PATRONAT MEDIALNY: “Kafelek mistrza Alojzego” Zbigniew Białas- recenzja

Odsłony: 319

Kiedy jemy coś pysznego,  często mamy ochotę na dokładkę. Czytając dobrą prozę, chcemy jej więcej. Podwójną porcję literackiej uczty zaserwowało nam wydawnictwo MG publikując w jednym prześlicznie oprawionym tomie dwie wspaniałe powieści Zbigniewa Białasa – debiutancki Korzeniec oraz stanowiący jego kontynuację Puder i pył.  Ta historyczno-obyczajowa opowieść z wątkiem sensacyjnym, ciekawą fabułą i zróżnicowaną narracją  przenosi nas do Sosnowca w lata 1913-1918… Warto wyruszyć w tę podróż.

Kiedy w 2011 roku ukazał się Korzeniec, debiut literacki Zbigniewa Białasa, profesora nauk humanistycznych, anglisty, tłumacza, chyba nikt, z autorem włącznie, nie przypuszczał, że ta skądinąd znakomita powieść, odniesie spory sukces. Książka bowiem nie tylko zyskała uznanie czytelników i krytyków, ale została przeniesiona w formie spektaklu na deski Teatru Zagłębie i wystawiana była z powodzeniem, zapoczątkowała cykl kronik sosnowieckich oraz zainspirowała do zorganizowania wycieczek “Śladami Korzeńca” w ramach Gier Miejskich i powstania historyczno-topograficznego przewodnika po mieście.
Z kolei będący jej kontynuacją Puder i pył z 2013 roku zaowocował  m.in. serią debat w Teatrze Śląskim. Zwieńczeniem literackiego portretu Sosnowca z początku wieku XX. jest Tal, ale to już osobny kafelek z pasjonującej historii Zagłębia.

Akcja pierwszej części dzieje w Sosnowcu przed pierwszą wojną światową (1913 r.). Alojzy Korzeniec – znakomity glazurnik, kafelkarz traci głowę – i to w dosłownym znaczeniu.  Pod nazwiskiem Klandestyn Bizukont ukazują się drukowane w “Iskrze” odcinki sentymentalnych powieści “Iskrze”. Redaktor Walerian Monsiorski  przybiera rolę detektywa prowadzącego śledztwo, a fińska bona pracująca u państwa Dietlów wpada w oko pewnemu kapitanowi…
Druga część  zaczyna się w jakże ważnym dniu, 11 listopada 1918 roku, kiedy to w wielokulturowym tyglu sosnowieckim nastała nowa rzeczywistość…
Postacie (wyżej wspomniane i inne: doktor Mojkowski, Hanka i Heniek,  fabrykant Dietel, poeta Meyerhold, Emmanuel Appel, Izabela, aptekarz z żoną, oraz Janek, któremu Cyganka wywróżyła, że zostanie sławnym śpiewakiem; komendant policji, hrabia Eugeniusz Dąmbski, który  spotyka  zjawiskową kobietę – aktorkę Polę Negri) stanowią barwną mozaikę reprezentując wielokulturową społeczność miasta.

Wątek kryminalny, czy też sensacyjny. choć wyraźny, ani nieodzowny wątek uczuciowy nie stanowią tu sedna powieści. O wiele bardziej na pierwszy plan wychodzą ówczesne realia obyczajowo-historyczno-kulturowe; przepięknie oddany koloryt miasta oraz  jego topografia stanowią o sile tej opowieści.

Kolejny  atut Kafelka..  to sposób narracji, a trzeba przyznać, że jest zróżnicowana i urozmaicona. Autor nie unika dygresji i odautorskich wtrąceń skierowanych do czytelnika,  z doskonałym efektem stosuje narrację auktorialną, personalną i pierwszoosobową. Ponadto  znakomicie buduje klimat utworu, w doskonałych proporcjach doprawia go  humorem, dialogi i sceny są świetne. Takie, że chciałoby się je łyżkami jeść.

Czytając tę podwójną porcję dobrej prozy, czytelnik może poczuć się wciągnięty w wir wydarzeń, chłonąc jak gąbka nastroje i niepokoje tamtej epoki.  Z tej pięknie odmalowanej pocztówki retro prosto z Sosnowca zaczerpnąć można rozrywkę i wiedzę. Wszystko doskonale podane, w smakowitym literackim sosie.

Nie można pominąć efektownej okładki, która przywodzi na myśl z jednej strony “opary absurdu” (świnki unoszące się na niebie jak obłoki ), z drugiej – kojarzy się z mieszanką kultur ( rozmaite budowle) i ma w sobie coś, w moim odczuciu, orientalnego (kolorystyka), tureckiego ( co jest nie bez znaczenia, zważywszy na zamiłowanie autora do Wschodniej Anatolii). Pod miłą dla oka, pobudzającą wyobraźnię, interesującą okładką (projektu Anny Slotorsz) kryje się równie ciekawa treść. Na pewno niektórzy zadają sobie pytanie, jaki jest sens wydawania takiego scalonego wydania poprzednich tytułów. Otóż, to bardzo praktyczne mieć dwie części w jednym tomie, do tego ładnie wydanym, w twardej oprawie. Szczerze przyznam, że pierwsze wydanie nie umywa się do obecnego.

Kafelek mistrza Alojzego Zbigniewa Białasa to czytelnicza uczta, pełna wrażeń podróż w czasie,  łączący fikcyjną fabułę z historycznymi realiami kryminał retro oraz sosnowiecka pocztówka vintage. Lektura obowiązkowa dla tych, którym nieobca i nieobojętna jest historia Śląska, a przede wszystkim – dla miłośników dobrej prozy.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Autor: Zbigniew Białas
Tytuł: Kafelek mistrza Alojzego
Ilość stron: 658
Data wydania: 2019
ISBN 978-83-7779-581-1

 

 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *