WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI -“WILK” Rochette, recenzja komiksu

Hits: 237

“Powiem wam tyle: albo wilki, albo pasterze, nie ma trzeciej opcji” – tak mówi Gaspard, bohater komiksu Jean-Marca Rochette. Czy rzeczywiście nie da  się wypracować formy pokojowej współegzystencji?  O wzajemnych relacjach człowieka i dzikiego zwierzęcia, o  ich funkcjonowaniu w świecie przyrody, a także o  pewnym zdarzeniu, które w symboliczny sposób odnosi się do przełomowej zmiany w postrzeganiu natury – opowiada powieść graficzna francuskiego rysownika, wydana niedawno przez Marginesy.

Nigdy nie należałam do fanów przygodowych książek Jacka Londona i hemingwayowskich opowieści o zmaganiach człowieka z naturą, ale wydaje mi się to dobry trop, by właśnie obok nich usytuować “Wilka” – powieść graficzną autorstwa znanego francuskiego malarza i  ilustratora. Jean- Marc Rochette dawniej pracował jako górski przewodnik, ale po wypadku zajął się głównie rysowaniem. Zasłynął popularną we Francji serią “Edmond le Cochon” oraz adaptowanym na film komiksem s-f  “Le Transperceneige”, za który otrzymał nagrodę na festiwalu w Angoulême.  Współcześnie ilustruje przeważnie klasykę baśni.

Album “Wilk” z 2019 roku  docenili zarówno czytelnicy jak i krytycy. Znalazł się w oficjalnej selekcji największego europejskiego  festiwalu komiksów  w Angoulême oraz został nominowany do prestiżowej nagrody za najlepszy komiks roku przyznawanej przez sieć FNAC.   Dzięki wydawnictwu Marginesy polscy czytelnicy mogą się zapoznać z tą publikacją w tłumaczeniu Pawła Łapińskiego. Wydaje mi się, że póki co zainteresowanie jest spore, ciekawe, jakie będą odczucia i opinie.

Dla mnie zapoznanie się z “Wilkiem” było ciekawym wyzwaniem, trudnym ze względu na pewne sceny. Niestety, nie można udawać, że nie mają miejsca takie sytuacje ( ale podkreślam, że nie jest to regułą), gdy wilk atakuje stado owiec, a człowiek strzela do drapieżnika i poluje na inne dzikie zwierzęta.  Nadmierna ingerencja człowieka w świat przyrody, utrwalone przez wieki stereotypy i ludzka żądza władzy, dominowania, podporządkowania sobie natury prowadzą do zachwiania równowagi w środowisku.  Czy rzeczywiście nie da  się wypracować formy pokojowej współegzystencji?

Fabuła komiksu jest dość prosta.  W górskiej dolinie masywu Ecrins  dochodzi do istnej rzezi w stadzie owiec. Pasterz o imieniu Gaspard,  nie bacząc na teren parku narodowego, odgraża się. Albo wilk, albo owce. Z jego perspektywy wybór jest prosty. Kierują nim też konkretne powody – finansowe. Zaczyna się  zemsta, rywalizacja, walka. Wilk nie jest jednak bezpośrednim i jedynym powodem nieszczęść, jakie spotkały Gasparda, który zresztą jest postacią bardzo ciekawą psychologicznie. Obok nienawiści kłębi się w nim rozpacz.  Pewne zdarzenie sprawi, że myśliwy sam poczuje się jak swoja własna ofiara, a wrogowie staną się “braćmi krwi”.

Rochette opowiedział nam jednak coś znacznie więcej niż prostą historię o   białym wilku i pasterzu Gaspardzie,  o stracie, zemście, odwecie, walce….
To w sumie bardziej taka, pełna symboli i przenośni, przypowieść o wzajemnych relacjach człowieka i dzikiego zwierzęcia, o  ich funkcjonowaniu w świecie przyrody, a także o  w symbolicznie pokazanej, koniecznej przełomowej zmianie w postrzeganiu natury, która nam daje więcej niż my jej.

Opatrzony interesującym posłowiem komiks niesie ważne przesłanie, ale oprócz swojej ekologicznej wymowy, jest po prostu świetną, pełną emocji przygodówką. Tekst odgrywa tu istotną rolę, ale często same rysunki wyrażają więcej niż słowa.
Ilustracje Jeana-Marca Rochette są realistyczne, dość proste, oszczędne, jednak jest na nich wszystko, co potrzebne. Artysta świetnie oddaje sylwetki zwierząt, zjawiska  przyrody i potęgę zimowych gór. Kolorystyka jest dość ciemna, przeważa czerń, granat, szarość, niebieskawa biel. Kolory dobrała Isabelle Merlet. Szata graficzna doskonale współgra z treścią.

Sięgając po tę publikację, należy mieć na uwadze, że nie przedstawia wilków w złym świetle, a jedynie pokazuje stereotypowe podejście, i to w specyficznej sytuacji, danego bohatera. Co więcej, pozwala zobaczyć, że oparta na przemocy dominacja człowieka nie prowadzi do niczego dobrego, a relacje ze zwierzętami,  z przyrodą powinny być oparte na szacunku i wzajemności.  Rochette zostawia nam nadzieję, że może być wilk syty, owca cała i pasterz zadowolony.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Marginesy
Tytuł: Wilk
Autor: Jean-Marc Rochette
Tytuł oryginału: le Loup
przekład: Paweł Łapiński
Liczba stron: 112
Data premiery: 19 lutego 2020 r.
ISBN:978-83-66335-76-9 

(Visited 181 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close