POCZYTAJ MI NA UCHO: “Przecięcie” Wojciech Nerkowski – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje kryminał, triller, sensacja - audiobooki

Odsłony: 306

Przecięcie? Nie, to jest przegięcie! Tak długo czekać na kolejny tom perypetii Kasi i Kidda?! Takie powieści powinny być od razu wydawane w trylogii. Brawurowa akcja, charyzmatyczne postaci, mieszanka romansu i thrillera, nieznany rękopis noblistki i pościg po Europie. Czyta się jednym tchem.  W wersji audio w roli lektora występuje wspaniała Magda Karel. Nic tylko słuchać wieczorami!

Moje  pierwsze spotkanie z twórczością Wojciecha Nerkowskiego to  Spisek scenarzystów, świetna komedia kryminalna z nietuzinkowymi bohaterami (moje zeznania tutaj ). Potem w moje ręce trafiła powieść Przecięcie i choć miała poczekać sobie grzecznie na półce, została przeczytana od razu. Akurat taki relaks i rozrywka były mi wtedy potrzebne, książka spisała się na medal.  Po co w takim razie teraz sięgnęłam po audiobook? Nie dla fabuły, bo tę już przecież znałam, ale po to, aby usłyszeć interpretację Magdy Karel i pewne irytujące mnie powiedzonko głównej bohaterki.  Wysłuchałam audiobooka z przyjemnością, tylko teraz tym bardziej się niecierpliwię, kiedy w końcu ukaże się kolejna część?

Krótko o fabule. Zaczyna się niebanalnie, bowiem nie od opisu i przedstawienia postaci, a od razu od  dynamicznej sceny. Zostaje napadnięta kobieta, sprawcy wyrywają jej torebkę, wezwany na pomoc przypadkowy biegacz wdaje się w bójkę.  Tak właśnie przecięły się ścieżki Kaśki Sobańskiej i Roberta Kidda. On jest nauczycielem akademickim, wychowuje dwóch synów. Ona – w separacji z mężem prowadzącym podejrzane interesy, chce zdobyć dla swojego zleceniodawcy wyjątkowy eksponat – nieznany rękopis z wierszami Wisławy Szymborskiej. Stawką jest milion złotych i spełnienie marzeń w postaci włoskiego pensjonatu i niezależności.  Sobańska wykrada cenny notes, jest przy tym świadkiem strzelaniny. Rozpoczyna się wyścig z czasem, ucieczka przed ścigającymi ją wrogami, w tym mężem, aby jak najszybciej przekazać zdobycz “Księciu”. Bohaterka stawia wszystko na jedną kartę, rusza w podróż dosłownie tak jak stoi, w jednej kiecce, wie, że ryzykuje nawet życiem.  Szoferem i towarzyszem w tej szalonej eskapadzie przez Krakow, do Wiednia i Włoch jest…Kidd. Jak można się domyślić, między tą dwójką iskrzy, ale i latają pioruny.
Nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, trzymających w napięciu scen i ciętych dialogów.

Przecięcie to taka opowieść na wariackich papierach, romantyczno-sensacyjna, słodko-pikantna, jak sos do makaronu albo herbata o smaku mango z chilli. Absolutnie nieodpowiednia dla tych, którzy muszą mieć wszystko poukładane, prawdopodobne, przeanalizowane i zgodne z logiką. Idealna dla miłośników wartkiej, brawurowej akcji i jej nieoczekiwanych zwrotów, nietuzinkowych, nieco nawet irytujących postaci oraz zaskakującego finału. Sądzę, że fani romansów sensacyjnych Nory Roberts nie byliby zawiedzeni tą powieścią.

Aktorka Magda Karel jest wspaniałą lektorką. Audiobooki w jej wykonaniu wybieram w ciemno. Niestety,  w tym przypadku nie mogłam się przyzwyczaić do jej głosu, podejrzewam, że to dlatego, że wcześniej czytałam tę książkę i “słyszałam” ją inaczej. Niemniej nie można lektorce odmówić profesjonalizmu i pasji czytania.

Warto dać się namówić na tę zwariowaną opowieść.  Choć audiobook trwa ponad 10 godzin, czas mnie jak… volvo po autostradzie. Niezły były film na podstawie Przecięcia.  Kto chce się przekonać?

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Wydawnictwo Filia i Storybox.pl
Tytuł: Przecięcie
Wojciech Nerkowski
Czas trwania: 10 godzin 22 minuty
ISBN : 978-83-8075-889-6

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *