POCZYTAJ MI NA UCHO: Ludzkie czary – recenzja audiobooka „Farmagia” Magdaleny Jasny

audiobooki - recenzje fantastyka literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 319

Czary-mary, hokus-pokus, abrakadabra – to znane formuły magicznych zaklęć. Czasami potrzebna jest czarodziejska różdżka lub inny przedmiot, by móc czarować. Tak naprawdę jest to możliwe tylko w baśniach i w ludzkiej wyobraźni. Jednak mało kto wie, że ludzkie czary też istnieją. Warto się o tym przekonać osobiście, sięgając po audiobook Farmagia Magdaleny Jasny. Zapraszam do recenzji.

„Farmagia istnieje po to, żeby pomagać wszystkim zwierzętom”. To magiczna kraina należąca do elfów, w której chore i ranne magiczne stworzenia otrzymują pomoc. Elfy nie potrafią leczyć, ale ludzie tak, dlatego zatrudniają Opiekunki. To one swoimi ludzkimi czarami leczą i troskliwie opiekują się magicznymi istotami. Teraz elfy mają nie lada kłopot – odeszła ostatnia Opiekunka, gdyż wydoroślała. Na jej miejsce muszą szybko znaleźć nową, bo niezwykli pacjenci czekają.

Tereska, miłośniczka zwierząt, wracając z wyprawy, znalazła w rowie ogromny, tęczowy kamień. W pewnym momencie słyszy głos, nakazujący jej zniszczyć… jajo! Zniósł je niebezpieczny smok z gatunku Terius arguta. Tereska nie ufa obcemu i nie zamierza mu oddać jaja. Chce poczekać na wyklucie się smoka, by go kochać, opiekować się nim i nauczyć dobrego zachowania. Niewidoczny elf Emanuel twierdzi, że ludzka magia miłości nie działa na smoki. Ich rozmowę przerywa nagłe wyklucie się smoka. Rośnie on w oczach, chucha delikatnie sadzą na dziewczynkę i odlatuje.

Gdy elf udaje się z propozycją do Tereski, przypadkowo staje się świadkiem, jak smok wyciąga dziewczynkę z domu, by usunęła mu z łapy drzazgę wielkości sztachety, a potem chucha na nią sadzą z wdzięczności! Elf już wie, że Tereska jest jedyną osobą, którą kocha terius. Zwraca się do niej z pytaniem: „Czcigodna panienko, czy zgodzisz się zostać Opiekunką w Farmagii?”. Dziewczynka zgadza się. Dostaje specjalny klucz i wskazówki, jak do trafić do magicznej krainy.

Pierwszy pacjent to pegaz, który nie może latać. Jego wyleczenie było dość proste, lecz syrenie Temidzie żadna Opiekunka nie mogła pomóc. Brakowało jednego składnika, a ogon syreny łuszczył się i wyglądał coraz gorzej. Wiedza zdobyta z zapisków poprzedniczek pomogła Teresce. Trudniejszy problem sprawia znalezienie pajęczyn. Na poszukiwaniu tego składnika przyłapuje ją Jonatan, łobuziak z jej klasy. Dziwi go zachowanie koleżanki, ale oferuje pomoc. Potrafi też dochować tajemnicy. Z czasem Tereska zaczyna mu ufać. Zawiązuje się między nimi przyjaźń, którą umacnia wspólny wróg. To Zygfryd Gromny, tropiciel i łowca dzikich zwierząt, które dostarcza do ogrodów zoologicznych. Jest na tropie smoka i zapłaci za niego każdą cenę. Posunie się do niecnych czynów…

Tereska pomaga wszystkim zwierzętom w Farmagii, także tym groźnym. Jej stałym pacjentem jest łakomy feniks oraz wściekła chimera. Leczy jednorożca, gryfa, kelpie, bestię spod podłogi pracowni, pomaga roczycy przy pisklakach. Leczenie wymaga nakładów finansowych, wiedzy, przydaje się też zielnik i Internet. Tylko elfy wcale nie są takie miłe i dobre. To egoiści, z którymi trudno się dogadać. Nie znają nawet imienia Opiekunki, a traktują ją jak darmową robotnicę.

Ten magiczny audiobook zabierze do Farmagii wszystkich niezależnie od wieku. Dzieci zwrócą uwagę na inne aspekty niż dorośli, lecz najważniejsze przesłanie wychwycą wszyscy słuchacze – trzeba pomagać innym i warto mieć przyjaciela. Autorka porusza wiele tematów, łącząc świat realny z fantastycznym. Zwraca uwagę na empatię, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, usamodzielnienie się, mądre wybory, podejmowanie trudnych decyzji, chwali pomysłowość i spryt oraz wiedzę wyniesioną ze szkoły. Gani gnębienie i nachodzenie innych, chęć łatwego wzbogacenia się. Sygnalizuje istnienie przemocy domowej wobec dziecka i przypomina numer na policję. Pokazuje, że czary naprawdę istnieją.

Młody słuchaczu i ty dorosły, dajcie się porwać do magicznej krainy, stworzonej przez Magdalenę Jasny, po której oprowadzi Was głos lektorki Donaty Cieślik. Przez niespełna 7 h przeżyjecie wiele przygód, doświadczycie dobroci, pomożecie potrzebującym, rozstrzygniecie konkurs, zostaniecie oczarowani i zaczarowani. Przekonacie się, że ludzkie czary naprawdę istnieją, a zwierzęta mówią, tylko trzeba umieć je usłyszeć.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Farmagia

Autor: Magdalena Jasny

Czyta: Donata Cieślik

Czas trwania: 6 h 42 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-661-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *