POCZYTAJ MI NA UCHO: „TAJEMNICA SARY H.”, Paulina Wróbel – recenzja audiobooka

literatura obyczajowa i współczesna - audiobooki

Odsłony: 111

Uwierz w ducha? Czemu nie! Uwierzyć w duchy? Też można. Najlepiej z pomocą dwóch pań – germanistki, miłośniczki języków obcych i wszystkiego, co w panterkę, czyli pani Pauliny Wróbel oraz aktorki teatralnej i serialowej, czyli pani Ilony Chojnowskiej. Jak to możliwe? Wystarczy włączyć audiobook Tajemnica Sary H. Pauliny Wróbel i dać się uwieść głosowi lektorki Ilony Chojnowskiej na ponad dziesięć godzin. „Hulaj dusza, śmierci nie ma!” – czyżby tak było? Przekonajcie się o tym sami, a tymczasem zapraszam na recenzję audiobooka Tajemnica Sary H.

Stara, przebrzmiała aktorka lat czterdzieści jeden, zapomniana gwiazda wielkiego ekranu, opryskliwa i rozkapryszona, botoksem wypełniona to niejaka Małgorzata Lindberg. Dawny skandal spowolnił jej karierę, a ona sama ma wybredny tyłek do siedzenia. I aspiracje. Wielkie! Chce znowu zagrać w filmie i być sławną. W tym celu zjawia się w pensjonacie Klementynka. Młoda recepcjonistka Sara Hanson nie poznaje aktorki, nie wie, kim jest kobieta, która ma do niej pretensje i jej grozi. Gwałtowne zderzenie z rzeczywistością i zmierzenie się z prawdą to dopiero preludium perypetii obu pań.

Spotkanie Małgorzaty Lindberg z reżyserem sprowadziło aktorkę z przytupem na ziemię. Mimo wypitego alkoholu, targających nią silnych emocji i zapłakanych oczu udała się na przejażdżkę. Gdy nagle zjechała na drugi pas, zdążyła zauważyć kierowcę auta jadącego z naprzeciwka i było po wszystkim. Aktorka zginęła, a recepcjonistka walczyła o życie. Dusza Sary H. stała na poboczu i dziwiła się wszystkiemu. Następnego dnia dziwiła się również Małgorzata Lindberg, która obudziła się w nowym, dwudziestoletnim, pięknym i zgrabnym ciele, choć nieco poturbowanym. Wraz z zamianą ciała nie zniknęły „atuty” aktorki: doświadczenie, przebiegłość, determinacja, by znów być na topie. Jako Sara H. mówi o sobie tak: „Kiedyś byłam gwiazdą, teraz jestem nikim”, i wie, jak wykorzystać swoją drugą szansę. Jest jeden szkopuł – nikt nie może poznać jej sekretu. „Tajemnica musi pozostać tajemnicą”.

Jeden duch w powieści to naprawdę mało. Dlatego wraz z rozwojem akcji istot nieziemskich przybywa. Świat duchów to całkiem duża rodzina, ale w sprawę nowej Sary H. zaangażowanych zostało kilka oraz medium, inaczej kontakt między dwoma światami nie zostałby zawiązany. Okazuje się, że „Gdzieś po świecie włóczy się duszyczka, która nienawidzi Małgorzaty Lindberg tak samo jak ja”. Robi się coraz bardziej intrygująco i nieoczekiwanie. Komu jeszcze na odcisk nadepnęła Małgorzata Lindberg? Kogo bardzo skrzywdziła? Ot, zagadka! Czyżby zaczynało się polowanie na ducha?

Tajemnica Sary H. Pauliny Wróbel to na pewno powieść… nie z tego świata! Ale z dwóch! Autorka do powieści obyczajowej wprowadziła postacie fantastyczne. Przy okazji zgłębia temat o duchach. Wspomina o duchach samobójcach, o więzi łączącej ducha z wciąż żyjącym ciałem. Wyjaśnia również, jak można przejąć czyjeś ciało. Istne duchowe perełki! By się samemu przekonać, do czego duchy są zdolne, to trzeba się wysłuchać audiobooka. Momentami było groźnie, momentami zabawnie, najczęściej zaskakująco, zwłaszcza na koniec, gdy przychodzi zapłacić za możliwość skorzystania z drugiej szansy.

Człowiek to istota omylna. Popełniając błędy świadomie lub nie, człowiek chce cofnąć czas i wszystko naprawić, gdyż jest bogatszy w umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Często też marzy o tym, by zacząć wszystko od nowa, jak było w przypadku Małgorzaty Lindberg – stara, doświadczona dusza znalazła się w młodym ciele. Autorka poprzez pryzmat swej powieści i bohaterki, posługując się komizmem i fantastyką, w pewnym sensie przestrzega czytelnika przed nieroztropnymi decyzjami życiowymi. Jedno życie, jedna szansa, chyba że ktoś wierzy w reinkarnację.

Co tu dużo pisać… Poznajcie Małgorzatę Lindberg i jej drogę ku wywrócenia sobie życia do góry nogami. Uwierzcie w ducha Sary H. i poznajcie jego tajemnicę, a przy tym dobrze się bawcie. Zaskakujący relaks z duchami w tle. Hulaj dusza!

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Tajemnica Sary H.

Autor: Paulina Wróbel

Czyta: Ilona Chojnowska

Czas trwania: 10 h 17 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-942-5

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *