POCZYTAJ MI NA UCHO: “Powiedz to dobrym słowem”, Iwona Majewska-Opiełka – recenzja

Odsłony: 261

Po co i dlaczego się komunikujemy? Czym są intencje, konto emocjonalne, czym różni się motywowanie kogoś od manipulacji? Iwona Majewska – Opiełka w swojej książce ” Powiedz to dobrym słowem … ”  odpowiada na te i inne pytania. My zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją w przyjaznej formie audiobooka.

 

Nie od dziś wiadomo, że słowa, które wypowiadamy, mają ogromną moc. Jak pisze Iwona Majewska – Opiełka „potrafią wzruszać, dodawać skrzydeł, ale i zniechęcać, blokować, a nawet doprowadzać do łez”.

Być może niektórzy z Was pamiętają do dziś słowa, które usłyszeli kilkadziesiąt lat wcześniej typu „No, panienko, z ciebie to matematyka/polonisty (można podstawić dowolny przedmiot)  to na pewno nie będzie”, które podcięły mu skrzydła, sprawiły, że nie warto było się starć, bo i po co, skoro i tak nic nie wskóram, niczego w tej sprawie nie osiągnę. 

A może przeciwnie – w naszej pamięci wciąż radośnie pobrzmiewają inne słowa: „Pięknie, brawo, postarałeś się”, które zachęciły nas do dalszej pracy, do wzmożonego wysiłku, by sięgać po jeszcze więcej? 

Zmieniają się czasy, a wraz z nimi metody i formy komunikacji, kanały, wciąż jednak podstawowym elementem porozumiewania się pozostaje komunikacja werbalna, w której najważniejszym czynnikiem jest słowo. I właśnie nad tym zagadnieniem pochyla się Iwona Majewska – Opiełka w swojej książce Powiedz to dobrym słowem, która przez wydawnictwo Storybox została wydana w formie audiobooka. Podzielonego na 58 części, odpowiadających rozdziałom i podrozdziałom książki, audiobooka możemy słuchać w dowolnym momencie, np. w drodze do lub z pracy czy nawet gotując obiad. 

Autorka książki, z wykształcenia psycholog, która jest również mentorem i trenerem, skupia się głównie na komunikacji międzyludzkiej i jej skuteczności, wyjaśnia, po co i dlaczego się komunikujemy, czym są intencje, konto emocjonalne, czym różni się motywowanie kogoś od manipulacji.  Czyni to w jasny i przystępny sposób, a swoje rozmyślania popiera konkretnymi przykładami, z którymi zetknęła się w czasie swojej pracy; często odwołuje się również do własnych doświadczeń.  

Wiele miejsca poświęca podświadomości – wyjaśnia, czy ona jest i jaki ma wpływ na nasze życie. Nazywa ją „wielkim magazynem pamięci”, do którego docierają wszystkie bodźce i który w pewnym momencie przejmie kontrolę nad naszym nieuświadomionym życiem, także w wymiarze biologicznym. Mówi o sugestiach i afirmacjach, które mają ogromny wpływ na nasze życie; uważa, że te ostatnie powinniśmy codziennie praktykować.  

Iwona Majewska – Opiełka zwraca uwagę nie tylko na komunikację z innymi, ale również  na komunikację z samym sobą, na to, jak ważne jest, co mówimy nie tylko o sobie, ale i do siebie. 

Oprócz podania konkretnych przykładów autorka prowadzi swoisty dialog z czytelnikiem, zadaje mu konkretne prace do wykonania, np. Napisz, kim jesteś. Określ siebie w tej chwili. Wybierz 5 cech. Dlaczego tak o sobie myślisz? 

Wiele uwagi poświęca również językowi mediów i polityki, Według I. Majewskiej – Opiełki ważne jest nie tylko, co mówimy, jakich słów używamy, ale również sposób, w jaki mówimy, tempo i tembr głosu – „Ciszej proszę”.  

Kolejnym problemem, który porusza, jest tak zwany język reaktywny („nie da się tego zrobić”) i proaktywny („co zrobić, żeby się dało”). Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele od tego zależy. 

Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić swoje wypowiedzi, autorka posługuje się cytatami znanych ludzi, którzy są autorytetami w danej dziedzinie. 

Jestem przekonana, że po wysłuchaniu audiobooka – którego miłym, spokojnym głosem czyta Mirella Rogoza-Biel –  zaczniemy się zastanawiać nie tylko nad słowami, których używamy, ale także nad tymi, które słyszymy lub które kierowane są bezpośrednio do nas.

Serdecznie zachęcam do lektury. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

 

 

 

Autor: Iwona Majewska-Opiełka
Czyta: Mirella Rogoza-Biel
Czas trwania: 12 godzin 56 minut
ISBN : 978-83-8194-470-0
Data premiery: 21 kwietnia 2020

wydawca:

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety” oraz “Pasja i Ty”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym 

 

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *