POCZYTAJ MI NA UCHO: „DALEKI REJS”, Anna Onichimowska

literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 325

Dziś zabiorę słuchaczy w daleką podróż, a właściwie w daleki rejs. Czego potrzebujemy? Statku, kapitana, załogi, mapy, prowiantu i możemy wypływać. Jednak tym razem na początek proponuję zaopatrzyć się we własną wyobraźnię, którą uruchomi audiobook Anny Onichimowskiej Daleki rejs, trwający zaledwie dziewięćdziesiąt cztery minuty. Krótki audiobook, lecz dostarcza przemyśleń na znacznie dłuższy czas. Zapraszam na recenzję powieści o dwóch braciach Daleki rejs Anny Onichimowskiej.

Paweł czeka na list od ojca, który opuścił rodzinę i wyjechał w nieznane jakiś czas temu. Zostawił jego, mamę i jego młodszego brata Kubę. Bracia nie mogą znaleźć wspólnego języka, choć dzieli ich niewielka różnica wieku. Mama powtarza synowi, że ma się opiekować młodszym bratem, lecz… on tego nie chce, gdyż Kuba jest mazgajowaty, ciapowaty, gruby i na dokładkę nosi okulary. Czyżby Paweł wstydził się swego młodszego brata?

Paweł nigdy jeszcze nie dostał listu, ale codziennie chodzi i sprawdza skrzynkę pocztową, do której dostęp jest utrudniony. Pewnego dnia wyjął z niej kopertę adresowaną do siebie kulfoniastym charakterem pisma. List czyta dopiero po jakimś czasie. Padają tam słowa: „Będę do ciebie pisać, a ty mi odpowiadaj”; „Wiem o tobie wszystko, ale chciałbym jeszcze więcej”. List od nieznanego nadawcy był niezwykłym wydarzeniem dla Pawła. Intrygował go Tajemniczy Dżejms, a raczej osoba, która się ukrywała pod tym pseudonimem. Od tej pory Paweł i Dżejms korespondowali ze sobą regularnie. Listy zostawiali w torebce foliowej w dziupli kasztana. „Dobrze mieć swoją tajemnicę”. Z czasem Paweł nabiera pewnych podejrzeń. Chce osobiście poznać Dżejmsa.

Temat przewodni to tęsknota za ojcem, którą czuje słuchacz przez cały czas trwania audiobooka. Chłopcy pragną bliskości ojca, potrzebują go. Szukają taty, angażują w to swoich kolegów z klasy. Liczą na to, że pojawi się w magicznym czasie Bożego Narodzenia i przygotowują dla niego prezenty. Brakuje im męskiego wzorca, a dziadek mieszka daleko. Przyczyną trudnych i skomplikowanych relacji między braćmi najprawdopodobniej jest zniknięcie ojca, gdy chłopcy byli mali. „Czasami trudno jest się porozumieć, nawet z młodszym bratem”.  Jednak nadchodzi czas, że się czerpie radość z posiadania brata. Daleki rejs to również powieść o poszukiwaniu przyjaźni i przyjaciela – kogoś, kto nas zrozumie, komu będzie się można zwierzać z problemów, na kogo będzie można liczyć w trudnych chwilach.

Tytuł audiobooka to marzenie o wspólnym rejsie Pawła i Kuby, którzy za wszelką cenę chcą odnaleźć zaginionego ojca. Na pokład jachtu zabiorą jeszcze kilka osób ze swojego otoczenia. Liczy się osiągnięcie celu. Z czasem wspólnie do niego dążą jako bracia, a relacje między nimi się zmieniają. Kuba zaczyna istnieć w świadomości starszego brata, którego kiedyś nie zauważał, patrzył na niego, jakby go nie było. Chłopiec sam zaczyna dbać o siebie – ćwiczy, odchudza się.

W tym audiobooku autorka porusza trudne życiowe tematy, z którymi wiele osób boryka się na co dzień, czasami nie dając sobie rady. Nie tylko dzieci tęsknią za ojcem, tęskni też żona za mężem, dziadek za synem. Tę tęsknotę, ból, cierpienie, upokorzenie, rozczarowanie, a nawet złość czuć w każdym słowie lektora Adriana Chimiaka. Czyta on niespiesznie, z wyczuciem, poruszając czułe struny w słuchaczu. Skłania go do zadumy i refleksji.

Książka Anny Onichimowskiej Daleki rejs została nagrodzona w konkursie “Naszej Księgarni” i to chyba najlepsza rekomendacja, by zapoznać się z tą niepozorną, ale jakże ważną pozycją.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Daleki rejs

Autor: Anna Onichimowska

Czyta: Adrian Chimiak

Czas trwania: 1 h 34 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8194-037-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *