POCZYTAJ MI NA UCHO: „Najwyższa góra świata”, Anna Onichimowska

Odsłony: 2786

Ostatnio w naszym magazynie pojawia się wiele recenzji audiobooków Anny Onichimowskiej, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Nie bez powodu. Anna Onichimowska to poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka scenariuszy radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści książek, w tym też dla dorosłych. Jej utwory tłumaczone są na języki obce, a ona sama zdobyła za nie liczne prestiżowe nagrody. W latach 1995-2003 była przewodniczącą polskiej sekcji IBBY (International Board on Books of Young People), obecnie jest członkiem zarządu. Dziś kilka słów o książce wpisanej w 1998 roku na Honorową Listę IBBY. Zapraszam na recenzję audiobooka Najwyższa góra świata Anny Onichimowskiej.

“To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że »Najwyższa góra świata« jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak, jak trzeba. A jeśli nawet są wśród Was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty…” – to słowa autorki o jej książce, umieszczone na okładce audiobooka.

Najwyższa góra świata to zbiór dziewięciu opowiadań, których głównymi bohaterami są małe dzieci – przedszkolaki i uczniowie młodszych klas. Obok dzieci pojawiają się dorośli – rodzice, dziadkowie, znajomi rodzin, przypadkowi ludzie oraz zwierzęta. Tematyka jest różnorodna, ale może dotyczyć każdego z nas. Choroba i śmierć bliskiej osoby, chęć posiadania zwierzęcia, dziecko pozostawione z dziadkiem na czas urządzenia się w USA, nietolerancja, bycie niechcianym dzieckiem, samolubność i chwalenie się, wyprowadzka mamy do innego mężczyzny, ofiara wyzwisk ze względu na wygląd, wakacje nad morzem i złożona obietnica.

Wszystkie opowiadania są ważne, a ich tematyka istotna w życiu i rozwoju dziecka. Pierwszym, które mnie najbardziej poruszyło, jest opowiadanie Warkoczyk. Dzieci w przedszkolu się dziwią, dlaczego tata ich kolegi ma warkoczyk i kolczyk w uchu. Reakcja rówieśników prowokuje chłopca do refleksji i szczerej rozmowy z ojcem. Spotkany pies, wytykany przez ludzi palcami za swój nietypowy wygląd, nie zwraca uwagi na nic. „Przecież nie wszyscy muszą być jednakowi”. Nauka tolerancji i poświęcenia. Bardzo na czasie.

Drugim opowiadaniem jest Najwyższa góra świata. Grupa rówieśnicza wiedzie prym. Ośmioletnia Kasia jest przezywana „Gruba”. Dziewczynka ciężko znosi upokorzenia, co by nie zrobiła, staje się obiektem kpin i wyzwisk. Jej pasją jest wspinaczka. Zgadnijcie, co potrafi zrobić ze sznurem od bielizny, szafą i kanapką! Kasia ogląda reportaże ze zdobywania szczytów. „Im się udaje coś, co jest niemożliwe”. Zależy dla kogo. Wyzwanie rzucone przez brata w czasie kłótni wyzwala w dziewczynce skrajne emocje. To początek końca. O tym, jak się zdobywa najwyższą górę świata i realizuje marzenia, o postrzeganiu innych osób przez ich wygląd, o niszczeniu psychiki i poczucia własnej wartości dziecka przez inne dzieci.

W opowiadaniach autorka poruszyła trudne tematy, z którymi mierzy się na co dzień mały człowiek i które wywołują u niego smutek. Nie zawsze się układa po naszej myśli. O ile dorosły może czasem jeszcze coś zrobić w danej sprawie, o tyle dziecko nie. Kłopoty dotykają każdego niezależnie od wieku. Dzieci też je miewają, bo takie jest życie. I też muszą nauczyć się z nimi żyć, radzić sobie, a przy tym przezwyciężać własne smutki – te wielkie, i te małe. Aż mi się przypomniała piosenka o psich smuteczkach! A najlepiej by było, gdyby owych kłopotów i smutków było jak najmniej. Autorka zwraca też uwagę na inny aspekt życia małego człowieka słowami Bogusia: „Tylko dorośli o nic dzieci nie pytają i to wcale nie jest w porządku”. Nie rozmawiają z nimi, ale to może się zmienić pod wpływem wysłuchania tych mądrych opowiadań.

W tym audiobooku jest dwóch lektorów, kobieta i mężczyzna. Pani Mirella Rogoza-Biel to aktorka i lektorka, dla której czytanie na głos jest nie tylko pracą, ale także pasją i wielką przyjemnością. Pan Jacek Dragun to aktor i lektor, laureat wielu nagród aktorskich, w tym brązowego medalu Gloria Artis. W zależności od płci głównego bohatera tekst czyta dany lektor. Robią to z wrażliwością typową dla dziecka, oddając jego słowa, myśli, emocje.

Audiobooka Najwyższa góra świata najlepiej wysłuchać razem z dzieckiem i porozmawiać z nim, tak na poważnie, potraktować dziecko jak dorosłego.
A TUTAJ kupisz go najtaniej.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Najwyższa góra świata

Autor: Anna Onichimowska

Czyta: Mirella Rogoza-Biel, Jacek Dragun

Czas trwania: 4 h 40 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-985-2

 

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *