SZPIEG W KSIĘGARNI: “MATKI I CÓRKI” Ałbena Grabowska – recenzja premierowa

literatura obyczajowa i współczesna recenzje życie i pasje

Odsłony: 276

Piękna okładka, prawda? Nie ma róży bez kolców. Nie ma także róży bez korzeni. Przeszłość, choć tak ważna, bywa jednak ciężarem, który znacząco  wpływa na funkcjonowanie w teraźniejszości i rzutuje na przyszłość. Przekonała się o tym dość boleśnie Lila, która starała się za wszelką cenę poznać rodzinne tajemnice, pokonać przeszkodę niedomówień, kłamstw, fałszywych wspomnień. Historia prababki, babki, matki i córki, opowiedziana przez autorkę Stulecia Winnych, jest dramatyczna, sugestywna, przejmująca do szpiku kości, emocjonująca, niebanalna i zaskakująca. I domagam się osobnego kręgu piekła dla tych, którzy pisząc opinię o tej powieści, wyjawią kluczowe informacje, zdradzą przedwcześnie tajemnice bohaterek. Nie można tych emocji i  poczucia trzymania w napięciu odbierać czytelnikom.

Wydawało mi się, że przeczytam tę powieść w góra dwa wieczory albo zarwę dla niej noc. Nie mogłam. Nie byłam w stanie czytać jej inaczej niż powoli, stopniowo, dawkując w małych porcjach. Zbyt  mocno przeżywałam losy bohaterek. Nieludzkie trudy pobytu Marii na Syberii, piekło  Sabiny w obozie Ravensbruck, gdzie przeprowadzano medyczne eksperymenty, peerelowska rzeczywistość Magdaleny i pełna dylematów współczesność Lili – cztery pokolenia kobiet zmagających się z życiem i śmiercią, cztery naznaczone traumą opowieści z historią w tle. To była trudna emocjonalnie, ale piękna i ważna lektura. Taka, która potrafi nieźle “przeczołgać” i dać w kość. Taka, którą się przeżywa, płacząc lub obgryzając paznokcie z żalu i bezsilności nad tym, że “ludzie ludziom zgotowali ten los” i “tyle o nas wiemy, ile nas sprawdzono”…Taka, której się nie zapomina.

Najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej (autorki min. sagi Stulecie Winnych,  cyklu Alicja w krainie czasu, powieści Kości proroka, Lady M., Coraz mniej olśnień, Lot nisko nad ziemią oraz  prozy dla dzieci i młodzieży) to mocna, poruszająca, a przy tym fascynująca powieść psychologiczna podejmująca trudną i ważną tematykę relacji matka-córka, skomplikowanego i samotnego macierzyństwa, dokonywania wyborów, poświęcenia,  determinacji, trudnych uczuć, bagażu emocjonalnego, poznawania siebie, dziedziczenia doświadczeń i traum, pamięci i niepamięci, świadomości i niewiedzy, poszukiwania swoich korzeni, odkrywania tajemnic przeszłości.

Autorka, operując znakomitym warsztatem literackim, prowadzi czytelnika przez cztery wątki, stopniowo odkrywając przed nim karty poszczególnych bohaterek. Najmłodsza z nich, Paulina zwana Lilą, już jako dorosła kobieta próbuje poskładać puzzle dotyczące własnej przeszłości i swoich przodkiń, a to dla niej szczególnie ważne, bo wkrótce sama zostanie matką. Gdy jeszcze była nastolatką i mieszkała wraz z matką, babcią i prababcią usiłowała dociekać ich historii, pytała o wspomnienia, losy ojców i dziadków tej rodziny,  o zdjęcia, a raczej ich brak. Niedomówienia i zagadki piętrzyły się, atmosfera gęstniała, po śmierci seniorek zaś było jeszcze dziwniej, ich duchy dawały o sobie znać…
Streścić losy bohaterek i wyjawić ich sekrety byłoby rażącą nieuczciwością wobec potencjalnych czytelników. Toteż nie zamierzam tego czynić. Dodam tylko, że trudno pozostać obojętnym wobec tragicznych losów postaci, a im bardziej wrażliwy odbiorca, tym bardziej będzie je przeżywać.

Opowieść okazała się dramatyczna, sugestywna, przejmująca do szpiku kości, emocjonująca, niebanalna i zaskakująca. Znalazłam w niej nutę realizmu magicznego i gdybym miała pokusić się o literackie skojarzenia, to na pewno wymieniłabym Isabelle Allende. Kolejne to twórczość Mai Wolny, szczególnie Czarne liście, powieść również podejmująca tematykę relacji matka – córka, traumatycznych wydarzeń, wpływu przeszłości na teraźniejszość, zawikłanej historii, rodziny. To zestawienie ma dla mnie bardzo pozytywny wydźwięk, stawia bowiem pisarkę na zdecydowanie wyższej półce i ośmieliłabym się nawet zaproponować Matki i córki do grona dwudziestu książek nominowanych do literackiej Nagrody Nike w przyszłym roku.

Proza Ałbeny Grabowskiej jest zróżnicowana gatunkowo,  barwna, pełna emocji, wiarygodna, co przekłada się na jej popularność. Autorka odważnie podejmuje tematy i problemy ciężkiego kalibru, pisze piękną polszczyzną, przystępnym językiem, unika monotonii w narracji.

Matki i córki to powieść wobec której nie można pozostać obojętnym, wyróżniająca się pozytywnie spośród współczesnej literatury obyczajowej, poruszająca, ważna, ambitna i mądra, stawiająca czytelnikowi wiele pytań i  kwestii do przemyślenia, tematów do przepracowania. Traktuje o kobietach, ale z pewnością nie jest przeznaczona tylko dla kobiet. Zabrzmi to banalnie, ale muszę to powiedzieć: warto przeczytać.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

PRZECZYTAJ /FRAGMENT/

Wydawnictwo Marginesy
Autor: Ałbena Grabowska
Tytuł: Matki i córki
Liczba stron: 368
Data premiery 16 października 2019 r.
ISBN: 978-83-66335-27-1


Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *