SZPIEG W KSIĘGARNI: “OPĘTANIA. PRAWDZIWE HISTORIE” , Ed i Lorraine Warren – recenzja

Odsłony: 163

Po Nawiedzeniach. Prawdziwe historie czas na Opętania. Prawdziwe historie. Książka znów przenosi nas w świat zjawisk paranormalnych, tym razem „demonicznych nawiedzeń”. W centrum każdej opisanej w niej historii znajduje się najbardziej znane małżeństwo ds. badania zjawisk nadprzyrodzonych i magii –  Ed i Lorraine Warren. Mimo iż byli oni już popularni w różnych kręgach – od detektywów policyjnych, którym Lorraine pomagała rozwiązywać sprawy morderstw, po gwiazdy filmowe, uważające, że ich domy są nawiedzone przez złe duchy, to prasa odkryła ich dopiero przy słynnej sprawie West Point.

West Point to najsłynniejsza w Ameryce szkoła wojskowa, postawiona na zamkniętym obszarze szesnastu tysięcy akrów, oddalona 50 mil od Nowego Yorku. To właśnie tam Warrenowie zostali wezwani by wyjaśnić tajemnicze i niepokojące zdarzenia: pukanie w ściany, trzaskanie drzwiami, przemieszczanie się i znikanie przedmiotów, strącanie ubrań z wieszaków, wyrzucanie bielizny z szuflad, a także by ustalić czy to duchy nawiedzają tę szacowną akademię, a jeśli tak, to jakie i z jakiego powodu. Rozwikłanie zagadki West Point zapewniło Warrenom jeszcze większą sławę. Powstało o nich kilka książek, wydali setki artykułów, byli zapraszani do telewizji, a w końcu sami doczekali się dwóch własnych programów, a telewizja NBC wyprodukowała film oparty na jednej z ich spraw. Ich rozgłos skusił nawet Uniwersytet Southern Connecticut State  University, gdzie Ed i Lorraine wykładali demonologię.

Sami o sobie mówili w ten sposób: „Przez lata wyrabialiśmy sobie reputację poważnych badaczy takich zjawisk. Ze względu na wystawienie na kontakty z demonami zaczęliśmy się również uczyć, jak sobie z nimi radzić. (…) Mamy konkretne przesłanie, które chcemy nieść między ludzi – że istnieją demoniczne zaświaty, które w pewnych przypadkach mogą być dla ludzi przerażającym problemem”. (s. 10-11).

Książka Opętania. Prawdziwe historie przedstawia w relacjach Eda i Lorraine najtrudniejsze przypadki opętania, z jakimi mieli do czynienia w trakcie swojej wieloletniej kariery. Przedstawia przebieg egzorcyzmów na 16-letniej dziewczynie, która „bawiła” się tablicą ouija, a także innej nastolatki, którą próbował zniewolić duch 18-latka. Opisuje zjawiska paranormalne w nawiedzonych domach oraz sposoby terroryzowania przez demony ich domowników. Zawiera przypadek małego amerykańskiego miasteczka dotkniętego klątwą szatańskiej mocy oraz relację za spotkania z Wielką Stopą.

Jeśli w jakimś domu panuje przenikliwe zimno bądź przejmujący fetor, domownicy mają bardzo żywe i niepokojące koszmary oraz halucynacje, przedmioty same zmieniają swoje położenie, to niechybny znak, że został on owładnięty złymi mocami. A tymczasem „większość ludzi w naszym społeczeństwie nauczonych jest nie wierzyć w świat demonów. (…) Większość z nas po prostu nie chce mieć do czynienia z demonami. Czujemy, na poziomie emocji, że nie damy sobie rady. Musimy więc to dyskredytować, mówiąc, że to tylko fantazja” (s. 184-185).

Przedstawione w książce opowieści mogą być szokujące, alarmujące i niepokojące, jednak Ed i Lorraine naprawdę je przeżyli i wiedzieli, że są one prawdziwe. Według nich, są one dowodami na to, że „demoniczne zaświaty” naprawdę istnieją i odgrywają w naszym codziennym życiu znacznie większą rolę, niż kiedykolwiek bylibyśmy skłonni przyznać.

polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo:  Replika
Autor: Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase
Tytuł: Opętania. Historie prawdziwe
Data wydania: 2019
Ilość stron: 238
ISBN: 978-83-66217-80-5

Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwięrzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze…do szuflady.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *