POCZYTAJ MI NA UCHO: „BZIK & MAKÓWKA PRZEDSTAWIAJĄ: ELVIS I AGENCI PAMIĘCI”, Rafał Witek

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 123

Pamiętacie jeszcze Gabrysię Bzik? Wszyscy jej się czepiali, dlatego często lądowała na dywaniku u dyrektora. Od kiedy trafiła tam z kolegą z klasy Nilsonem Makówką zaczęła się z nim „trochę” kumplować, a ich losy zostały połączone licznymi przygodami. Pamiętacie Zgniłobrodego czy Salvadora Dali? A może pobyt w tajemniczym ogrodzie lub za żelazną kurtyną? Tym razem poznacie najsłynniejszego Elvisa i twórcę wanny z bąbelkami. Zapraszam na recenzję audiobooka Elvis i agenci pamięci, piątego i ostatniego tomu serii Bzik & Makówka przedstawiają.

Gabi i Nilson zaczynają II semestr w IV klasie, a reputację w szkole mają nie za dobrą. Postanawiają ją polepszyć i wpadają na genialny plan. „Postanowiliśmy zostać ekspertami”– zostaną administratorami klasowej strony internetowej. szybko znaleźli ogłoszenie o kursie programowania dla nieletnich i od razu zostali przyjęci… do pracy! Najzwyczajniej w świecie zostali zwabieni. Zwabieni w pułapkę, skoro ich nowy pracodawca powiedział tak: „Wy nic o nas nie wiecie, ale my wiemy wiele o was”. Choćby to, że wydruki intertempolarne wskazały, że trzykrotnie przekroczyli oni pewną granicę, jednak w dowód zaufania zaproponowano im pracę w fundacji Agenci Pamięci. Robi się interesująco…

Nowi agenci pamięci mają zajmować się włóczęgami z czasoprzestrzeni, czyli ludźmi z przeszłości, którzy wpadli w szczeliny czasu i znaleźli się w XXI wieku. Bzik i Makówka dostają na początek dwóch podopiecznych Amerykanina Elvisa Aarona Presleya i Włocha Candido Jacuzzi. Czekają oni na transfer do swoich czasów, a w międzyczasie się nudzą. Nowi agenci pamięci muszą trzymać język za zębami i mieć głowy na karku, by wiadomość o dwóch znanych osobach z przeszłości się nie rozniosła. Mało tego, robią im zakupy! I nie tylko…

Wraz z Gabrysią Bzik i Nilsonem Makówką mały słuchacz dowiaduje się, kto był twórcą wanny z bąbelkami zwanej jacuzzi. Jednak Elvis nie wszystkim był znany. Informacje o „skarbie cywilizacji” przekazywane są z pasją przez jednego bohatera drugiemu. Gdy mówi o królu rock and rolla, gdy wymienia tytuły jego najbardziej znanych piosenek, słychać emocje w jego głosie, którego udzieliła lektorka Joanna Pach-Żbikowska. Aż żal, że nie można usłyszeć w tle przebojów Presleya, nawet króciutkich fragmentów, bo wtedy kolejne pokolenie miałoby szansę poznać i pokochać rock and rolla i Elvisa. Można to nadrobić z pomocą Internetu. Na pocieszenie jest detonacja emocji i szał ciał, choć bez oprawy muzycznej, przez co odbiór jednej z głównych scen traci nieco na wymowie i przekazaniu wrażeń zmysłowych. Zdziwicie się, jak fani Elvisa reagowali na jego obecność, jego piosenki. Do czego zdolny jest prawdziwy fan dla swego idola? Spróbujcie zgadnąć.

Zakończenie piątego tomu to również zakończenie serii Bzik & Makówka przedstawiają. Wyjaśniają się pewne zaległe sprawy. Agenci pamięci odkrywają prawdziwe oblicze dyrektora szkoły. Plan naprawy reputacji szkolnej Gabi i Nilsona ma swoje skutki uboczne. Jest wesoło, choć i chwil grozy w audiobooku nie brakuje. Wartka akcja wciąga słuchacza w świat sławnych postaci z przeszłości. Zapewnia dawkę przygód i garść fantastyki oraz szczyptę wiedzy i wybuch emocji i to w ciągu 2 godzin i 5 minut! W tym czasie można mieć twarz w plasterkach ogórka, czyli zrobić maseczkę z ogórka wraz z panią Nilson. Tak to się łączy przyjemne z pożytecznym. Aha! Uważajcie na plany, bo te mogą namieszać w życiu, i to zupełnie przypadkiem.

Trochę mi szkoda rozstawać się z tymi nietuzinkowymi bohaterami, bo ich przygody były jedyne i niepowtarzalne w swoim rodzaju. Mieć takich kumpli jak Gabrysia i Nilson… to by dopiero było! To by się działo!

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Bzik & Makówka przedstawiają: Elvis i agenci pamięci

Autor: Rafał Witek

Czyta: Joanna Pach-Żbikowska

Czas trwania: 2 h 5 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-965-4

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *