W ZGODZIE Z NATURĄ -“Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury” Arin Murphy-Hiscock,recenzja

dom i ogród literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje rośliny

Odsłony: 885

Chcesz zostać zieloną czarownicą? Zanim spalą cię na stosie, przeczytaj poradnik naturalnej magii! To tak mówiąc pół żartem, a już całkiem serio –  wstąpienie na zieloną ścieżkę według Arin Murphy-Hiscock to po prostu odkrywanie energii drzemiącej w przyrodzie, wykorzystywanie naturalnych właściwości roślin, nawiązanie głębokiego kontaktu z naturą. Nic złego.  Magia, o której mowa, to nic niezwykłego. Dla zielonej czarownicy “sama natura jest magiczna, a codzienność święta”.

 

Nakładem Wydawnictwa Kobiecego ukazała się ciekawa, dość nietypowa  publikacja, do której warto zajrzeć, nawet jeśli jest się sceptykiem odnośnie “magii”. Tak naprawdę, tu nie chodzi o żadne “czary-mary”, ale o naturę i czerpanie z niej tego, co najlepsze.  Autorką tej książki jest Kanadyjka, Arin Murphy- Hiscock, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się naturalnymi metodami dbania o zdrowie, napisała wiele wiccańskich przewodników. Trzeba jednak zaznaczyć, że opisywane w “Green Witch” ‘czarownictwo’ nie jest tożsame z wiccą, bo nie stanowi  jak ona formalnej religii, choć także opiera się na kontakcie z przyrodą. Nie jest także oddzielone od codziennego życia, wręcz przeciwnie – to doświadczenie, w którym się zanurzamy. Zielone czarownictwo stawia na praktyczność i aktywność.

Kim jest zielona czarownica? Posłużę się kilkoma cytatami:
“to osoba, która nawiązuje szczególną relację z otaczającym ją światem, ma swoje zasady moralne i głęboki kontakt z naturą” ( s. 15)
“osoba krocząca zieloną ścieżką, świadoma  tego jak energia natury oddziałuje na jej życie i środowisko” (s. 16)
Zielona czarownica poświęca uwagę innym ludziom, dąży do zachowania harmonii między człowiekiem a przyrodą, musi żyć w harmonii z rzeczywistością,  realizować osobiste cele, poznawać siebie,  pracować z aspektami własnej osobowości; ma świadomość, że jest częścią większej całości i nie jest w stanie jej szkodzić, , kocha i szanuje świat, otoczenie.
Podążanie ścieżką zielonej czarownicy  to  “ścieżka przyrodniczki, zielarki i uzdrowicielki – swobodna, elastyczna i indywidualna praktyka dla każdego,  kto chce odkrywać dary natury i korzystać z nich w celu przywracania równowagi i harmonii w swoim życiu”  (s. 11).

W książce znajdziemy wiele praktycznych wskazówek i przepisów. Niech Was nie odstraszą nazwy, bo  przecież  np. “magiczny balsam” to nic innego  jak balsam naturalny, ziołowy, a “magiczne” właściwości roślin, to po prostu ich naturalne cechy. Może nie do końca przekonuje mnie wzmacnianie produktów do czyszczenia  domu poprzez przekazywanie im energii, nie sądzę też, abym wykonywała sezonowe rytuały związane z porami roku, czy medytowała nad żywiołami, ale upatruję w tym poradniku wiele przydatnych wiadomości.
Znajdziemy w nim bowiem m.in. przepisy na ziołowe herbatki lecznicze, energetyczne olejki eteryczne, regenerujące kąpiele i sole do kąpieli, octy ziołowe, aromatyzowane cukry, balsamy, perfumy, ziołowe poduszki na sen. Jest też instrukcja jak zrobić własną miotłę! Tylko się nie śmiejcie. Trzeba mieć porządny sprzęt do sprzątania. Niestety, autorka nie podaje, co trzeba zrobić, by na niej latać 😉

Publikacja napisana jest prostym, przystępnym językiem. Autorka zwraca się do czytelników w drugiej osobie i dla wygody wybrała formę żeńską, ale to nie znaczy, że poradnik jest tylko dla kobiet. Mężczyźni też czasem interesują się taką tematyką.
Treść jest uporządkowana, logicznie podzielona na dwie części i 9 rozdziałów. Zawiera aneks w postaci listy magicznych właściwości obiektów naturalnych oraz bibliografię.

Nie sądzę, aby Green Witch stała się bestellerowym poradnikiem, który “każdy musi mieć” na półce, na pewno jednak znajdzie swoich zwolenników i trafi w odpowiednie ręce.  To ciekawa oraz inspirująca książka dla “współczesnej czarownicy”, która co prawda nie lata na miotle, ale  dużo wie, dbając o zdrowie i otoczenie sięga po naturalne, sprawdzone sposoby, chce się rozwijać w zgodzie z naturą. Znam kogoś, dla kogo będzie to lektura idealna!

polecam magicznie, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Arin Murphy- Hiscock
Tytuł: Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury
Tytuł oryginału: The Green Witch: Your Complete Guide to the Natural Magic of Herbs, Flowers, Essential Oils, and More
Tłumaczenie: Karolina Bochenek
Data wydania: czerwiec 2019
Ilość stron: 264
ISBN: 978-83-66234-78-9

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *