POCZYTAJ MI NA UCHO: „Chciejosztuczki. Książa zakazana przez Chciejokorp” Adam Studziński – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje fantastyka literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 133

„Cześć. To ja, twój Chciejek. Kup to, kup tamto. Więcej i więcej. Chcę, chcę, bardzo chcę! To ja. Co? Nie znasz mnie? Nie szkodzi. Ważne, że ja znam ciebie. I to dużo lepiej, niż ci się wydaje. Że co, że nie istnieję? Jestem tylko zmyśloną postacią z tej opowieści? Proszę bardzo, możesz myśleć tak dalej” – rzeczywiście, myślałam tak do tej pory. Jednak po bliższym poznaniu chciejognoma o dziwacznym imieniu okazało się, że znam go bardzo dobrze. Znacie go i Wy, choć osobiście go nie spotkaliście. Teraz macie okazję. Zapraszam na recenzję audiobooka Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp Adama Studzińskiego.

Z pudełka po kolejnym plastikowym kucyku Mania wytrząsnęła niewielką maskotkę w okularach i garniturze podobną do człowieczka. To nie była zabawka, tylko żywy stworek. Gnom. Chciejognom ChG 913. Uciekł on z pracy, bo miał dość wzbudzania w dzieciach chęci posiadania nowych rzeczy, wmawiania im, że muszą coś mieć. W Chciejokorpie stosował chciejosztuczki, aby dzieci namawiały rodziców na zakupy. Nic dziwnego, że Mania prosiła mamę o nowego kucyka. Dziewczynka cały czas się nimi bawiła i tylko o nich rozmawiała z koleżankami. Teraz ma nowego przyjaciela i znakomitego nauczyciela oraz… przewodnika po sklepie. Wkrótce okazuje się, że CHG 913 jest ścigany i znajduje się na czarnej liście. Staje się wrogiem numer jeden.

Adam Studziński jest fenomenalny! Wpadł na genialny pomysł, aby pokazać dzieciom prawdziwy świat i działanie jego machin – korporacji i wielkich sklepów, a przy tym uświadomić, co marketing robi z człowiekiem. Pomysł zrealizował mądrze i z wyczuciem. Autor wraz z lektorką Agnieszką Krzysztoń zaprasza do świata korporacji. Tu pracuje ChG 913, jeden z wielu trybików w wielkiej machinie. Nie ma imienia, ma tylko numer, swój identyfikator. Pracuje na sukces tego na górze, dla którego liczy się jeden cel – pieniądze. Lektorka wspaniale naśladuje gnomy, zmieniając barwę głosu na dziwnie brzmiącą. Tak sugestywnie wydaje polecenia i rozkazy jako szef Chciejokorpu, że od razu chce się je wykonać.

Początkowo myślałam, że to będzie zwykła bajka. A tu taka niespodzianka! Najlepszy audiobook dla dzieci, jaki do tej pory wysłuchałam! Dostałam cudowną i bardzo wartościową opowieść o podstępnych chciejognomach. Pod płaszczykiem fantastycznych istot ukryte są nasze zachcianki, chwyty marketingowe sprzedawców poparte przykładami z życia oraz wartość pieniędzy. Zaczyna się od oczywistej prawdy: „W sklepie nie ma nic za darmo”. Sklep w tym audiobooku jawi się jako pułapka, w którą się wpada, gdy kupujemy coś nieplanowanego. A potem jest lekcja technik i metod sprzedaży w terenie. Chciejognom oprowadza po sklepie, zdradzając pilnie strzeżone chciejosztuczki. Zwraca uwagę na magię cen, iluzję promocji, napisy, układ towarów. Wszystko tłumaczy w przystępny sposób, a przy tym radzi: „Na zakupach baw się w sklepowego odkrywcę”. Pada kilka słów prawdy o naszych zachciankach, kolekcjonowaniu zbędnych rzeczy. Nie brakuje przygód, ucieczki i pościgu, a nawet grozy. Co ważne, walor edukacyjny podany jakby mimochodem przemycany jest w prostej, lekkiej i zabawnej formie. Dziewczynki od razu utożsamią się z Manią, która walczy ze swoimi marzeniami i zachciankami. „Nie daj się małym zachciankom”.

To bajka edukacyjna dla wszystkich od lat 5 do 105, która otwiera oczy na marketing sklepowy. Dorośli poznają prawdę o sobie i własnych dzieciach, choćby dlaczego dla świętego spokoju kupują następną zabawkę swojemu marudzącemu dziecku. Bajka to krótki i przystępny przewodnik po sklepie i zakupach: gratisach, promocjach, reklamie, modzie na produkty. Wstrząsająca terapia dla zakupoholików i kolekcjonerów zabawek, karteczek, naklejek itp. Także przewodnik po życiu, uświadamiający, jak ważne są relacje z rówieśnikami, co można za darmo kolekcjonować; pokazujący, jak spędzać wolny czas; podkreślający, że warto być oryginalnym. To apel o robienie rozsądnych zakupów, bo gdzieś w tle słychać echo ekologów, widać tony śmieci, marnującego się jedzenia. „To ludzie lubią iść na łatwiznę”.

Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp Adama Studzińskiego moim skromnym zdaniem powinna zostać lekturą obowiązkową dla dzieci już na początku nauczania. Przekonajcie się dlaczego. Wraz z dziećmi poznacie skrzętnie skrywane tajemnice Chciejokorpu i marketingowe pułapki. Bawcie się, uczcie i stosujcie w praktyce.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Chciejosztuczki. Książka zakazana przez Chciejokorp
Autor: Adam Studziński
Czyta: Agnieszka Krzysztoń
Czas trwania: 1 h 55 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-497-7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *