POCZYTAJ MI NA UCHO: “MORDERCA NA PLEBANII” Karolina Morawiecka – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje kryminał, triller, sensacja - audiobooki życie i pasje

Odsłony: 175

Na długie jesienne wieczory nie ma nic lepszego niż zasiąść w wygodnym fotelu z kubkiem ulubionej herbaty w ręku, opatulić się kocem i zanurzyć po uszy w lekturze…  A skoro o uszach mowa, to oczywiście zamiennie z książkami proponuję audiobooki. Tym, którzy lubią kryminały w starym dobrym stylu, oparte na rozwiązywaniu zagadek za pomocą dedukcji i obserwacji społecznych, bez  scen epatujących okrucieństwem i przemocą, za to z  humorem, nietuzinkowymi postaciami i motywem kulinarnym polecam serię o wdowie po aptekarzu i zakonnicy,  którą czyta Donata Cieślik. Druga część cyklu dostarcza równie dobrej rozrywki jak pierwsza, budząc apetyt na więcej. Na szczęście na rynku są już 3 powieści kryminalne Karoliny Morawieckiej. Czekamy na czwartą!

To już moje trzecie spotkanie z wdową po aptekarzu, siostra Tomaszą,  krakusami weganami i lokalną społecznością Wielmoży i Skały. Trzecie, bo choć Morderstwo na plebanii ukazało się jako druga część, ja sięgnęłam po nią dopiero po lekturze trzeciego tomu. To  jednak nie przeszkadzało w odbiorze. Każda powieść stanowi odrębną całość, zawiera inną zagadkę kryminalną, której rozwiązaniem zajmuje się duet detektywek – amatorek o nieprzeciętnych osobowościach i równie wyjątkowych umiejętnościach. Kulinarne dokonania Karoliny Morawieckiej – wdowy po aptekarzu przyprawiają o ślinotok, a feministyczne poglądy siostry Tomaszy w połączeniu z jej oczytaniem, pamięcią i żyłką detektywistyczną, budzą podziw.

Tytuł brzmi znajomo? To nie przypadek! Nawiązania do twórczości Agathy Christie stanowią nieodłączną i już charakterystyczną cechę klasycznych powieści kryminalnych Karoliny Morawieckiej, podobnie jak anonsowany w podtytule kulinarny aspekt – gratka dla smakoszy. Miłośnicy książek Joanny Chmielewskiej też, jak sądzę, poczują się “jak w domu”. Czerpiąc garściami od najlepszych, bawiąc się stylem i językiem, mieszając rozmaite składniki autorka niczym wytrawny kucharz tworzy literackie smakowitości.

Tym razem gospodyni z plebanii  poprosiła  panią Karolinę, która zasłynęła w okolicach rozwiązaniem zagadki zabójstwa kelnerki  z Pieskowej Skały, o zajęcie się nietypową sprawą. Otóż jej przyjaciółka, Marta, która przyszła poradzić się proboszcza, wspomniała, że “z cudzą zbrodnią iść do grobu nie chce”.  Niewątpliwie wiedziała o czymś, znała czyjś sekret, ale o co chodziło? Aptekarzowa zamierzała nawiązać znajomość z Martą i zgłębić tę zagadkową historię. Niestety, starsza pani jednak zachorowała i zmarła, swoją tajemnicę zabrała do grobu.  Wdowa podejrzewała, że coś tu nie gra i wraz z zakonnicą zaczęła na własną rękę prowadzić śledztwo. Niedokończony list Marty podsunął pewne wskazówki, a jednocześnie zagwozdki…
Detektywki-amatorki wzięły  “pod lupę” cztery  tragiczne śmierci sprzed lat, które uznano za wypadki. Czy słusznie? Rozplątane z kłębka nitki zaczynają prowadzić w zaskakujące strony…Czy zgon Marty nastąpił naprawdę z przyczyn naturalnych? Czy istnieje zbrodnia idealna? I w końcu co z tym “mordercą na plebanii”?!

W tle zaś jak zwykle doskonale sportretowana społeczność małej miejscowości, obchodzone często na “na pokaz” i mierzone ilością zniczy Dzień Zmarłych i Wszystkich Świętych, przykłady na to, jak to wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą i… konkurs na najlepsze ciasto!

Atuty klasycznej powieści kryminalnej w wykonaniu Karoliny Morawieckiej to niewątpliwie znakomicie zaobserwowane i uchwycone wątki społeczno-obyczajowe; uroczy klimat retro – wyczuwalny, choć akcja toczy się współcześnie;  literackie nawiązania, ironia, humor, karykaturalne przedstawienie postaci. Oczywiście nie można zapomnieć o intrydze kryminalnej, która może nie jest zbyt skomplikowana, ale pozwala czytelnikowi na rozruszanie szarych komórek i doskonałą rozrywkę.

Od audiobooka czytanego przez bezbłędną lektorkę Donatę Cieślik po prostu ciężko się oderwać, a ponieważ nie mogłam korzystać z niego zawsze i wszędzie wspomagałam się wersją papierową. Tak bardzo bowiem nie mogłam doczekać się finału opowieści, który okazał się naprawdę zaskakujący. Zarówno czytając jak i słuchając bawiłam się znakomicie, w pełni przenosząc się  do świata nietuzinkowych postaci i wraz z nimi tropiąc kryminalne zagadki. Serdecznie zapraszam, zajrzyjcie tam i Wy!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Storybox.pl, Wydawnictwo Lira

Tytuł: Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie

Czyta: Donata Cieślik

Autor: Karolina Morawiecka

Czas trwania: 8 godzin 51 minut

Data wydania: wrzesień 2019

ISBN : 978-83-8146-895-4

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *