UWIERZ W DUCHA? – recenzja książki “Nawiedzenia. Historie prawdziwe” E. i L. Warren, R. D. Chase

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje

Odsłony: 240

Niewiele jest osób, którym na hasło zjawiska paranormalne, opętanie, egzorcyzmy, nawiedzenia czy duchy nie wyostrzyłby się z zaciekawieniem słuch i wzrok. Nie brakuje również całkowitych fascynatów tego tematu, którzy z wypiekami na twarzach przekopują biblioteki i Internet w poszukiwaniu autentycznych informacji dotyczących przerażających historii. Jednak już badaczy tych zjawisk spotkać można stosunkowo niewielu. Najbardziej znanymi badaczami zjawisk paranormalnych na świecie są Ed i Lorraine Warrenowie. Ci, którzy oglądali filmy „Obecność” i „Annabelle” wiedzą o kim mowa.

Ed i Lorraine Warrenowie byli specjalistami w zakresie demonologii. Razem przebadali tysiące spraw związanych ze zjawiskami nadnaturalnymi tj. opętania i nawiedzenia. To oni prowadzili najsłynniejsze śledztwa, które stały się inspiracją wielu filmów, np.  opętanie w Amityville (Amityville), nawiedzenie domu rodziny Snedekerów w Southington (Udręczeni), Perronów w Harrisiville (Obecność), Smurlów w Pittston (Nawiedzony dom) czy nawiedzenie lalki przez Annnabelle Higgins (Annabelle). Swoje doświadczenia opisali w wielu książkach i artykułach. Byli wykładowcami na uczelniach.
Z ich pomocy korzystał także Kościół katolicki w USA, bowiem Ed Warren był jednym świeckim demonologiem uznanym przez Watykan. Ed i Lorraine tworzyli niezwykłą i idealnie uzupełniającą się parę. Ed specjalizował się w przypadkach nawiedzeń i opętań, natomiast Lorraine była niezwykle wyczulonym medium i profesjonalnym jasnowidzem.
W 1952 r. założyli Stowarzyszenie ds. Badań Parapsychicznych w Nowej Anglii, którego członkami – wbrew powszechnej opinii – nie były same „świry”, ale przedstawiciele niemal wszystkich zawodów m.in. policjanci, nauczyciele, psycholodzy kliniczni, katoliccy księża, a nawet osoby, które określić można mianem „zawodowych” sceptyków.

Część osobliwych zjawisk, które odkryli, bądź których doświadczyli Warrenowie opisanych zostało w książce Nawiedzenia. Historie prawdziwe wydanej nakładem wydawnictwa Replika. Spisał ją Robert David Chase bazując na podręczniku Hala N. Banksa An Introduction to Psychic Studies oraz – przede wszystkim – na opowieściach Eda i Lorraine. Przybliżają historię danych miejsc i niewytłumaczalnych zjawisk, które miały miejsce na ich terenie i w najbliższym otoczeniu. Wszystkie wydarzenia opisane w książce skupione są wokół cmentarzy, gdzie świadkowie widzieli zjawy, duchy, a nawet z nimi rozmawiali i których energia niewytłumaczalnie wpływała na osoby, które tam przebywały bądź przechodziły czy przejeżdżały w ich sąsiedztwie. Większość historii (bo aż siedem) dotyczy Cmentarza Union w rodzinnym miasteczku Warrenów Monroe w Connecticut. Uważali, że cmentarz ten wywiera niezwykle mocny wpływ na życie wielu ludzi mieszkających w promieniu 6 mil od niego. Ich wielomiesięczne badania przeprowadzone na cmentarzu wykazały, iż wpływ ten wynika z „negatywnych aspektów ziemi” występujących w różnych częściach świata, a w których to miejscach dochodzi do tragedii na tyle często, że zaprzecza to statystycznemu prawdopodobieństwu. Kolejne dziesięć historii opisuje zdarzenia, które miały miejsce na innych cmentarzach w Nowej Anglii.

Warrenowie, jako badacze zjawisk nadprzyrodzonych, szczególnie interesowali się właśnie cmentarzami. Odwiedzali je często ze zwykłymi aparatami fotograficznymi i najprostszymi dyktafonami, dzięki którym udało im się zrobić zdjęcia duchom i nagrać ich odgłosy. Uważali, że duchy projektują swoje wizerunki na nagrobki pomagając w ten sposób je sfotografować, a wiele duchów pragnie kontaktować się z żywymi. Sami, ponoć, często z nimi rozmawiali. I co najciekawsze, zazwyczaj pracowali w dzień, bowiem o tej porze praca jest sprawniejsza i łatwiejsza.

W książce znajdziemy krótkie opowieści o czarownicach, nawiedzonych domach, zabójstwach z zazdrości i miłości, wałęsających się duchach zawiedzionych kochanek i kochanków, katach dręczonych wyrzutami sumienia, Białej Damie, tradycjach nekromancji i kultach satanistycznych, telefonach od nieżyjących osób, dziwnych ostrzeżeniach zza grobu, niewidzialnych przyjaciółkach i dziwnych pasażerach. Wszystkie napisane w stylu dawnych legend bądź opowieści o duchach snutych o północy przy ognisku i oparte na relacjach świadków oraz osób bezpośrednio w nich uczestniczących. Z pewnością nie są to opowieści przyprawiające o stan przedzawałowy. Nie przerażają na tyle, by czytelnik musiał świecić światło idąc w nocy do łazienki. Ale po ich przeczytaniu  niejeden sceptyk przejeżdżając przez las w okolicy cmentarza może nerwowo zerkać we wsteczne lusterko, wypatrując dziwnego pasażera czy też poczuć gęsią skórkę, będąc akurat na cmentarzu.

Z książki tej wypływa pewien morał, bowiem Warrenowie na jej kartach często przestrzegają przed nieodpowiedzialnym wywoływaniem duchów czy używaniem tablicy Ouija. Według nich tego typu działania zawsze uchylają drzwi złym siłom czy duchom, które na ziemi pozostawiły niepozałatwiane sprawy.

Oczywiście, do przeczytania tej pozycji zachęcam zarówno tych, którzy wierzą w tego typu zjawiska, ale również tych, którzy je podważają. Dla pierwszych książka Nawiedzenia. Historie prawdziwe okazać się może lekturą, która wzbogaci ich wiedzę, a dla drugich być może będzie pewnego rodzaju ciekawostką czytaną w ramach relaksu bądź pretekstem do głębszego zainteresowania się tematem.

polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

PRZECZYTAJ FRAGMENT

Wydawnictwo:  Replika
Autor: Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase
Tytuł: Nawiedzenia. Historie prawdziwe
Tytuł oryginału: Graveyard
Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Data wydania: 25 czerwca 2019
Ilość stron: 240
ISBN: 978-83-66217-43-0


Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwięrzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze…do szuflady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *