SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE: “Poduszka w różowe słonie”, Joanna Maria Chmielewska – recenzja patronacka

Odsłony: 260

RECENZJA PREMIEROWA

Chciałabym powiedzieć, że jest to lekka i przyjemna książka. Chciałabym powiedzieć, że to taka bajka dla dorosłych. I choć może częściowo ta powieść właśnie taka jest, nie można przejść koło niej obojętnie…


Poduszka w różowe słonie to bardzo poruszająca historia o kobiecie, której poukładane życie prywatne i zawodowe przewraca się do góry nogami. Okazuje się, że spokój i porządek zostaje zakłócony przez śmierć. Z jej konsekwencjami trudno się zmierzyć. Trudno pokonać żałobę, bo na to nie ma uniwersalnego zaklęcia.

Jest to również ciepła opowieść o miłości, przywiązaniu, tworzeniu relacji z innymi. To powieść, w której kawa i czekolada leją się filiżankami. Te dobrze znane nam aromaty pobudzają naszą wyobraźnię, dodają odpowiedniego klimatu i smaku całej narracji. Te drobne elementy sprawiają, że czujemy się jak w jakimś raju, który trwa tylko chwilkę, ale zawsze można do niego powrócić, zaparzając sobie kubek aromatycznej kawy.

Ponadto Joanna Maria Chmielewska serwuje nam okazałą porcję emocji oraz całkiem sporą dawkę trosk i smutków, z którymi walczą bohaterowie powieści.
I chociaż muszę przyznać, że akcja powieści jest prowadzona podobnie do wielu historii obyczajowych, w których bohaterowie przeżywają rozczarowania, muszą poradzić sobie z odejściem najbliższej osoby, jej śmiercią. Ponadto próba zmierzenia się z żałobą i sposoby radzenia sobie z nią przedstawione w tej książce, nie są nam obce. Mimo tej przewidywalności jest to dobrze, lekko i sprawnie opowiedziana historia, która zabiera nas do świata, w którym wszystko może się zdarzyć. Jest prawdziwa, pełna prawdopodobnych zdarzeń, które mogą spotkać każdego z nas.
To dobra książka, napisana ku pokrzepieniu serc. Po każdej burzy wychodzi słonce. A gorsze chwile zatrą się w pamięci, jak bumerang powrócą te dobre.

Polecam tę powieść osobom wrażliwym i empatycznym, które docenią wrażliwość pisarki i jej lekkie pióro.

Agnieszka Pohl
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Autor: Joanna Maria Chmielewska
Tytuł: Poduszka w różowe słonie
Premiera: 24 .04.2019
Wydawnictwo: MG
ISBN: 978-83-7779-534-7

 

Agnieszka
Ogień – żywioł nie do opanowania. Iskrami podtrzymującymi ogień są pomysły i wyzwania, które Agnieszka chciałaby realizować natychmiast. Nie lubi czekać, woli działać. Cierpi, kiedy nie ma co robić. Kocha książki. Rzuciła czekoladę, przeszła na dietę książkową, by oddać się swojemu literackiemu nałogowi całkowicie. Obsesyjnie pożera książki nie tylko po polsku, lecz również po angielsku i hiszpańsku, a nawet je tłumaczy. Ma więc nadzieję, że dobre powieści jej nie utuczą, a domowa waga nie będzie wskazywała nadprogramowych kilogramów. Przyznaje również, że wydawnictwo to jej drugi dom, a ona jest jego sercem.

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *