SZPIEG W KSIĘGARNI: “UMYSŁ DOSKONAŁY”, Norman E. Rosenthal – recenzja

Odsłony: 246

Żyjemy w czasach, w których trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami i to nie tylko technologicznymi. Zewsząd zalewa nas taki potok informacji, że zaczynamy się w tym wszystkim gubić. Wymaga się od nas coraz nowszych umiejętności, szybkiego dostosowania się do zmieniającej się sytuacji. Czy zatem możemy coś zrobić, by poprawić wydajność i produktywność własnego umysłu?


Okazuje się, że tak. Znany psychiatra Norman E. Rosenthal w swojej książce Umysł doskonały przedstawia nam jedną z takich metod. Według niego rewolucyjnym sposobem na osiągnięcie pełni mocy umysłowej, na szybką regenerację po dużym wysiłku intelektualnym, jest tzw. MT, czyli nic innego jak  medytacja transcendentalna.
To prosta i naturalna technika, która – jak zapewnia Rosenthal – pozwoli naszemu ciału wejść w stan głębokiego wypoczynku i odprężenia. Dzięki niej nasz umysł może osiągnąć wewnętrzny spokój bez większego wysiłku i skupiania uwagi.

Autor podaje nam kilkanaście – popartych badaniami – sugestii, które przyczynią się do poprawy naszego nastroju, a co za tym idzie, do zwiększenia poczucia satysfakcji z życia. Są to niezwykle proste wskazówki, o których właściwie wiemy, ale nie zawsze stosujemy ot, choćby takie:

Sprawuj kontrolę nad swoim czasem
Wysypiaj się
Bądź aktywny
Czyń dobro
Dbaj o swoją duchową stronę.

Gdybyśmy zastosowali się do tych sugestii, na pewno w naszym życiu byłoby więcej równowagi, bylibyśmy spokojniejsi i pewnie szczęśliwsi.

Norman Rosenthal medytację transcendentalną porównuje do „podlewania korzeni”, czyli pielęgnowania psychiki w najgłębszej postaci. Podaje przykłady osób, których życie zmieniło się znacznie po zastosowaniu tej formy medytacji.
Jako naukowiec i wybitny znawca tematu, przytacza wyniki badań naukowych, jakie prowadzone są w tym kierunku.
Autor sporo uwagi poświęca również problemom, z jakimi zmaga się nasze ciało. Mówi, iż zgodnie ze znanym przysłowiem „w zdrowym ciele zdrowy duch” zdrowe ciało jest warunkiem naszego rozwoju w wielu dziedzinach – zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Dobre samopoczucie fizyczne to niezbędny wymóg kreatywności – aby móc coś tworzyć, musimy dobrze się czuć; nasze ciało powinno być wypoczęte i dobrze odżywione (zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym).

Tytułowy umysł doskonały to tak zwany superumysł, czyli doświadczenie wyższej formy świadomości oraz towarzyszące mu korzyści.
Umiejętność zachowania optymalnej formy w każdej dziedzinie to sztuka zarządzania wszystkimi swoimi pragnieniami oczekiwaniami oraz presją, którą wywierają na nas inni.

Oprócz wartości merytorycznych dużym plusem książki jest jasny, przystępny język, którym została napisana. Przyznaję, że miałam pewne obawy przed rozpoczęciem czytania, które związane były właśnie z językiem. Obawiałam się sztywnego, naukowego słownictwa, którego nie byłabym w stanie zrozumieć. Tymczasem książkę czyta się ‘łatwo, lekko i przyjemnie i – mimo iż liczy bez mała 400 stron – bardzo szybko.

Graficznie wyodrębnione rozdziały, na końcu których znajduje się  podsumowanie zawartych w nich informacji, czytelna czcionka i dużo „światła” to dodatkowe atuty zachęcające do sięgnięcia po tę ciekawą publikację Wydawnictwa Kobiecego. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak tylko życzyć przyjemnej lektury.

Polecam, Beata Grzywacz
materiał chroniony prawem autorskim

 

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Norman Rosenthal
Tytuł: Umysł doskonały
Podtytuł: Jak w pełni wykorzystać swój potencjał, aby odkryć siłę do działania i wzmocnić odporność emocjonalną
Tytuł oryginału:Super Mind: How to Boost Performance and Live a Richer and Happier Life Through Transcendental Meditation
Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski
Data wydania: 2019
ISBN 978-83-66338-31-9

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Prowadzi firmę edukacyjno-szkoleniową “Pasja i Ty”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *