POCZYTAJ MI NA UCHO: “Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz” J. Skworz – recenzja audiobooka

Odsłony: 199

Jakub Skworz, dziennikarz i pisarz młodego pokolenia, wymyślił ciekawy cykl dla dzieci, a mianowicie “Wciągające książki o wielkich Polakach”. Do tej pory ukazały się dwa tomy – “Mania Skłodowska” oraz “Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”. Właściwie kolejność ich wydania jest odwrotna, ale właśnie w takiej kolejności poznałam te książki, obie w wersji audio. Obie polecam!

Ideę cyklu stanowi przybliżenie najmłodszym znanych postaci ważnych dla polskiej historii, kultury i nauki, ale w sposób nietypowy – poprzez ciekawą, zabawną, przygodową i magiczną fabułę. Książki w powieści Skworza naprawdę wciągają i przenoszą bohaterów w przeszłość, pozwalając im zajrzeć za kulisy znanych wydarzeń, przyjrzeć się  postaciom i ówczesnym realiom. Nauka historii została sprytnie zamaskowana doskonałą rozrywką.

Ola i Eryk  przebywając u babci i dziadka mają, mówiąc językiem młodzieżowym, “full wypas”, ale także i tu obowiązuje pewien zakaz. Mianowicie – nie wolno im wchodzić do gabinetu dziadka,  gdzie licznie zgromadzone na regałach książki, wciągają do świata,  o którym opowiadają. Oczywiście, wnuki tam wchodzą i zaglądają między zakazane strony…. Wszak bez tego cała opowieść byłaby na nic!

Tak się złożyło, że Ola i Eryk przenieśli się do… Nowogródka… I tu zaczęła się przygoda z życiorysem Adama Mickiewicza w roli głównej. Dzieci,  z dziadkiem w roli opiekuna i przewodnika, miały okazję być świadkami scen z życia małego łobuziaka Adasia, potem studenta, nauczyciela, poety…; towarzyszyły mu w Wilnie, w Paryżu…  Tym samym przed oczyma czytelnika ( lub słuchacza) ukazują się wybrane wydarzenia i sytuacje  np. poważny wypadek w dzieciństwie, pożar domu w sąsiedztwie, studia w Wilnie, założenie Towarzystwa Filomatów, uczucie do Maryli Wereszczakówny, Powstanie Listopadowe, wydanie “Pana Tadeusza”.  Bohaterowie przeskakują między rozdziałami, nie śledzimy chronologicznie całej biografii wieszcza. Dostajemy takie “migawki”, w których najważniejsze wydaj się tło, realia historyczno-obyczajowe, fakty zaś można sobie doczytać w encyklopediach i podręcznikach.

Powieść Jakuba Skworza jest przystępnie napisana, niesztampowa, wykorzystuje baśniowy, fantastyczny motyw przeniesienia się w czasie i przestrzeni, czerpie ze źródeł biograficznych, uczy bawiąc i bawi ucząc.
Słuchanie jej było niezłą frajdą, nawet kogoś, kto zna już dzieje Mickiewicza, a i tak woli Słowackiego.

Maciej Radel  jest aktorem teatralnym i filmowym, biorącym udział w musicalach,  znanym z seriali m.in “Pierwsza miłość”, “Czas honoru”, “Brzydula”,  “Za marzenia”. W roli “czytacza” wypadł świetnie, bez sztuczności i maniery, odpowiednio operując intonacją i dykcją. Jako lektor pozostawał poza przygodową opowieścią, pozwalając słuchaczom  zanurzyć się w nią bez reszty na całe 5 i pół godziny.

Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz  to świetne wprowadzenie do biografii poety, a także prezentacja kolorytu epoki. Przyda się w szkole dla uatrakcyjnienia zajęć (we fragmentach oczywiście, ze względu na czas lekcji), będzie znakomitą domową rozrywką dla całej rodziny. Na pewno nikogo nie znudzi, a najwyżej rozbudzi ciekawość  do poznawania historii i literatury.
Brawo Jakub Skworz! Wiwat Adam Mickiewicz! Ale to Juliusz Słowacki wielkim poetą był! 😉
Czekamy na kolejne tomy wciągających książek o wielkich Polakach. Ciekawe, kto będzie następnym bohaterem?

Sprawdźcie GDZIE kupicie tego audiobooka najtaniej

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

wydawnictwo Storybox.pl
Tytuł: Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz
Autor: Jakub Skworz
Czyta: Maciej Radel
Czas trwania: 5 godz. 30 min.
ISBN: 987-83-8194-001-6

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *