POCZYTAJ MI NA UCHO: “MANIA SKŁODOWSKA, Jakub Skworz – recenzja audiobooka

Odsłony: 224

Chcielibyście poznać małą, upartą dziewczynkę, która została genialną uczoną, a także “z bliska” zobaczyć miejsca i realia, w jakich żyła i pracowała? Dzięki magii audiobooka i pewnej wciągającej, i to dosłownie, książce będzie to możliwe! Opowieść Jakuba Skworza o Manii Skłodowskiej doskonale trafia do młodych słuchaczy, którzy nie przepadają za encyklopedyczną wiedzą.

Jakub Skworz to dziennikarz i pisarz młodego pokolenia, przez kilka lat był redaktorem pism Men’s Health i Women’s Health; wydał serię bajek dla dzieci o Księżniczce Adeli i Wampirku Alfredzie oraz Prawie bajki – książki o prawie w życiu codziennym dla najmłodszych. Jest także autorem serii wywiadów pt. Męskie rozmowy nastolatka, w której m.in. Marek Kondrat, Grzegorz Turnau, Krzysztof Zanussi, Jacek Santorski odpowiadali na pytania nastolatka o dorastaniu, trudnych decyzjach i ich konsekwencjach. Jego najnowsze dzieło to cykl Wciągające książki o wielkich Polakach – opowieści przybliżające dzieciom życie, twórczość i osiągnięcia znanych postaci.  Bohaterem pierwszego tomu był Adam Mickiewicz, a właściwie Adaś, bo przedstawiono jego młode lata. Drugi tom zaś poświęcony został  Mani, czyli Marii Skłodowskiej.

Oś fabularna cyklu (skierowanego do dzieci w wieku ok. 10-13 lat) to perypetie Oli i Eryka, którzy w biblioteczce dziadka odkrywają wciągające książki, wciągające dosłownie, bowiem w magiczny sposób przenoszą one dzieci do świata opisywanych postaci i wydarzeń.

Tym razem Ola, obrażona na cały świat, rozgoryczona  tym,  że nie mogła pojechać z rodzicami i bratem do Paryża, zakrada się do dziadkowej skarbnicy i zagląda do książki o sławnej polskiej uczonej, chemiczce, laureatce Nagrody Nobla, która też kiedyś marzyła o wyjeździe do Francji.
Ola, póki co, musi zadowolić się podróżą w czasie i przestrzeni. W wyprawie towarzyszy jej babcia. Bohaterki z ukrycia przyglądają się dzieciństwu i młodości Marii Skłodowskiej, śledzą jej losy rodzinne i kolejne etapy kariery…. Obserwują życie w XIX i na początku XX wieku, ówczesne ubiory, domy, szkoły, ulice, obyczaje. Przyglądają się scenom  np. jak wyglądała  konspiracyjna nauka w szkole pod zaborami, gdzie nie wolno było uczyć się polskiej historii i czytać polskich książek.
Babcia tłumaczy Oli tamtejsze realia i specyfikę epoki, którą zdolna i charakterna Skłodowska znacznie wyprzedzała. I to zdecydowanie o wiele lepsza forma nauki historii niż czytanie notatek z podręcznika.

Perypetie Oli wciągniętej przez “magiczną” książkę do świata Marii Skłodowskiej są barwne, ciekawe,  trzymające w napięciu i nie pozbawione nutki humoru. Portret słynnej chemiczki w takim wydaniu nie tylko nabiera kolorów, ale znacznie bardziej trafia do młodych odbiorców, którzy niekoniecznie z pasją “kują” encyklopedyczną wiedzę, ale chętnie poznają swoich “rówieśników” z innych epok.
Autor sprytnie łączy wiedzę z przygodą, dodaje do tego nieco niezwykłości i odziera z banału. Prezentuje nie tylko wciągającą opowieść, ale nienachalnie podsuwa dzieciom wzór do naśladowania, autorytet, budzi ich ciekawość, zaszczepia bakcyla odkrywania historii.
Taka forma świetnie trafia do młodych słuchaczy.

Audiobook może być atrakcyjnym uzupełnieniem szkolnych lekcji, dostarczając  wiedzy i wartości patriotycznych.  To również wspaniała propozycja do rodzinnego słuchania. Niezawodna lektorka Donata Cieślik  postarała się, aby przez 4 godziny i 45 minut i dorośli i dzieci zamienili się w słuch.

Zorientuj się, GDZIE kupisz najtaniej tego audiobooka

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Storybox, Zysk i S-ka
Tytuł: Mania Skłodowska
Autor: Jakub Skworz
Czyta: Donata Cieślik
Czas trwania: 4 godz. 45 min.
ISBN:978-83-8146-760-5

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *