SZPIEG W KSIĘGARNI: “Drzewo do samego nieba” Maria Terlikowska

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 2306

Miło jest znaleźć na rynku wydawniczym  pięknie wydaną książkę dla dzieci, o ciekawej fabule, ślicznie ilustrowaną i z wartościowym przekazem, a jeszcze dodatkowo dowiedzieć się, że taka perełka znajduje się na liście lektur dla klas 1- 3 szkoły podstawowej. W tym przypadku mamy przyjemne z pożytecznym. Wydawnictwo GREG, wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników opublikowało Drzewo do samego nieba z przydatnym opracowaniem oraz w wersji z ilustracjami.

Drzewo do samego nieba Marii Terlikowskiej, pisarki znanej chyba najbardziej  z przeuroczej książki dla dzieci z przepisami Kuchnia pełnej cudów,  to opowiadanie z 1975 roku. Dotyczy czasów, jakie współczesne dzieci znają z opowieści rodziców i dziadków: akcja toczy się w latach 70. XX w., kiedy w dużych miastach rozwijało się nowe budownictwo, dzieci spędzały czas na podwórkach,  chodnikach, placach zabaw, trzepakach, wchodziły na drzewa i beztrosko używały wyobraźni, a nie – jak to często ma  miejsce obecnie – smartfonów, tabletów i elektronicznych gier.

Narratorem i zarazem bohaterem podzielonego na 13 rozdziałów opowiadania jest uczeń drugiej klasy, jeden z braci Lichockich. Opowiada on o drzewie,  które rośne na małym, ciasnym podwórku, między trzema kamienicami i garażem, w którym dawniej była kuźnia. To drzewo, wysokie i rozłożyste, stanowi ukochane i w sumie jedyne miejsce zabaw tamtejszej dzieciarni. Wystarczy zwinność i wyobraźnia.
 “To jest dżungla pełna dzikich zwierząt. To jest Szklana Góra. To jest cudowne miejsce, z którego widać wszystko” (s. 6)

Chłopcy wspinają się coraz wyżej, bawią się znakomicie. Nie wszyscy jednak są tym zachwyceni. Dorośli martwią się o bezpieczeństwo dzieci. Mama Doroty nie wypuszcza córki z domu. Pani Rychlińska natomiast cieszy się radością najmłodszych, troskliwie opatruje im zadrapane kolana. I to ona przekonuje mamę Lichocką, że jednak bezpieczniej na drzewie niż na podwórku, gdzie wjeżdżają samochody. Niektórym lokatorom drzewo przeszkadza, traktują je jako zawalidrogę, czy ułatwienie dla włamywaczy, którzy mogliby dostać się prze okna do mieszkań. Liście zapychają rynny, w kamienicach tworzą się zacieki, tynk pęka. Administracja chciałaby raczej usunąć drzewo. Sytuacja staje się jeszcze bardziej problematyczna, gdy na podwórku dochodzi do wypadku. Jesienią mieszkańcy występują solidarnie w obronie drzewa. Po dwóch latach od “Wielkiej Bitwy”, mieszkający już na nowym osiedlu chłopcy odwiedzają swoją dawną ulicę. Wszytko jednak wygląda inaczej, nie ma oficyn i garażu, niedaleko stoi wieżowiec…a drzewo, cóż, nie wydaje się już takie wysokie…

Drzewo do samego nieba  to piękna, ciepła i mądra opowieść o roli przyrody i wyobraźni, o przyjaźni, lojalności, życzliwości sąsiedzkiej pomocy i solidarności.
Autorka uniknęła prawienia morałów, oddała głos dziecięcym bohaterom, z którymi łatwo utożsamią się również współczesne urwisy. Dziś też włażą na drzewa i potrafią świetnie się bawić dzięki wyobraźni.
Fabuła jest ciekawa i wciągająca, momentami zabawna, nie brakuje też odpowiedniego napięcia i chwil wzruszenia. To także realistyczny obrazek codziennego życia w mieście w latach 70. XX wieku, świadectwo przemian w miejskiej architekturze na przestrzeni lat, a dla dorosłych czytelników dodatkowo podróż sentymentalna, do czasów własnego dzieciństwa i przeżywanych wówczas przygód.

Cieszę się, że ten utwór wpisano na listę szkolnych lektur dla najmłodszych uczniów, bowiem dzięki takim książkom jak ta – ciekawym, atrakcyjnym i wartościowym, można naprawdę zachęcić do czytania, rozbudzić pasję, niekiedy skutecznie tłamszoną przez przymus i nieodpowiedni dobór tekstu.
Drzewo do samego nieba łączy walory poznawcze z wychowawczymi, nie tracąc na wyrazie artystycznym. To naprawdę ładna i dobra proza.

Wydawnictwo Greg proponuje tę lekturę w dwóch wariantach: w serii “Kolorowa klasyka” oraz z opracowaniem, w twardej lub miękkiej oprawie

“Kolorowa klasyka” to idealna propozycja do samodzielnego czytania,  w standardowym formacie, na szlachetnym papierze, drukowana dużą czcionką, z barwnymi całostronicowymi ilustracjami. “Drzewo…” ślicznie zilustrowała Sara Olszewska, posługująca się subtelną, prostą kreską, metodą szkicowania i kolorowania.

W wersji z opracowaniem książka ma poręczny format zeszytu, niewielkie czarno-białe ilustracje (także autorstwa Sary Olszewskiej), jest drukowana małą czcionką. Na marginesach umieszczono w ramkach króciutkie komentarze do tekstu, zaznaczono ważne fragmenty, cytaty potrzebne np. do charakterystyki postaci czy przytoczenia przebiegu zdarzeń.  Na końcu zamieszczono krótkie, najważniejsze informacje o utworze i krótkie streszczenie oraz pełne opracowanie, w którym znajdziemy  biogram autorki, wyjaśnienie tytułu, plan wydarzeń, charakterystykę bohaterów, problematykę utworu i szczegółowe streszczenie, czyli wszystko, co może być przydatne podczas omawiania lektury i pomocne przy przypominaniu sobie jej treści. Oczywiście nie chodzi o to, by czytać streszczenie zamiast opowiadania, korzystać z gotowych notatek i zdań wyróżnionych “tłustym drukiem”. To  forma pomocy, ułatwienie, podpowiedź dla nauczyciela, czy rodzica. Pamiętajmy, żeby ćwiczyć z dziećmi czytanie ze zrozumieniem, samodzielne myślenie i wyciąganie wniosków z lektury.
Dodatkową atrakcją opracowania w tym wydaniu jest propozycja kilku gier i zabaw opartych na tematyce utworu, które można wykorzystać do uatrakcyjnienia zajęć szkolnych.

Wspaniale, że obecnie  mamy taki wybór. Osobiście jestem oczarowana egzemplarzem z serii “Kolorowa Klasyka” i stylem ilustratorki Sary Olszewskiej. To wydanie idealnie nadaje się na prezent i będzie  – mam nadzieję, że często czytaną – ozdobą domowej biblioteczki.  Wersja z opracowaniem na pewno też się przyda. A Wy, którą wersję wybierzecie?

A propos, zdziwicie się w JAK FAJNEJ CENIE możecie kupić tę wydawniczą perełkę!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Książka z opracowaniem
Wydawnictwo GREG
autor: Maria Terlikowska
ilustracje: Sara Olszewska
okładka: Aleksandra Zimoch
liczba stron: 48
typ oprawy: oprawa twarda
format: 150 x 210 mm
rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7517-342-0


 seria Kolorowa Klasyka
autor: Maria Terlikowska
ilustracje: Sara Olszewska
okładka: Aleksandra Zimoch
liczba stron: 56
typ oprawy: oprawa twarda
format: 175 x 250 mm
rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7517-328-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *