POCZYTAJ MI NA UCHO: “Trzy razy tak!” Janusz Rudnicki- recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura obyczajowa i współczesna - audiobooki

Odsłony: 244

Tym razem wybierając ten audiobook nie kierowałam się nazwiskiem autora tekstu, ale nazwiskami lektorów. Proszę państwa, oto duet na wagę złota:  smutnooki Łukasz Simlat i charyzmatyczny Janusz Chabior. Ci panowie mogą mi czytać nawet książkę telefoniczną. Ukłony i oklaski za mistrzowskie wykonanie. Opowiadania Rudnickiego, no cóż, są specyficzne i nie każdemu przypadną do gustu. Zawsze jednak warto spróbować, wszak to też pisarz nie byle jaki,  nominowany  m.in. do Nagrody Nike.

Trzy razy tak! to zbiór opowiadań “na wariackich papierach”, ironicznych, ostrych, soczystych, dość surrealistycznych, groteskowych, kpiarskich,  sowizdrzalskich, autotematycznych. Ich bohaterem jest literat, jakby alter ego autora, a częstym motywem jest podróż, w tym na galę wręczenia nagrody, którą i tak otrzyma ktoś inny, pojawi się  stolica i sentymenty z rodzinnego domu.
W wersji książkowej jest ich siedem, na płycie audio  mamy zaledwie dwa z nich, taką jakby próbkę, albo małą porcję do skosztowania. Jeśli nam będzie smakować, sięgniemy po więcej, jeśli nie – wyrzucimy resztki do kosza.

Intro czyta sam autor, Janusz Rudnicki, a brzmi ono tak:
“Sunąłem przez miasta Europy jak kombajn przez pole, kosiłem wszystko, co przede mną  i mieliłem i wyrzucałem za siebie w postaci zrolowanych tekstów. Stałem się fabryką obróbki faktów. Oto końcowy produkt przetwarzania tego surowca:  dwa opowiadania z książki “Trzy razy tak”. Zamieńcie się w słuch”.

Zamieniłam się.  Gdybym miała wówczas przed sobą lustro, sama siebie zadziwiłabym mnogością odczuć, jakie zapewne odmalowały się na moim obliczu. Słuchając, byłam bowiem na przemian zainteresowana, zaskoczona, zniesmaczona, zdziwiona, rozbawiona, zadumana… W pewnych momentach parskałam śmiechem, w innych wznosiłam oczu ku sufitowi mrucząc “co za bzdury”, by za chwilę przytaknąć “o, racja!”.

Trochę to taka sztuka dla sztuki, ekwilibrystyczna jazda bez trzymanki, czytelniczo  – chwilami męka i to nie kartoflana. Gdy jednak bardziej się słuchacz zastanowi, weźmie pod uwagę życiorys pisarza, przywoła rozmaite konteksty, przyjrzy się światu przez jego okulary  to –  zgodnie z tym, co mówiła pani Solska z filmu Kogel-mogel – ” jak sobie tak spokojnie wykalkuluje, to całkiem inna kalkulacja”.

Jedno muszę przyznać: Rudnicki, swoją drogą kontrowersyjny człowiek, ma niesamowite umiejętności literackie i wyczucie językowe. Świetnie włada piórem, umie bawić się językiem, nie stroni od ironii oraz absurdu. Ma specyficzne poczucie humoru, dystans do siebie i świata.  Jest bystrym obserwatorem i trafnie, często dosadnie komentuje rzeczywistość. Potrafi zaskoczyć czytelnika i to tak znienacka. Śmieszy, tumani, przestrasza…

Niezaprzeczalnym atutem tego audiobooka są lektorzy, zawodowi aktorzy i po prostu mistrzowie słowa. Łukasz Simlat – aktor teatralny i filmowy, o charakterystycznych smutnych oczach, niedawno zagrał w “Kamerdynerze”, “Fudze”, znakomity, dość popularny, ale jakby ciągle czekający na swoje “5 minut”. Janusz Chabior – w roli amanta raczej go nie obsadzą,  zdecydowanie bardziej pasuje do ról czarnych charakterów, charyzmatyczny, zaskakująco dobry, dość późno odkryty przez kino, kto by pomyślał, że użyczał głosu Włóczykijowi w polskiej animacji “Muminki w pogoni za kometą”.
Tych panów słucha się wybornie, niezależnie od tego, co czytają.

Czy powiecie TAK audiobookowi “Trzy razy tak!”? Decyzja należy do Was!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

 

Wydawca: Storybox.pl
Autor: Janusz Rudnicki
Tytuł: Trzy razy tak!
Czytają: Janusz Rudnicki, Łukasz Simlat, Janusz Chabior
Czas trwania: 2 godziny 11 minut
ISBN : 978-83-8146-668-4

 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *