POCZYTAJ MI NA UCHO: „Za szafą” Anna Onichimowska – recenzja

Odsłony: 250

Co zrobić, gdy siostra pisze pamiętnik, tato pisze artykuły na komputerze do lokalnej gazety „Blokowisko”, a Kot bloga? Co zrobić, gdy jest się skazanym na „pisanie”? Samemu trzeba zacząć COŚ pisać. Tylko co? I o czym? Zwłaszcza że chodzi się dopiero do trzeciej klasy szkoły podstawowej… Zapraszam na recenzję audiobooka Anny Onichimowskiej Za szafą.

Jarek Liciński mieszka z rodzicami i czternastoletnią siostrą Krystyną w bloku w Warszawie. Małe mieszkanie ogranicza przestrzeń życiową rodziny. Jarek dzieli pokój z Krysią. Granicę ich „terytorium” wyznacza szafa. Chłopiec mieszka za szafą. Lubi swój kąt. Schowany za szafą, niezauważony przez nikogo słyszy różne rzeczy, które może opisać. Pewnego dnia zdecydował, że napisze powieść autobiograficzną, ale zacznie od początku roku szkolnego. „Postanowiłem, że moja powieść będzie nosić tytuł Za szafą”.

W życiu Jarka dużo się dzieje. Wydarzenia przelewa na papier, opisując je ze swej perspektywy, ujawniając swoje emocje, relacje z siostrą. Pisze o szkole, siostrze, jej chłopaku Kocie, sąsiadach, świętach, wizycie u dziadka na wsi i w galerii. Porusza tematy ważne z jego punktu widzenia. Rozbawiła mnie niespodzianka na Dzień Nauczyciela i przebranie na bal karnawałowy oraz ucieczka Rudolfa z wielkiej skrzyni nowego lokatora, która wprawiła w popłoch cały blok. Cieszyłam się, że Jarek myśli proekologicznie, bierze udział w Sprzątaniu Świata, a nawet wskazuje skutki braku ekologicznego myślenia. Jednak najbardziej mnie ujęła za serducho postawa Jarka w rozdziale Dzień Dziecka. Empatia chłopca, pomocna dłoń wyciągnięta w stronę dzieci zamieszkujących dom dziecka, konkretne decyzje i działanie poruszyły we mnie czułe struny. Jarek to wzór godny do naśladowania, choć nie zawsze. Dziecięca naiwność czasami zbiera żniwo.

Jarek pisze z dziecięcą szczerością, prosto, wnikliwie opisując otaczającą go rzeczywistość i czasami ją komentując. Jego perspektywa spojrzenia na świat, dziecięcy światopogląd są zupełnie inne niż dorosłej osoby, co sprawia, że jego powieść jest zabawna i wiarygodna w odbiorze. Każdy rozdział w audiobooka to jeden fragment z życia Jarka Licińskiego. Lektor Krzysztof Plewako-Szczerbiński nie tyle się wcielił w postać trzecioklasisty, ile nim był i czytał swoją powieść. Brzmienie jego głosu, intonacja przykuwały uwagę przez 1 h i 14 minut.

Audiobook Za szafą w pośredni sposób zachęca ogólnie do pisania, a szczególnie do pisania o sobie, o swoich sprawach, wydarzeniach z życia, uczuciach. Być może książka Jarka zainspiruje któregoś małego słuchacza do napisania swojej powieści autobiograficznej… Korzyści z tego byłoby wiele.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim


Wydawca: Storybox.pl
Tytuł: Za szafą
Autor: Anna Onichimowska
Czas trwania: 1 h 14 minut
ISBN: 978-83-8194-078-8

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *