POCZYTAJ MI NA UCHO: “BLISCY NIEZNAJOMI”, Anna Onichimowska

Odsłony: 140

DOROSŁE ŻYCIE…

Grupa młodzieży, ich rodziny i przyjaciele są dobrze znani naszym młodym słuchaczom z audiobooków: Samotne wyspy i storczyk, Żegnaj na zawsze, Trudne powroty, czterotomowego cyklu dla młodzieży Maciek, Ewa, Gruby i inni Anny Onichimowskiej. Ci młodzi ludzie, którzy wkroczyli w dorosłość, wciąż uczą się podejmowania trudnych decyzji, wciąż poszukują siebie. Zapraszam do recenzji ostatniego tomu cyklu, audiobooka Bliscy nieznajomi Anny Onichimowskiej.

Gruby ożenił się z Baśką. Razem złożyli wniosek o adopcję Tomka, chłopca z sierocińca, który uczęszczał do szkoły, kiedy uczył w niej Grzesiek. Sprawa się komplikuje, gdy dorośli nie dotrzymują obietnic. Zamiast Grześka na urodziny chłopca przyjeżdża Baśka. W dodatku prześladuje go nowy i kradnie mu komórkę. Dziadek też nie dotrzymuje słowa i po niego nie przyjeżdża. Tomek ucieka z sierocińca i jedzie do Warszawy. Wkrótce się okazuje, że Baśka ma szansę na stypendium w USA u światowej sławy astronoma. Dziewczyna nie wie, czego naprawdę chce – rodziny czy stypendium.

Maciek zarabia myciem szyb, czasem trafiają mu się chałtury malarskie. Po raz pierwszy ma mieć wernisaż. Wystawia obrazy z grupą znajomych. Ewa chce mu pomóc w wypromowaniu wystawy i nawet myśli o zmianie kierunku studiów. Na wernisaż przyjeżdża z Włoch ojciec Maćka z nową rodziną. Zaprasza syna z Ewą na wakacje. Z czasem między młodymi źle się dzieje, związek zaczyna się rozłazić. Niezapomniany numer chłopaka doprowadza dziewczynę do depresji.

Anna Onichimowska pokazuje wchodzenie młodych ludzi w dorosłe życie, w kolejne jego etapy. Decyzja o adopcji dziesięciolatka przez studentów jest łatwa, lecz co przyniesie życie, kiedy trzeba będzie pogodzić studia, pracę z wychowaniem dziecka? To wiążąca decyzja. Gorzej, gdy jeden z partnerów robi to dla drugiego. Instynktu macierzyńskiego czy ojcowskiego nie ma się włączonego od razu w momencie wydania wyroku o adopcji. To proces. To nauka odpowiedzialności wobec małego człowieka, choćby pamiętanie o zabranie butelki wody na wycieczkę. Warto zwrócić uwagę na Tomka i jego zachowanie. Już sama informacja o chęci adoptowania go sprawia, że chłopiec inaczej się zachowuje, wierzy, że wszystko mu wolno. Pamięta wszystkie obietnice i na zbyt wiele sobie pozwala. Jakże ważne są słowa, zwłaszcza te kierowane do dziecka. Jakże odpowiedzialne powinno być postępowanie dorosłych.

Czasem los rzuca kłody pod nogi i wszystko dzieje się jednocześnie. Jednego dnia zła wiadomość goni złą wiadomość, przygniatając człowieka i sprawdzając jego wytrzymałość, hart ducha, odporność na stres, zaradność. Plany mogą spalić na panewce z przyczyn od nas niezależnych i wtedy trzeba umieć znaleźć się w nowej sytuacji, gdyż: „Wszystko, co nam się zdarza, ma jakiś sens. Nie zawsze umiemy go odczytać”.

Bycie w związku wymaga codziennie pracy, i to ciężkiej. Sama deklaracja o byciu ze sobą i spotykaniu się to za mało. Problemy w związkach często powstają z powodu słabej znajomości partnera, bicia się z myślami przy podejmowaniu decyzji, mających wpływ na oboje partnerów, skrywania tajemnic: „Do diabła z tajemnicami. To tylko zżera człowieka od środka”. Autorka radzi po prostu szczerze rozmawiać. Trudniej jest, gdy dana osoba sama nie wie, czego chce.

Jednak najważniejsze moim zdaniem autorka zachowała na koniec. Ewa straciła własne cele, czuła się roztrzaskana na kawałki, zagubiona, zlękniona, że sama sobie nie poradzi. Trafia do terapeuty. Każe on dziewczynie czytać przed snem listę przykazań, mantrę. Ich lektura przenosi myśli w inne rejony, podprogowo buduje wartość człowieka, podnosi jego samoocenę. Owe przykazania każdy z nas mógłby czytać sobie przed snem i budować, wzmacniać własne „ja”.

Anna Onichimowska mogłaby dopisać kolejny tom „na zamówienie” czytelników, ale to koniec cyklu Maciek, Ewa, Gruby i inni. W posłowiu w skrócie przedstawiła dalsze losy bohaterów. Warto zadumać się nad skomplikowanymi problemami wszystkich bohaterów. Ułatwia to lektor Daniel Misiewicz, który nie przesadza z emocjami, czyta raczej jednostajnie i spokojnie, pozwalając na wyciszenie się i zrelaksowanie. Przekonaj się sam, słuchaczu, czemu ci bliscy czasem się stają nieznajomymi i jak sobie radzą w życiu.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim


Tytuł: Bliscy nieznajomi

Autor: Anna Onichomowska

Czyta: Daniel Misiewicz

Czas trwania: 4 h 43 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-572-4

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *