POCZYTAJ MI NA UCHO: “O lepszym życiu. Rozważania z psychologią w tle”Iwona Majewska-Opiełka

audiobooki - recenzje literatura popularnonaukowa, poradniki - audiobooki rozwój osobisty życie i pasje

Odsłony: 242

Co zrobić, by nasze życie stało się lepsze? Czy w ogóle jest to możliwe? Czy i jaki mamy na nie wpływ?
Na te i inne pytania odpowiada książka O lepszym życiu. Rozmyślania z psychologią w tle Iwony Majewskiej – Opiełki. To trzecia pozycja tej autorki, którą mam przyjemność recenzować.

Nie jest to zwykła książka, choćby już z tego powodu, że nie tylko nie trzeba jej czytać od deski do deski, ale nawet kolejność poszczególnych rozdziałów nie ma żadnego znaczenia. Jak to możliwe? Z bardzo prostego powodu. To zbiór 100 krótkich felietonów, miniaturek, jak mówi sama autorka, z których każdy poświęcony jest innemu tematowi. Wszystkie jednak mają wspólny mianownik, którym jest poprawa życia każdego z nas.

„O lepszym życiu” to konkretne wskazówki, które mogą być zastosowane przez każdego człowieka. Poszczególne rozdziały to rozwinięcie myśli z innych książek tej autorki. Iwona Majewska – Opiełka porusza ważne, choć wydawałoby się banalne tematy, takie jak: poranne wstawanie, motywacja, czas, praca nad samym sobą, cel, wolność itp. Okazuje się jednak, że bez głębszego zastanowienia się nad nimi, nasze życie nadal będzie przeciekać nam przez palce, a my będziemy sfrustrowani i niepewni.

Tłumacząc poszczególne zagadnienia, autorka daje nam konkretne wskazówki. Robi to na przykładach zaczerpniętych z własnego życia lub życia innych znanych ludzi, jak choćby ks. Jan Kaczkowski, Eleonora  Roosevelt czy Frank Sinatra. Nierzadko powołuje się również na bohaterów fikcyjnych, znanych z literatury, takich jak Barbara Niechcicowa z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, czy Marta Korczyńska z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Większość rozdziałów kończy się tak zwanymi zadaniami domowymi. Autorka, zwracając się bezpośrednio do czytelnika, prosi go o wykonanie konkretnych zadań, takich jak na przykład: pochwal dziś kilka osób za dobre zachowanie lub zastanów się nad tym, co motywuje Cię do pracy, postaraj się znaleźć jak najwięcej argumentów na…

Wśród poruszanych tematów są takie jak: pasja, wolność, lider, proaktywność, dobre słowo, miłość, siła i jej źródła…

Warto zwrócić uwagę na fakt, że autorka jest psychologiem, mentorem, trenerem rozwoju osobistego a zatem jej wypowiedzi często poparte są naukowymi informacjami i badaniami.

Utwór inspiruje, pobudza do myślenia, refleksji, zastanowienia się nad sobą i nad własnym życiem, nad odpowiedzialnością za słowa, których używamy.

Książkę O lepszym życiu poznałam w formie audiobooka. Dzięki ciepłemu i miłemu głosowi lektorki Joanny Domańskiej – aktorki teatralnej, filmowej i dubbingowej – słuchałam go z prawdziwą przyjemnością.

Szczerze polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

PRZECZYTAJ TAKŻE: “Siła kobiecości” – recenzja audiobooka
TRENING EMPATII: “Powiedz to dobrym słowem” – recenzja audiobooka

Wydawnictwo: Storybox

Autor : Iwona Majewska – Opiełka

Tytuł: O lepszym życiu. Rozważania z psychologią w tle

Czyta: Joanna Domańska

Czas trwania: 7 godzin 16 minut

ISBN: 978-83-8194-324-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *