POCZYTAJ MI NA UCHO: “Przygody żółtego bałwanka” Danuta Markowska-Resich – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 235

Urocza bajeczka z piosenkami ucieszy na pewno niejednego przedszkolaka. Historia bałwanka Kacperka to piękna lekcja przyjaźni i tolerancji. Czyta autorka we własnej osobie, a towarzyszy jej muzyk Sławomir Zygmunt, znany m.in. z wykonań utworów Edwarda Stachury.

 

Nie spodziewałam się, że zawartość tej płyty będzie bardziej przypominała słuchowisko muzyczne niż zwykłe opowiadanie czytane przez lektora. Tymczasem Przygody żółtego bałwanka to opowieść z muzycznym tłem i piosenkami, w dodatku bardzo łatwo wyobrazić sobie można ją jako sztukę teatralną. Sądzę, że takie przedstawienie miałoby powodzenie w przedszkolach.

Gdy spadł pierwszy śnieg, na rynku małego miasteczka obok świeżo ulepionych bałwanów pojawił się taki nietypowy, żółty,  na imię mu było Kacper. Odrzucony przez bałwanią rodzinę, odszedł. Mały smutny bałwanek  miał szczęście, bo spotkał sprytną mysz Malwinę. Ona zaprowadziła do swojej niezwykłej  Babci, ta zaś wysłała go po radę do ekscentrycznego Smoka. On odkrył tożsamość Kacperka i pokierował go  dalej. Czy żółty, a właściwie żółtopomarańczowy, bałwanek odnalazł rodziców i kogo spotkał po drodze – o tym przekonacie się słuchając audiobooka.  Słuchanie umilą piosenki – jedne nastrojowe, poetyckie,  inne porywające do tańca.
Dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym,  które nie potrafią zbyt długo skoncentrować się na treści, na pewno spodobają się takie przerywniki. Wszystkie piosenki są dodatkowo powtórzone po zakończeniu bajki. Aż się prosi, by je wspólnie zaśpiewać!

Pozwolę sobie zamieścić ich dokładny spis:

  1. Samotny bałwanek (słowa: Maria Wilma-Hinz)
    2. Niezwykła babunia (słowa: Danuta Markowska-Resich)
    3. Smocza jama (słowa: Danuta Markowska-Resich)
    4. Szczęśliwa rodzinka (słowa: Danuta Markowska-Resich)
    5. Bajkowy finał (słowa: Danuta Markowska-Resich)

Muzyka: Sławomir Zygmunt

Piosenki śpiewają: Sławomir Zygmunt (1,3,4,5), Hanna Zarycka (2)

Niestety, nieco irytujące okazało się podzielenie krótkiej, spójnej, jednowątkowej fabuły “Przygód bałwanka..” ale nie w taki typowy sposób np. na rozdziały, lecz tak jakby na małe odcinki, z których każdy zaczynał się zwrotem do nudzących się dzieci i zapowiedzią zawierającą nazwiska autorów. Naprawdę  wymienianie kilka razy tego samego wydaje się zbędne, zwłaszcza z perspektywy małych słuchaczy.  Może gdyby to miały być krótkie odcinki emitowane codziennie po jednym w radiowej audycji dla dzieci, to miałoby większy sens.

Przebolawszy tę niedogodność, trzeba jednak docenić treść bajeczki i jej walory wychowawcze. Historia bałwanka Kacperka to piękna lekcja przyjaźni i tolerancji wobec innych, którzy nie wyglądają tak samo, a nawet są dość ekscentryczni z wyglądu. To także opowieść o bezinteresownej pomocy i życzliwości.
Na uwagę zasługuje również galeria sympatycznych i nieszablonowych postaci –  mówiąca grubym głosem mysz Malwina jeżdżąca rowerem, jej nietuzinkowa babcia, Zielony Smok – artysta indywidualista, Straszek, wreszcie sam Kacperek,  z którym może się utożsamić zagubione, osamotnione, tęskniące za rodziną dziecko.

Autorką tekstu, a jednocześnie jego lektorką  jest Danuta Markowska-Resich: reżyser, dramaturg, dziennikarka, fotograf, autorka sztuk teatralnych i filmów dokumentalnych.  Kompozytorem i wykonawcą piosenek jest natomiast Sławomir Zygmunt – muzyk, dziennikarz, znany  m.in. z wykonań utworów Edwarda Stachury, związany z klubem Hybrydy, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Przygody żółtego bałwanka to urocza, prosta i mądra bajeczka z piosenkami, która ucieszy na pewno niejednego przedszkolaka. Docenią ją nauczyciele edukacji przedszkolnej, wychowawcy, rodzice. Zapraszamy do słuchania i wspólnego  śpiewania.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi


Danuta Markowska-Resich
Tytuł: Przygody żółtego bałwanka
Sławomir Zygmunt
Danuta Markowska-Resich
Czas trwania: 1 godz. 2 minuty
ISBN : 978-83-8194-303-1

 

Wydawca: Storybox.pl

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

 

 


Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *