POCZYTAJ MI NA UCHO: “Siła kobiecości” I. Majewska-Opiełka – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura popularnonaukowa, poradniki - audiobooki rozwój osobisty

Odsłony: 169

Czym w dzisiejszych czasach przejawia się kobiecość i jakie cechy się na nią składają? W czym tkwi jej siła? Jak zmieniło się postrzeganie kobiet przez świat, a przede wszystkim postrzeganie świata przez kobiety? Czym jest kobieca solidarność? Jak budować poczucie własnej wartości?
To tylko kilka z wielu pytań, na które stara się odpowiedzieć Iwona Majewska – Opiełka w Sile kobiecości, która jest drugą książką (po Czasie kobiet) poświęconą kobietom.

Autorka przedstawia historię walki kobiet o swoje prawa i choć sama nie uważa się za feministkę (zwłaszcza feministkę wojującą) i w wielu sytuacjach nie zgadza się z ich poglądami, to jednak uważa, że ruch ten wiele zmienił w postrzeganiu kobiet.

W swoich rozważaniach sięga do postaci biblijnej Ewy, by na jej przykładzie odpowiedzieć na pytanie, kim jest kobieta i do czego została powołana? Próbuje odczytać na nowo jej historię.

Zastanawia się nad relacjami, jakie łączą kobiety z mężczyznami, ale sporo uwagi poświęca również relacjom między samymi kobietami, zwłaszcza tym, które powinny łączyć matkę z córką.

Iwona Majewska – Opiełka analizuje, czym dla kobiety jest poczucie własnej wartości, na czym polega kobieca solidarność i sens pozytywnego myślenia. Sporo miejsca poświęca  poczuciu obfitości. Mówi, że nie ma jednej, gotowej recepty na szczęśliwe życie, ale są wskazówki i zasoby, które nam w tym pomagają.

W kolejnych rozdziałach zajmuje się cechami, jakie powinna posiadać kobieta lider. Zwraca też uwagę na potrzebę mówienia o swoich emocjach, a także na to, by kobiety nauczyły się głośno prosić o pomoc.  Pochyla się nad problemem depresji i skłonności do zamartwiania się.  Podaje przykłady wspaniałych kobiet ze świata polityki, biznesu, kultury. Zwraca uwagę na odmienne rozumienie roli kobiet w poszczególnych państwach i okresach historycznych.

Wychodząc z założenia, że nie wystarczy tylko przeczytać książkę, ale trzeba ją też przemyśleć, proponuje podzielenie się swoimi spostrzeżeniami z matką, córką czy przyjaciółką w ciągu 48 godzin od jej przeczytania, a także wykonanie konkretnych ćwiczeń, które umieszczone są pod hasłem „Zrób to”.

Autorka jest psychologiem, doradcą w zakresie rozwoju osobowości i trenerem liderów. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu podaje przykłady z życia konkretnych kobiet, radząc, jak zachowywać się w trudnych dla nas sytuacjach. Mówi o tym, jak ważne są wspomnienia z dzieciństwa, relacje z matką i innymi kobietami, związki, w które wchodzimy, przyjaźnie, macierzyństwo. Zaznacza, że kobieta szczęśliwa, to kobieta, która rozwija się, dba o swoją karierę zawodową, odnosi sukcesy. Dużym atutem książki jest fakt, że Majewska – Opiełka nie tylko teoretyzuje, ale podaje konkretne wskazówki, co i jak to zrobić, by kobiety czuły się lepiej.
Oczywiście nie wszystkim będzie się to podobać – również ja przyznaję, że w kilku miejscach nie zgadzam się z autorką. Warto zatem przeczytać/przesłuchać tę książkę, by wyrobić sobie własne zdanie. Zaznaczam jednak, że trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, ponieważ audiobook trwa ponad 16 godzin. Lektorem jest Donata Cieślik – absolwentka wydziału dziennikarstwa oraz podyplomowych studiów na wydziale psychologii społecznej.

Zapraszam do wysłuchania audiobooka i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

[PRZECZYTAJ TAKŻE: “Powiedz to dobrym słowem” Iwona Majewska-Opiełka – recenzja audiobooka]

Wydawnictwo:  Storybox.pl
Autor: Iwona Majewska – Opiełka
Tytuł: Siła Kobiecości
Czyta: Donata Cieślik
Czas trwania: 16 godzin 16 minut
ISBN: 978-83-8194-285-0

 

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *