POCHOWANI W NIEBIE, P. Zuckerman, A. Padoan – recenzja

Odsłony: 158

Tej książki o tematyce wysokogórskiej nie można pominąć! To znakomicie napisana, niezwykle ciekawa, poruszająca opowieść o tragicznej wyprawie na K2 z 2008 r., przybliżająca losy tych, którzy zazwyczaj pozostają w cieniu, a mianowicie – tragarzy wysokościowych, Szerpów, Pakistańczyków. Autorzy wykonali tytaniczną pracę, by – jak oznajmiają we wstępie – “dotrzeć do prawdy i uczciwie ją opisać”. Zbieranie materiału trwało dwa lata, w połączeniu z ogromnym zaangażowaniem i pasją dziennikarzy, dało wspaniały efekt.

Okazało się, że jestem “himalaistką kanapową”! To określenie użyte przez Maurice’a Issermana bardzo mi się spodobało, bowiem trafnie odnosi się do tych, którzy w praktyce nie parają się wspinaczką, natomiast z ogromnym zainteresowaniem sięgają po literaturę o tematyce wysokogórskiej. Pochowani w niebie to moja czwarta i na pewno nie ostatnia, lektura właśnie z tej dziedziny. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno treści, jak i wkładu włożonego przez autorów w przygotowanie tej książki. A stoją za jej powstaniem nagradzany dziennikarz, reportażysta Peter Zuckerman oraz Amanda Padoan, absolwentka prawa i literaturoznawstwa, która oprócz tego, że zajmuje się historią wspinaczek wysokogórskich, to jest aktywną alpinistką. Prywatnie są kuzynami. Takiego duetu można pozazdrościć.

Pokusili się oni o rzecz tyle wspaniałą, co trudną, wręcz karkołomną, a mianowicie o odtworzenie zdarzeń z pamiętnego sierpnia 2008 r., kiedy to okrutna bogini K2 pochłonęła 11 ofiar – uczestników licznej wyprawy na najgroźniejszy i najbardziej niedostępny szczyt Himalajów. Jednak nie tylko ta relacja zapełnia strony tej pasjonującej książki, znajdziemy tu bowiem bogatą historię himalaizmu i opowieść o ludności tamtejszych gór, o Szerpach, ich zwyczajach, kulturze. Poznamy niezwykłych bohaterów, osoby przeważnie anonimowe, stojące w cieniu wielkich nazwisk zdobywców szczytów. Tymczasem to właśnie im często należy się cześć i chwała.
Mowa o tragarzach, pomocnikach, przewodnikach, tych, którzy przecierają szlaki, mocują liny poręczowe, dźwigają prowiant i sprzęt, organizują obozy, słowem – stanowią nieocenione i niezbędne zaplecze każdej wyprawy.

Chhiring Dorje, Pasang Lama, Karim Meherban, Pasang Bhote, Jumik Bhote – to główni bohaterowie opowieści – dzielni, wytrwali, zdeterminowani, odważni, silni ciałem i duchem pracownicy wysokogórskich ekspedycji, także zdobywcy szczytów. I to nie tylko w dosłownym znaczeniu. O nich mogłaby Danuta Rinn śpiewać – bez ironii – “Orły , sokoły, herosy”, tacy zwyczajni-nadzwyczajni, wspaniałe osobowości. Niestety, nie wszystkim było pisane długie życie…

Autorzy oddali głos właśnie takim jak oni – szerpijskim i pakistańskim tragarzom, których rola okazuje się naprawdę niezbędna i nieoceniona. Pokazali życie i kulturę Szerpów, egzotyczną i niesamowitą z naszego punktu widzenia. Uwiecznili sylwetki bohaterów drugiego planu, zrelacjonowali najrzetelniej jak tylko się dało wielką, tragiczną wyprawę, a także opowiedzieli sporo na temat historii himalaizmu w ogóle. Udało im się napisać książkę ciekawą, wciągającą, trzymającą w napięciu, barwną lecz nie przekoloryzowaną. Zachowali obiektywizm, zbudowali odpowiedni dramatyzm, dotknęli czułych strun, a wszystko z klasą i  reporterskim profesjonalizmem.

Przez dwa lata gromadzili materiał, jeździli w opisywane miejsca, przeprowadzali rozmowy, opierali się na zdjęciach, filmach, wywiadach, wspomnieniach, zgłębili szereg publikacji. Bibliografia jest imponująca, niemniej jak wkład i zaangażowanie autorów. Starali się dotrzeć do prawdy, jeśli jakaś historia miała różne wersje (o czym piszą w końcowym rozdziale) wybierali tę, która najlepiej odzwierciedlała weryfikowalne fakty.  Konsultowali się ze specjalistami, wspinaczami, uczestnikami opisywanych zdarzeń, tłumaczami. W przypisach szczegółowo informują skąd zaczerpnęli opisy, cytowane dialogi itp. Jestem pełna podziwu nad ich mrówczą pracą.

Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2 duetu Zuckerman/Padoan to według mnie publikacja wartościowa zarówno pod względem treści jak i dziennikarskiego warsztatu. Ciekawa, emocjonująca, zapadająca w pamięć. Wzbogacona zdjęciami i mapkami. Lektura obowiązkowa dla prawdziwych i “kanapowych” himalaistów!
Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Marginesy
Autor: Peter Zuckerman, Amanda Padoan
Tytuł:Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2
Tytuł oryginału:
Buried in the Sky: The Extraordinary Story of the Sherpa Climbers on K2’s Deadliest Day
Tłumaczenie: Kaja Gucio
Projekt okładki: Anna Pol

Data premiery: 3 kwietnia 2019
Liczba stron: 360
ISBN 978-83-66140-41-7

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *