POCZYTAJ MI NA UCHO: Sposób na wakacyjną nudę – recenzja audiobooka „Siła prawdziwej przyjaźni” Doroty Schrammek

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 139

Hej! Pamiętacie mnie? To ja, Niepełka, znaczy się Weronika. Od kilku miesięcy mieszkam w Trzebiatowie. Teraz jestem szczęśliwa, bo mam przyjaciół, ale na początku było ciężko. Szkolna gwiazda i jej psiapsiółki mocno zalazły mi za skórę. Kinga i ja jesteśmy jak ogień i woda, a mimo to zaprzyjaźniłyśmy się w ciągu dwóch miesięcy. Skończyłam drugą klasę gimnazjum, wróciłam z turnusu rehabilitacyjnego i zaczęłam się nudzić. Deszczowe wakacje! Co tu robić? Okazuje się, że i na nudę jest sposób. Zapraszam do recenzji audiobooka Doroty Schrammek Siła prawdziwej przyjaźni, drugiego tomu cyklu Niepełka.

„W czasie deszczu dzieci się nudzą…”, nastolatki też! Deszczowe wakacje nie nastrajają optymistycznie. Niepełka i jej przyjaciele spędzają czas głównie w domu. Anielka, która miała problem z nadwagą, staje się coraz szczuplejsza. Zaczęło się niewinnie, ale potem… Dziewczyna chce być chudzinką! Dlaczego? „Chude ciało daje akceptację rówieśników”, więc Anielka ćwiczy, stosuję dietę, zalogowała się do grupy internetowej Motylki, utrzymywanej w tajemnicy przed wszystkimi. To tu otrzymuje wsparcie duchowe i porady w stylu jak udawać, że się je. Nastolatka unika posiłków i okłamuje mamę. Kinga w Szczecinie nagrywa piosenkę, udziela wywiadu. Dziewczyna ma więcej pokory w sobie, lecz gdy na horyzoncie pojawia się Adrian Cent, znów wzbudza w niej parcie na szkło, udziela rad, jak budować swój image i przyciągnąć uwagę fanów.

Paweł ima się różnych zajęć, by pomóc mamie opłacić rachunki, kupić sobie buty, zapłacić za obóz treningowy. Pracuje za grosze, lecz to ważne dla niego pieniądze. Ma młodszą niepełnosprawną siostrę i mniej zaradną mamę niż mama Weroniki. Gabriel wciąż mieszka w domu wychowawczym. Jego przeszłość jest bolesna. Znajduje sposób, by zaznać nieco wolności… Nastolatkowie jeszcze jakoś sobie radzą, bo mają swoje pasje, mają siebie. Znacznie gorzej jest z dzieciakami ze wsi spod Trzebiatowa. Ze wsi popegeerowskiej. To tam trafia pani Renata, dyrektorka domu kultury, z Weroniką w ramach projektu „Czytające podwórka”, choć tak naprawdę czytanie dla dzieci nie jest atrakcją.

Wprawdzie PGR-ów od dawna nie ma, lecz dawni pracownicy i ich rodziny wciąż żyją, a mentalność popegeerowska przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ci ludzie są pozbawieni ambicji. Dla nich książka to wróg numer jeden. Część dzieci z owej wsi wakacje spędza w świetlicy pod opieką pani Wioli, i to głównie przy komputerach. Gdy przychodzą starsi, odganiają maluchów od komputerów jak muchy. To zachowania przynoszone z domu, gdzie działa prawo silniejszego. Dzieci nie mają dobrych wzorców, nikt im dotąd nie pokazał, że „można czegoś chcieć od życia”. Niepełka i jej przyjaciele mogą zainteresować znudzone dzieci. W następnym tygodniu przyjeżdżają i zaczynają działać. Przyciągają uwagę, zdobywają zainteresowanie znudzonych wakacjami dzieciaków. Szczególnie chwyta za serce sześcioletnia Ania, która w ogóle nie mówi, bo od urodzenia żyje w świecie ciszy, jej rodzice są głuchoniemi.

W tym audiobooku autorka skupia się na problemach nastolatków, z którymi borykają się na co dzień w świecie zdominowanym przez postęp technologiczny i cywilizacyjny. Ten świat jest bardziej skomplikowany niż ich rodziców i dziadków, a trzeba pamiętać, że obecnie dzieci żyją w dwóch światach – w realnym i w wirtualnym. Wspomnienia mamy Weroniki z wakacji to śmiech i przygody, dobre relacje z rodzicami, życie powolne i leniwie, ale szczęśliwe. Współcześnie większość nastolatków cierpi z powodu braku komunikacji z rodzicami. Widać to na przykładzie bohaterów. Unikanie rodziców i rozmów z nimi z różnych powodów, ukrywanie prawdy przed nimi, czy też chęć załatwienia sprawy po swojemu nie prowadzi do niczego dobrego. Autorka podaje gotowy przepis – zamiast szukać rozrywki w wirtualnym świecie, proponuje zaangażowanie się w życie społeczne i pomaganie innym, zainteresowanie się ludźmi i ich potrzebami, choćby poznaniem problemu głuchoniemych.

Wsłuchaj się w audiobooka i poznaj problemy znanych Ci już nastolatków. Przekonaj się sam, młody słuchaczu, i ty dorosły także, jakie konsekwencje może mieć przesiadywanie w internecie i ile trzeba, by zrozumieć własne błędy. Włącz się do letniego wolontariatu w letniej świetlicy dla dzieci ze wsi popegeerowskiej i podziel się swoją pasją, swoim talentem. Zobacz, jak niewiele trzeba, by z jednej strony pomóc drugiemu człowiekowi, a z drugiej sobie samemu napytać biedy. Dowiedz się, co znaczy symbol motyla i przy okazji weź udział w Święcie Kaszy i poznaj historię Kocimira. A potem cierpliwie oczekuj na ostatni tom przygód Niepełki i jej przyjaciół – Moc marzeń.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Siła prawdziwej przyjaźni. Niepełka

Autor: Dorota Schrammek

Czyta: Lena Schimscheiner

Czas trwania: 3 h 37 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-718-6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *