POCZYTAJ MI NA UCHO: „Ale historia… Ta potworna wojna” Grażyna Bąkiewicz – recenzja

Odsłony: 268

Dziś bawimy się w obieranie cebuli. Właściwie to Cebula sam się rozbierze, to znaczy nauczyciel historii z pewnej szkoły w przyszłości. Ubiera się on w dziwaczny sposób – warstwowo, na cebulę. Historyk ma tendencję rozbierać się na lekcji w miarę narastania emocji. Gdy się denerwuje, to ściąga z siebie kolejne elementy garderoby, owe nadprogramowe warstwy. Uczniowie robią wtedy zakłady, ile ich jeszcze ma na sobie. Dzisiaj założył czerwone spodnie, żółtą koszulę, kilka bezrękawników, bluzę i blond perukę. To co, bawimy się? Zapraszam na recenzję audiobooka Ta okropna wojna, siódmej części cyklu Ale historia… Grażyny Bąkiewicz.

Profesor Cebula to nietuzinkowy, ekscentryczny nauczyciel, nie tylko ze względu na ubiór. Jego metody nauczania historii to prawdziwa podróż w czasie dzięki magicznym ławkom, przenoszących uczniów do przeszłości. Nauczyciel twierdzi, że czytanie o historii jest jak lizanie lodów przez szybę. I ma rację. Jego lekcje to „prawdziwa podróż w prawdziwą przeszłość”. Ułatwia on swoim uczniom korzystanie z doświadczeń przodków, gdyż to historia jest nauczycielką życia. „Musicie zobaczyć i poczuć, wtedy zrozumiecie i zapamiętacie”.

Początek lekcji to pięciominutowy próbny lot, czyli ćwiczenia z precyzyjnego lądowania w okresie międzywojennym. Witek, bohater i narrator tej części, nie protestuje, gdyż ma w tym swój cel. Od czasu wypadku z błyskaczem chłopiec słyszy gadające fale. Ma na ten temat swoją teorię. W nocy Witek uwolnił falę, która brzmiała tak: „Raz, dwa, trzy, obrót, bzzz”, a na lekcji ma okazję sprawdzić, czy jego fala istniała wcześniej. Trafia do pokoju, w którym Heinrich i jego żydowski przyjaciel Szymech budują radio i słuchają przemówienia Adolfa Hitlera.

Tematem lekcji jest II wojna światowa. Uczniowie mają za zadanie dowiedzieć się, jak pokonano Hitlera. Lecą na wojnę. Bezpieczeństwo zapewni im ochrona gamma. Uczniowie nie mogą zmieniać biegu historii – mają się poddać nurtowi zdarzeń, nie angażować się, tylko obserwować, a w sytuacjach ekstremalnych uciekać. Tym razem trzykrotnie mogą wrócić do klasy na hasło: „Chwila oddechu”, by uspokoić emocje i odetchnąć. W podróżach w czasie nieprzewidywalność i zbiegi okoliczności stawiają uczniów w przeróżnych sytuacjach. „Zachowajcie ostrożność, bo to złe czasy”.

Grażyna Bąkiewicz podjęła się trudnego tematu, ale bardzo ważnego, wciąż żywego i bolącego. Słowami profesora Cebuli przekonuje, że wojna to „ostry zakręt w dziejach naszej ludzkości”, ważna część naszej historii i trzeba o niej wiedzieć, aby zrozumieć dzisiejszy świat. Temat dla młodego odbiorcy może być nie do udźwignięcia lub nieciekawy, lecz nie dla pani Grażyny, która wie, jak opowiadać dzieciom o wojnie. Autorka ponownie połączyła naukę z przygodą i nutą humoru, rezygnując z patetyzmu i ciągłego epatowania tragizmem na rzecz „normalności”. Spojrzała na historię Polski i świata z innej perspektywy – oczami nastolatków. Przeniosła dwunastolatków w czasie, by poznali swoich rówieśników i różne oblicza wojny, a tym samym umożliwiła to młodym słuchaczom.

Uczniowie przeżywają niecodzienne przygody, często groźne i niebezpieczne. W przystępny sposób poznają fakty historyczne – rozkwit faszyzmu w Niemczech, bombardowanie Warszawy, utworzenie drugiego frontu w Europie, udział Japonii w wojnie. Widzą szkolenie chłopców w Hitlerjugend, płonący Zamek Królewski, są świadkami pomagania Polakom i Żydom, wzruszających i smutnych scen. Aż korci ich, by pomagać. Sami biorą udział w ratowaniu obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” (polecam książkę Joanny Jodełki 2 miliony za Grunwald). Trafiają do obozu koncentracyjnego. Na własne oczy widzą, jak okropna jest wojna, jak wygląda życie podczas okupacji, z czym zmagają się ludzie. Nawet jedzą pożywną zupę i śpiewają jedną z zakazanych piosenek Siekiera, motyka. Witek przekonuje się, że nie każdy Niemiec jest zły.

Klimat audiobooka na równi z przedstawianymi wydarzeniami tworzą komiksy w wykonaniu lektora. Komiksowe wstawki na chwilę odrywają od akcji, aby wzbudzić większe zainteresowanie dodatkowymi informacjami – faktami i ciekawostkami historycznymi. To z komiksu mały słuchacz pozna historię złota II Rzeczpospolitej i główne hasła Hitlera, wysłucha przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, dowie się o Janie Karskim i co to jest gra w klasy. Komiksowe wstawki wywołują również uśmiech na twarzy. Humoru nie brakuje, choć jest on nieco wyważony. Wyobraźcie sobie kreta, który nie może kopać pod ziemią, bo wszędzie widzi tabliczki z napisem: „Achtung!”, albo komentarze psa do nakazów i zakazów ogłaszanych przez szczekaczkę.

Bogactwo przekazu nie przytłacza. Świetnie skonstruowana fabuła wciąga w wir wydarzeń, aż do poznania prawdy o zakończeniu wojny. A wszystko między innymi po to, żeby docenić życie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Szczególne uznanie należy się lektorowi audiobooków Maciejowi Więckowskiemu. To za sprawą jego talentu, intonacji, doskonałej interpretacji i dużej dawki inwencji czytane słowa stają się czynami, przedstawiana historia ożywa w wyobraźni słuchacza, który sam staje się świadkiem tamtych dni jako uczeń pana Cebuli.

POWIEŚCI HISTORYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W AUDIOBOOKU – JAKIE POLECAMY

Ta potworna wojna to niespełna czterogodzinna lekcja historii, w której nauka łączy się z zabawą, a przygód nie brakuje. To także krótka historia przyjaźni syna niemieckiego oficera i żydowskiego chłopca. Dzięki Grażynie Bąkiewicz i jej serii Ale historia… niejedno dziecko zainteresuje się historią, szczególnie w takim wydaniu, w którym realizm i wierność faktom podane są w atrakcyjny, prosty i zabawny sposób zrozumiały dla każdego.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Ale historia… Ta potworna wojna
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Czyta: Maciej Więckowski
Czas trwania: 3 h 30 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-299-7

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *