleksjami Dalajlamy i przykładami wyniesionymi z jego własnych duchowych poszukiwań. W ten sposób buddyjski mistrz duchowy skutecznie otwiera oczy, rozszerza inteligencję, wzmacnia serca. Niewątpliwie inspiruje mądrością, dobrocią, prostotą, dobrodusznością, cierpliwością, spontanicznością. „Niniejsza książka jest czymś w rodzaju recepty, która pomoże wam poprawić wasze życie w nieznaczny albo dogłębny sposób”. (s. 15)

Książkę Dalajlama o mistycyzmie można odebrać jako traktat, krótki przewodnik lub podręcznik, opatrzony słowniczkiem i bibliografią. Na pewno zachęca ona do cieszenia się mądrością, troską i poczuciem humoru Dalajlamy. Piękna szata graficzna i czarno-białe zdjęcia przyciągają wzrok. Poznajcie buddyjski punkt widzenia, inspirujące wypowiedzi Jego Świątobliwości Dalajlamy – piękną receptę na radość i szczęście. Receptę, którą będziecie realizować wielokrotnie, o ile zechcecie prowadzić mistyczne poszukiwania.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Renuka Singh
Tytuł: Dalajlama o mistycyzmie
Tytuł oryginalny: The Dalai Lama’s Littel Book of Mysticism: The Essential Teaching
Tłumaczenie: Maciek Lorenc
Data wydania: 2020
Ilość stron: 150
ISBN: 978-83-66520-62-2

(Visited 49 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close