POCZYTAJ MI NA UCHO: “Lot Komety” Anna Onichimowska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 247

W kontynuacji losów bohaterów powieści Hera, moja miłość autorka nie obniżyła lotów. Znów podejmuje trudne tematy i przedstawia skomplikowane relacje uwikłanych postaci. Czyni to przejmująco, prawdziwie, sugestywnie. Onichimowska nie pisze słodkich bajeczek, w jej prozie przegląda się życie, także w tej brutalnej odsłonie. Warto przeczytać, warto posłuchać. W roli lektorki ponownie Ilona Chojnowska.

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Minęły dwa lata od wydarzeń opisanych w pierwszej części cyklu, od tragedii w rodzinie Niwickich, od perypetii Jacka i Komety. Pozornie wszystko idzie ku lepszemu. Jacek nie bierze narkotyków, opiekuje się psem, studiuje psychologię. Mieszka z ojcem, który od kilku miesięcy już nie pije… Matka rzuciła palenie, z pasją oddaje się dbałości o swoją kondycję i samopoczucie, uczęszcza na kolejne motywacyjne kursy. Wydaje się, że Grażyna twardo stąpa po ziemi, siłę i wsparcie daje jej Rodzina. Ale nie taka w rozumieniu siostra, mąż, syn… tylko pewna grupa, stowarzyszenie obiecujące pomoc w problemach oraz wyzwolenie ciała i duszy, słowem – sekta.
Ala, czyli Kometa, stała się czystą, grzeczną dziewczyną, po odwyku nadrabia zaległości w edukacji, zdaje maturę, szuka pracy. Jej siostra, Dorota studiuje za granicą. Między nimi są jakieś zgrzyty, w ogóle panują w tej rodzinie sekrety i nieporozumienia.

Od przeszłości jednak nie da się tak totalnie odciąć. Każdy z bohaterów ma swój bagaż ran i traum. Już nic nie będzie takie, jak kiedyś.
Klamka zapadła – rozwód rodziców jest kwestią czasu, pojawia się plan sprzedaży domu. Kamil, który miał nadzieję na posklejanie rodziny, znów wpada w alkoholowy cug. Zagubiony w tym wszystkim Jacek, pomaga ojcu, choć już sam nie wie, kogo bardziej nienawidzi. Przypadkiem ( choć to może nie do końca przypadek…) spotyka odmienioną, wręcz promieniejącą szczęściem Alę, dawna znajoma sprytnie podsuwa mu do zakupu swoją “biblię”, czyli “Tykanedię”. Chłopak postanawia zapoznać się z promowaną w niej ideologią, szuka w internecie informacji o tej “Rodzinie”, która choć pod różnymi nazwami funkcjonuje w różnych krajach. Pod jej ogromnym wpływem znajduje się Grażyna, nieświadoma tego, że wpadła w sieć manipulacji, oszustw, kłamstw i wyłudzeń.
Jacek powoli dopasowuje “puzzle”. Czy uda mu się wyrwać bliskich ze szponów nowych i starych uzależnień? A może sam wstąpi w szeregi sekty? Co wydarzyło się w rodzinie Ali i Doroty? Co jest kłamstwem, a co prawdą?

Autorka “przesuwa kamerę” z postaci na postać, pokazuje, naświetla, przedstawia sceny i dialogi. Daleka od oceniania i moralizowania. Oszczędność stylu podkreśla wagę treści. Zbędnych opisów przyrody i doklejonych na siłę epizodów tu nie znajdziemy. Tu mamy “kawa na ławę”, samo sedno. Sceny jak nieśpieszny film przesuwają się przed oczami czytelnika, bądź słuchacza, który po pewnym czasie niczym zahipnotyzowany, wręcz nie może oderwać się od tej historii. Emocje biorą górę. Niełatwe decyzje, poważne dylematy…. Rodzą się pytania, co zrobiłbyś na miejscu bohaterów?

Lot Komety to przykład literatury młodzieżowej, która się nie dezaktualizuje. Ta powieść, jak zresztą cały cykl, nie tylko nie zanudzi współczesnego nastolatka, ale i zaciekawi dorosłych. Nie ocieka lukrem, nie pokazuje wyidealizowanej sielankowej wersji życia, śmiało i bezpośrednio przedstawia kryzys i rozpad rodziny, destrukcję jednostki, odsłania mechanizmy działania sekty, manipulacji, uzależnień i ich konsekwencji. Przy tym – bez obaw –  wykładów z psychologii autorka nam oszczędziła. Sporo jednak wyniesiemy wniosków i spostrzeżeń.

Lektorka Ilona Chojnowska, której głos miałam okazję poznać przy pierwszej części Hera, moja miłość, okazała się wprawną interpretatorką prozy Onichimowskiej. Dzięki niej udało się “zapomnieć” o sytuacji odtwarzania audiobooka, o otaczającej rzeczywistości i przenieść się w świat fabuły. Koniec płyty pozostawił niedosyt, na szczęście jest jeszcze trzecia część ‘Hery’ – Demony na smyczy. Co tym razem spotka bohaterów? Przekonamy się wkrótce.

Tego audiobooka najtaniej kupisz TUTAJ

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Tytuł: Hera. Tom 2. Lot Komety

Autorka: Anna Onichimowska

Czyta: Ilona Chojnowska

Czas trwania: 5 godz 45 min

Wydawca: Storybox.pl

Płyta ISBN 978-83-8146-453-6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *