WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SŁÓW KILKA WRÓBLA ĆWIRKA: Git majonez, czyli jak usunąć oporną naklejkę

Hits: 104

Poznajcie nietypowe i skuteczne zastosowanie jednego z popularnych spożywczych produktów. Przy okazji powspominajmy czasy dzieciństwa, kto zbierał naklejki z gum do żucia? Czy macie na szafkach efekty “radosnej twórczości” dekoratorskiej dzieci?

Dzieci uwielbiają naklejki, ale dla rodziców bywają one istną zmorą… Pół biedy, gdy pociechy ozdabiają nimi swoje rysunki, okładki zeszytów, pojemniki, piórniki itp. Często jednak dekorują nimi meble, fronty szafek, biurko, lodówkę… W przypadku mebli dziecięcych jeszcze nie jest najgorzej, bo liczymy się z tym, że za jakiś czas wymienimy je na inne, już takie bardziej poważne, “dorosłe”. Kłopot mamy wówczas, gdy słodkie kotki, serduszka, świnki Peppy, dinozaury, spidermany i inne cudaki wylądują na meblach w salonie, czy w innym miejscu, w którym niekoniecznie chcemy je oglądać.

Wiadomo, dla dzieci zniesiemy wiele, ale w końcu nadejdzie czas, kiedy naklejkom powiemy stanowcze nie i postanowimy je usunąć. Często też same dzieci zmieniają swoje zainteresowania i ulubieńców, chcą więc pozbyć się starych nalepek.  Zresztą, dobrze to znamy z własnego doświadczenia – kto nie miał poobklejanego biurka czy szafki naklejkami z gum do żucia… Nie każdy przecież zbierał do specjalnego albumiku. Pamiętacie -“Alf” , “Dynastia”, “Barbie” i inne. No i jeszcze plakaty z “Bravo”, ale to już inna para kaloszy.
Wracając do tematu – fajnie było naklejać, ale usunąć już nie tak łatwo i przyjemnie. Ileż to trzeba się natrudzić!

Oczywiście najprostszy sposób, to trzeć gąbką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.  Nie zawsze jednak ta metoda daje radę, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze starymi nalepkami – jeśli je zdrapiemy, zostaną ślady.

I tu po pomoc musimy udać się do… kuchni.  Przydatny okazuje się bowiem… majonez. Tak, tak,  jest niezbędny nie tylko do jajek na twardo i sałatki jarzynowej,  nieco zepchnięty na boczny tor przez współczesne trendy kulinarne, ale nadal mocno obecny w polskiej kuchni.  Poczciwy majonez.
Jak usunąć naklejkę przy jego pomocy?

Wystarczy na pozostałości po oderwanej, opornej nalepce (czy też ślady kleju po taśmie) nałożyć cienką warstwę majonezu. Pozostawić na ok. 20 -30 minut. Następnie przetrzeć na mokro ściereczką. Przy większych zabrudzeniach warto użyć plastikowej szpachelki, wówczas łatwo usuniemy pozostałości, a unikniemy zarysowania powierzchni.
W ten sposób szybko i sprawnie pozbędziemy się niechcianych “dekoracji”.

Uwaga! Powyższej metody nie powinno się stosować na nielakierowanych powierzchniach drewnianych.

/AG/

  Źródło: fot. Michal Jarmoluk/Pixabay.com

(Visited 71 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close