POCZYTAJ MI NA UCHO: „ZAGADKA ZAGINIONEJ KAMEI. DETEKTYWI Z TAJEMNICZEJ 5”, Marta Guzowska

literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 163

Rok temu pod koniec września miałam okazję być na Poznańskim Festiwalu Kryminału GRANDA. Niezapomniane przeżycia! Przyznam się, że chodziłam także na wykłady-zajęcia przeznaczone dla dzieci. Wprawdzie metryka nie ta, ale zawodowo jestem związana z dziećmi i młodzieżą, stąd moja obecność. Na jednym spotkaniu gościem była najbardziej znana doktor archeologii w Polsce, pani Marta Guzowska, autorka kilku kryminałów archeologicznych i laureatka nagród literackich. A wszystko zaczęło się od jej prywatnych dzieci…

Pewnego dnia przyszły one do swej mamy z „pretensjami”. Oznajmiły, że ona tak pisze i pisze, ale one tego nie mogą przeczytać, bo to książki dla dorosłych. Wówczas pani archeolog postanowiła napisać coś dla dzieci, by spełnić ich życzenie. Tak też uczyniła, a książki stały się ukłonem w stronę jej dzieci. Powstał cykl książek Detektywi z Tajemniczej 5. Serdecznie zapraszam tych młodszych i nieco starszych na recenzję pierwszego tomu – Zagadka zaginionej kamei.

Piotrek idzie z młodszą siostrą Jagą do babci. W windzie spotyka nową koleżankę z klasy i sąsiadkę, Ankę. Jest z nimi ktoś jeszcze. Ktoś, kto mieści się w plecaku chłopca. To oswojony szczurek Sherlock. We czwórkę udają się do babci Kasi. Starsza pani wita ich w progu cała zapłakana: „Ktoś ukradł kameę księżniczki”. Była to pamiątka rodzinna i wierna kopia bezcennej ozdoby Izabeli Czartoryskiej z wyrzeźbioną z profilu głową ostatniego króla Polski. Babcia nie zdążyła powiadomić policji, ale detektyw na pewno będzie potrzebny. Jak nie kilku! Ania wyciągnęła notes i zaczęła sporządzać notatki. Zadawała też szczegółowe pytania, by mieć pełny obraz sytuacji. Tego dnia babcię odwiedziło troje ludzi: sąsiadka, listonosz i mężczyzna, który miał naprawić dekoder. Kto z nich ukradł kameę?

Głos lektorki Donaty Cieślik prowadzi małych słuchaczy krok po kroku do rozwiązania zagadki, a zarazem zaprasza ich do interaktywnej zabawy w prywatnych detektywów. Marta Guzowska przygotowała dla swych najmłodszych czytelników pytania, skłaniające do logicznego myślenia. Na koniec niektórych rozdziałów obok pytania są trzy sugerowane odpowiedzi. Zadaniem słuchacza-detektywa jest wskazanie właściwej odpowiedzi, jednak nie jest to wymóg konieczny, by móc dalej słuchać audiobooka. Na początku następnego rozdziału jest podana prawidłowa odpowiedź. Nie brak podsumowania sytuacji dla utrwalenia zdobytych informacji.

Autorka pragnie jak najwcześniej zainteresować dzieci wiedzą o historii sztuki, a nawet zaprosić ich do odwiedzenia muzeum. W swym pierwszym utworze dla dzieci wyjaśnia, co to jest kamea, przedstawia księżnę Izabelę Czartoryską i jej zasługi oraz pokrótce opowiada o prawdziwej zaginionej kamei. Do tego wplotła do fabuły liczne, ciekawskie pytania Jagi i odpowiedzi na nie. W ten sposób dziecko podświadomie może przyswoić sobie znaczenie wielu słów z różnych dziedzin.

Popołudnie Piotra i Anki było pełne wrażeń i takie będzie 1,5 godziny słuchania audiobooka dla każdego, kto będzie miał ochotę go wysłuchać. Przygoda, ciekawa fabuła, zwroty akcji, emocje, historia sztuki w pigułce i zagadka do rozwiązania. Będzie zaskakująco i tajemniczo. Już sama nazwa ulicy w tytule cyklu książek detektywistycznych dla młodszych dzieci zapowiada odkrywanie sekretów. Jeszcze bardziej tajemniczo robi się, gdy dzieci szepczą między sobą i wymieniają się uwagami. „Myślisz, że będzie następny raz? Jakaś inna zagadka?” – ja znam odpowiedź, a Wy zapewne się jej domyślacie.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

 

Tytuł: Zagadka zaginionej kamei

Cykl: Detektywi z Tajemniczej 5

Autor: Marta Guzowska

Czyta: Donata Cieślik

Czas trwania: 1 h 27 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-932-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *