PIEKIELNY RAJ – recenzja książki „Zakochani rozbitkowie” Julie Johnson

literatura obyczajowa i współczesna recenzje

Odsłony: 126

Wakacje trwają. Czas wziąć urlop i wyjechać na zasłużony odpoczynek. Są i tacy, którzy w okresie wakacyjnym podejmują pracę. Siedemnastoletnia Violet Anderson zatrudnia się jako opiekunka do dziecka. Będzie pilnować córki właścicieli, którzy na południowym Pacyfiku szukają miejsc pod swoje hotele. Razem z nią został zatrudniony uznany fotograf, autor genialnych zdjęć, irytująco przystojny trzydziestolatek Beck Underwood. Jaki los ich czeka? Zapraszam do recenzji powieści Julie Johnson Zakochani rozbitkowie.

Znajomość Violet i Becka zaczyna się niefortunnie. Szarpaninę na lotnisku o wojskowy worek wygrywa mężczyzna. Gdy oboje spotykają się w prywatnym terminalu, nie mogą uwierzyć własnym oczom. Robi się coraz ciekawiej, gdyż oboje skaczą sobie do oczu i działają na siebie jak płachta na byka. W trakcie lotu siedzą naprzeciwko siebie. W nocy samolot natknął się na trudne warunki pogodowe. Wpada w turbulencje. Huragan przybiera na sile. Samolot trzęsie się. Eksploduje silnik. Wysiada elektryczność. Samolot spada!

W samolocie dzieją się dramatyczne sceny. Tylko Violet i Beck walczą o przetrwanie. Maski tlenowe, kamizelki ratunkowe, tratwa ratunkowa, utrudnienia w komunikacji i myśl, że chcą żyć. Zderzenie z Pacyfikiem zabiera powietrze z płuc. Woda wdziera się do środka. Ciemność. Nie ma już dziewczynki i jej matki. Kabina pęka na pół. Przód samolotu tonie. Violet musi się wydostać. Szarpie się. Nie wie, gdzie jest powierzchnia. Brakuje jej powietrza. Zamyka oczy. Gdy ponownie je otwiera, wie, że żyje! I to dzięki komu? Nieznajomemu z samolotu, dupkowi z lotniska! Ostatniej osobie na ziemi, z którą chciałaby być. „Jeśli polityka łączy ze sobą dziwnych ludzi, to katastrofy lotnicze z pewnością łączą najbardziej nieprawdopodobnych sojuszników”. (s. 63) Wkrótce Beck wyławia z wody nieprzytomnego stewarda z poważnym urazem nogi. We troje mierzą się z deszczem, falami, pragnieniem, zimnem, upałem. Wypatrują ratunku. Wypatrują lądu. Prądy znoszą ich na bezludną wyspę. Tu są zdani tylko na siebie.

Samolot rozbił przyszłość dwojga młodych ludzi. Wymarzona praca, wymarzone wakacje na Fidżi, które miały być dla Violet darmową przygodą w raju, zamieniły się w piekło. Miała budować zamki z piasku, rysować, wiązać dziecięce sznurówki, a nie szukać jedzenia i schronienia na bezludnej wyspie, zakładać opatrunki, przeprowadzać operację. Jak sama stwierdza: „Tutaj nic nie jest łatwo osiągalne ani proste. Nie ma tu żadnych skrótów ani powierzchownych trosk. Wyspa jest tego pozbawiona – odcięta od zbędnych wygód niczym kawałek jabłka od ogryzka”. (s. 135) Prawdziwy survival. Rozbitkowie muszą radzić sobie sami w piekielnym raju, z daleka od ludzi i cywilizacji. Przydają się im różne umiejętności, ukończone kursy, pasje, zdrowy rozsądek, siła mięśni. Ważna jest współpraca, podział zadań, postawa wobec realiów – pozytywne nastawienie i nadzieja kontra wprowadzenie rządów totalitarnych. A dni się dłużą…

Autorka romansów rzuciła swych bohaterów w miejsce odludne, odcięte od świata i kazała im się mierzyć z zastaną rzeczywistością oraz własnymi, pogmatwanymi uczuciami. Jedno nie znosi drugiego, ale coś ich do siebie ciągnie. Violet zaczyna żywić uczucie, które nie powinno mieć miejsca. Relacja nabiera rumieńców i rozwija się w przyspieszonym tempie z pominięciem niektórych etapów poznawania się. Dialogi bohaterów wywołują śmiech – słowne utarczki, dogryzanie sobie w myśl zasady „kto się czubi”.  Jednak różne przeszkody sprawiają, iż jest to miłość zakazana. Jednak potęga miłości nie zna granic, nie ma też hamulców.

Zakochani rozbitkowie to dobra powieść na urlop, która dostarczy czytelnikowi wiele skrajnych wrażeń. Napięcie nie opuści go zwłaszcza w pierwszej części powieści. Udowodni, jak bardzo cywilizacja i postęp techniczny ograniczają ludzi w nieprzyjaznym środowisku, jak silna jest chęć przetrwania, jaką moc ma miłość. Pokaże, że szczęście bywa przewrotne, a przeżycie na bezludnej wsypie determinuje przede wszystkim doświadczenie człowieka i zbliża do siebie ludzi.

Polecam, Marta Korycka,
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Julie Johnson
Tytuł: Zakochani rozbitkowie
Tytuł oryginału: Uncharted
Tłumaczenie: Karolina Bochenek
Data wydania: 5.06.2019
Ilość stron: 262
ISBN: 978-83-66234-77-2

 

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka ko literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami cośchająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *