POCZYTAJ MI NA UCHO: “Demony na smyczy” Anna Onichimowska – recenzja audiobooka

Odsłony: 111

Po raz ostatni spotykamy się z Kometą, Jackiem, Grażyną, Kamilem – postaciami z cyklu powieściowego dla młodzieży Anny Onichimowskiej. W poprzednich częściach autorka odważnie podjęła problematykę uzależnień i sekt. O czym będzie tym razem? Jakie perypetie czekają bohaterów?  Czy doczekamy się happy endu? Czy kontynuacja dorównuje poziomem emocji wcześniejszym opowieściom? Demony na smyczy czyta Ilona Chojnowska, aktorka Teatru “Kwadrat” w Warszawie.

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Niestety, mam mieszane uczucia odnośnie trzeciego tomu tego cyklu. O ile Hera, moja miłość była świetna, mocna, sugestywna, a Lot Komety nie obniżył poprzeczki, to już Demony na smyczy, choć podejmują także ważne tematy, wydają się kontynuacją na siłę. Może lepiej byłoby, gdyby to była całkiem odrębna fabuła, a nie dalsze losy znanych już postaci?

Znajomość poprzednich wątków okazuje się, może nie tyle niezbędna, ile dość istotna, aby w pełni zrozumieć  kondycję i zachowanie bohaterów. Demony przeszłości nigdy nie zasypiają, nie zawsze da się jej utrzymać w ryzach.

Grażyna odcięła się od naznaczonej tragedią i kryzysem przeszłości, ma  nowe mieszkanie, nową satysfakcjonującą pracę .. Jej były mąż Kamil także zaczyna życie na nowo, zrywa z alkoholem. Przed obojgiem – nowe związki. Czy  będą szczęśliwi? Wątki wyżej wymienionych postaci niewiele wnoszą do fabuły Demonów..,  czytelnik spokojnie mógłby się bez nich obyć.
Jacek studiuje, para się fotografią, mieszka z Kometą. Ich relacja wystawiona zostaje na próbę i to nie jest para, której się kibicuje, niestety.  Ta oryginalna, tajemnicza dziewczyna miewa szalone pomysły, traktuje życie jak grę, a innych  jak pionki, które chce ustawiać tak, jak jej się podoba. Jej wyrachowana, roszczeniowa postawa nie przysparza jej fanów. Ta postać wyjątkowo irytuje.
Kometa udziela się na internetowych portalach randkowych,  zakłada fikcyjne konta przybierając  rozmaite twarze, podszywając się pod osoby różnej płci, w różnym wieku, co więcej, “swata” swoją koleżankę. Hanka, niestety, trafia na nieuczciwego osobnika, zostaje wplątana w niebezpieczną aferę – porwana do domu publicznego. Przyjaciółka wyrusza z odsieczą…

Los stawia bohaterom na drodze wiele przeszkód i zawirowań. Jakich dokładnie? O tym przekonacie się sięgając po Demony na smyczy, w wersji audio czytane przez Ilonę Chojnowską, aktorkę teatralną i serialową. Do jej głosu i sposobu interpretacji łatwo się przyzwyczaić.  Mimo początkowego sceptycyzmu,  teraz nie wyobrażam sobie, aby ten  cykl Anny Onichimowskiej czytał ktoś inny.

Autorka do wątków obyczajowych, romansowych dodała garść sensacyjnych, które jednak wypadają tu dość nieprawdopodobnie.  Obawiam się, że dzisiejsza młodzież niekoniecznie “kupi” tę historię, uznając ją za nieco naciąganą. Poruszone problemy, choć niezwykle ważne, nie zostały należycie pogłębione. Tematy uzależnienia od komputera – wirtualnej rzeczywistości, nawiązywania przypadkowych znajomości,  naiwności oraz zazdrości mogłyby być potraktowane obszerniej.

Mimo to całość wypada nieźle pod względem literackim i psychologicznym.
Onichimowska potrafi w lekkiej formie przekazać ważne treści, odważnie podejmuje tematy często stanowiące tabu, kreśli sugestywne sceny, wzbudza w czytelnikach (słuchaczach) emocje, także te negatywne.
Trzecia część cyklu wypada słabiej od poprzednich, jest mniej ciekawa, przegadana, już tak nie wciąga, nadal jednak dostarcza tematów do przemyślenia i wyciągnięcia wniosków – zwłaszcza dla młodzieży. Trochę  jakby “na siłę”  powstała ta kontynuacja, ale autorka właśnie tak postanowiła domknąć losy bohaterów i nie pozostaje nic innego, niż się z tym pogodzić.
Na pewno ci, którzy czytali poprzednie części lub słuchali ich w formie audiobooków, nie zrezygnują z poznania Demonów na smyczy. Pozostałych zachęcam do sięgnięcia po wszystkie tomy po kolei –  to młodzieżowa literatura dobrej jakości!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Storybox.pl
Autor: Anna Onichimowska
Tytuł: Demony na smyczy
Czas trwania: 4 godz. 45 min.
czyta: Ilona Chojnowska
ISBN 978-83-8146-524-3

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *