POCZYTAJ MI NA UCHO: MOC MARZEŃ, Dorota Schrammek

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki niepełnosprawność

Odsłony: 157

Warsztaty polsko-niemieckie

Cześć! Znacie mnie i moich znajomych – Kingę, Anielę, Pawła, Gabriela. Nie wiecie, że koresponduję z Lucasem z Niemiec. Jest ode mnie rok starszy, lubi gotować włoskie potrawy i oglądać mecze reprezentacji, świetnie zna angielski. Nie wspomniałam mu o swojej niepełnosprawności. Każdy list od Lucasa to dla mnie jak osobista rozmowa. Czekam na kolejny list od niego, ale muszę już iść do szkoły. Zaczął się nowy rok szkolny, ostatnia klasa gimnazjum. Zapraszam do recenzji audiobooka Doroty Schrammek Moc marzeń, trzeciego tomu cyklu Niepełka.

Forma Pawła stoi w miejscu. Chłopak jest ciągle zmęczony. W internecie szuka środków dodających energii. Zaczyna brać jakieś tabletki i pić energetyki. Wie, że nie jest to dobre i odczuwa skutki uboczne, ale marzenie o dostaniu się do kadry jest silniejsze. Gabriel wrócił przygnębiony z wakacyjnej przepustki u niepijącego, lecz oschłego ojca. Aniela „wreszcie zaczyna wyglądać jak człowiek”. Jest bardzo szczupła, ale celu jeszcze nie osiągnęła – wystających kości biodrowych. Doskonale ukrywa anoreksję, okłamuje matkę. Kinga przypadkiem zdobywa sławę w internecie. Robi sobie foty i codziennie publikuje po kilka postów, cieszy się lajkami. Znów zaczyna spóźniać się na lekcje.

Pewnego dnia pani dyrektor oznajmia uczniom klasy 3c, że wezmą udział w tygodniowych warsztatach polsko-niemieckich z młodzieżą Neubrandenburga. Zamieszkają w Boninie w zabytkowym zespole dworsko-pałacowym. Niepełka chce zrezygnować z wyjazdu, by nie być obciążeniem dla nikogo; Kinga cieszy się, że znów znajdzie się w centrum uwagi; Paweł martwi się o pieniądze; Gabriel nie wierzy, że dostanie przepustkę z ośrodka wychowawczego.

Wyjazd na polsko-niemieckie warsztaty to „szansa na poznanie drugiego człowieka, a także siebie”. Organizatorzy tak podobierali nastolatków w pokojach, że swój trafił na swego. Każdy polski nastolatek znajduje swoją bratnią duszę – uzupełnienie lub przeciwieństwo. Paweł nawiązuje znajomość z piłkarzem Paulem; Kinga i Anabel mają talent muzyczny Gabriela i Syryjczyka Huzajfę łączy temat rodziców; anorektyczkę Anielę „pilnuje” Lana chorująca na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Na warsztatach młodzież otwiera się na nowe znajomości, na świat. Uczy się tolerancji, zrozumienia drugiego człowieka i jego zachowań, brania odpowiedzialności za swoje czyny. Wprawdzie Polaków i Niemców łączy Europa, lecz przede wszystkim dzieli historia, a także mentalność, obyczajowość, kultura. Czy różnice ich podzielą, czy połączą? Czy znajdą wspólny język?

Główny temat audiobooka to marzenia. Anabel słusznie zauważa: „Bo to przecież moja kariera i moje marzenia, a nie nikogo innego. To ja mam chęć je spełnić”. Każdy z nastolatków ma marzenia i dąży do ich spełnienia różnymi drogami. Nie zawsze są to proste i bezpieczne ścieżki, bywają kręte i groźne. Nie zawsze marzenia młodzieży są dobre, właściwie ukierunkowane. Czasem wmówienie sobie czegoś, zakręcenie się na jakimś punkcie powoduje, że wybrane marzenie jest złe, że szkodzi tej osobie. Internet często jest dla nastolatków drogą do realizacji marzeń. W nim łatwo zaistnieć, zdobyć potrzebne rzeczy, znaleźć wsparcie. Ale nie samym internetem człowiek żyje! Przewodniczka w muzeum uświadamia młodzież, że: „W dobie internetu i tak rozpowszechnionej elektroniki także bardzo często nudzimy się i nie doceniamy tego, co mamy”.

Obok marzeń nastolatków pojawiają się inne tematy, ale autorka tylko je zaznacza – problem emigrantów z Syrii i strach w Polsce przed uchodźcami; tolerancja; wspólna historia i wizyta w muzeum; apel do kapsuły czasu z postulatami, dlaczego nigdy nie wolno dopuścić do wojny; informacje o edukacji w Niemczech. Ciekawostką jest legenda o czarownicy Sydonii i istnienie współczesnych czarownic.

Cykl Niepełka skierowany jest przede wszystkim do młodzieży, lecz to także dobra lektura dla rodziców nastolatków. Otwiera oczy na różne problemy dorastających dzieci, niepełnosprawność dziecka, pokazuje pozytywne i negatywne relacje, podpowiada, na co zwracać uwagę, a przede wszystkim daje do myślenia. Co łączy nastolatków i dorosłych? Marzenia! Dlatego recenzję zakończę cytatem skierowanym do każdego:

„Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny. […] Podobno każdy z was może mieć życie, o jakim marzy. Podobno wszystko ma początek w naszej głowie i rodzi się w naszych myślach. Podobno każdy dysponuje siłą, która potrafi zmienić i was, i otoczenie. Wierzymy, że pracując nad sobą, każdy może być w świecie, jaki tylko sobie wymarzy. Wystarczy zobaczyć siebie, naprawdę. Od was będzie zależało, czy to nastąpi”.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim


Tytuł: Moc marzeń. Niepełka

Autor: Dorota Schrammek

Czyta: Lena Schimscheiner

Czas trwania: 3 h 40 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-720-9

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *