POCZYTAJ MI NA UCHO: “Kaleka” i szkolna gwiazda – recenzja audiobooka „Niepełka” Doroty Schrammek

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 150

Cześć. To ja, Weronika Sawicka. Mam porażenie mózgowe. Gdy się urodziłam, byłam mniejsza niż torebka cukru. Tata mi się nie udał, wkrótce po moich narodzinach zniknął za horyzontem. Zostałam z mamą. Niedawno przeprowadziłam się z Warszawy do Trzebiatowa i dołączyłam do drugiej klasy gimnazjum. Tu jest zupełnie inaczej niż w szkole integracyjnej, do której jeszcze do niedawna uczęszczałam. Zupełnie inaczej… Zapraszam do recenzji audiobooka Doroty Schrammek Niepełka.

Weronika nie ma w nowej szkole łatwo. Przede wszystkim budynek nie jest przystosowany do osób niepełnosprawnych. Paweł, kolega z klasy, sportowiec i szkolny przystojniak, został wyznaczony do pomocy Weronice. Wraz z innymi chłopcami wnosi wózek z koleżanką na piętro. Kiedy Pawła nie ma w szkole, jest problem – pokonanie trzech schodków do drzwi wejściowych jest niemożliwe dla Weroniki. Dziewczyna czasem nie może przejechać wózkiem przez klasę z powodu porozrzucanych plecaków, potrzebuje też pomocy w toalecie. Jej obecność w klasie przeszkadza zwłaszcza jednej osobie – Kindze.

Kinga to reprezentantka szkoły i miasta. Dlaczego? Jej piękny wokal zaprowadził ją do finału teleturnieju muzycznego w telewizji. Zajęła drugie miejsce. Wprawdzie Kinga zawalczyła o swój talent i daleko zaszła, została lokalną gwiazdą, lecz jej psychika nie podołała obciążeniu. Nastolatka zaczęła gwiazdorzyć. Coraz gorzej się uczy, a nauczyciele przymykają oko, bo to duma szkoły. Kinga wiedzie prym w klasie i skupia wokół siebie wianuszek wiernych jej „przyjaciółek”. Lubi być w centrum uwagi. Czuje zagrożenie pozycji klasowej liderki ze strony tej nowej, kaleki, gdyż to jej Paweł poświęca więcej uwagi. Gwiazda ma swój plan na ośmieszenie „konkurencji” i wzbudzenie do niej niechęci innych. Udając dobrą koleżankę, choć tak naprawdę jest podła i zawistna, wykorzystuje niepełnosprawną dziewczynę do swoich niecnych planów. Bez policji się nie obejdzie. Bez łez też nie.

Weronika, która niespodziewanie dorobiła się ksywki Niepełka, została skrzywdzona już na starcie. Musi radzić sobie sama, szczególnie po przeprowadzce. Buduje swój świat na nowo w obcej jej rzeczywistości wśród mało przyjaznych ludzi. Nie jest jej łatwo. Wspiera ją mama, bez której pomocy nic by się jej nie udało. W małym mieście Niepełka staje się bardziej samodzielna, a jej wózek ze światłami i dzwonkiem znają już wszyscy mieszkańcy. Jednak w szkole nastolatka ma pod górę, dosłownie i w przenośni. Fałszywa przyjaźń, litość, ośmieszanie, przytyki powodują, że Weronika swój strach i żal skrywa pod skorupą. Nie skarży się i nie donosi. Jak sama mówi: „Wolę pamiętać dobre chwile, a nie rozpamiętywać złe”. Odskocznią są jej pasje – fotografia i postcrossing. I jak każdy człowiek Niepełka ma marzenia – chce latać, poczuć się jak ptak. Tylko jak… z wózkiem na plecach?

Autorka ukazała różne postawy uczniów w klasie i sieć wzajemnych powiązań, podział na lepszych i gorszych, gnębienie jednych przez drugich. Szkolna gwiazda i najpopularniejsze dziewczyny w klasie, uznany sportowiec, “kaleka”, “grubaska”, “ci gorsi” z domu wychowawczego to wokół nich skupia się uwaga. Słuchacz obserwuje powolny proces zmiany nastawienia do ludzi, naukę tolerancji i szacunku dla każdego człowieka, wewnętrzną przemianę bohaterów, rodzenie się przyjaźni, małe wielkie trzęsienia ziemi, które odparowują wodę sodową z głowy, bo „nic nie usprawiedliwia złych zachowań”.

Akcja nie skupia się tylko na Niepełce i jej znajomych z klasy. Czytelnik poznaje legendę o jeziorze Resko w Trzebiatowie z czasów II wojny światowej oraz opowieść o słonicy z 1639 roku, która stała się symbolem miasta. Nastoletni słuchacze zainteresują się przede wszystkim swoimi literackimi rówieśnikami i ich życiem, a dorośli powinni się przyjrzeć rodzicom Kingi i Weroniki, by zrozumieć istotę rodzicielstwa i wychowywania dziecka. Autorka położyła silny akcent na rolę matki w życiu dziecka. Nie bez znaczenia jest rola nauczycieli i dyrekcji szkoły oraz domu kultury. Każdy dokłada swoją cegiełkę do ukształtowania nastoletniego człowieka.

Niepełka Doroty Schrammek to audiobook o nauce tolerancji i spojrzeniu na świat oczami niepełnosprawnej nastolatki. Wzloty i upadki Weroniki, przeplatanka różnych wydarzeń i skrajnych emocji, które główną bohaterkę przyprawiają o śmiech, choć częściej o płacz, a wraz z nią także słuchacza. Co dalej z Niepełką? O tym w kolejnym audiobooku Siła prawdziwej przyjaźni.

Sprawdź,  GDZIE kupisz ten audiobook najtaniej.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

PRZEJRZYJ POLECANE PRZEZ NAS KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

Tytuł: Niepełka

Autor: Dorota Schrammek

Czyta: Lena Schimscheiner

Czas trwania: 3 h 41 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-649-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *