POGODA DLA PUCHACZY. WIOSNA, M. Kozioł, B. Jędrzejak – recenzja

dziecko w wieku szkolnym literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 87

Dziób dobry! Nasze ulubione rodzeństwo puchaczy powraca w kolejnej wspaniałej książeczce. Tym razem czekają ich wiosenne roztopy, akcja ratowania lisa i segregowanie śmieci. Dzieci dowiedzą się sporo o budzącej się do życia przyrodzie i wiosennej pogodzie, poznają zwyczaje borsuków  i zobaczą jak wygląda Wielka Niedźwiedzica na niebie. Na kreatywnych stronach czeka na nich kilka ciekawych zadań plastycznych.

W trzeciej części Pogody dla puchaczy mamy wiosnę. Już od pierwszych stron ci, którzy spierają się o to, czy ta pora roku rozpoczyna się 20 czy 21 marca, przekonają się, kto ma rację.

Bubuś i Bubel nadal szukają swojego lokum. Ich najstarszy brat Bubbo oraz siostra Bubbisia już wcześniej osiedlili się w wybranych zakątkach lasu.  Przed puchaczami nowe wyzwania, nowe przygody i znajomości.
Wezbrana rwystąpiła z brzegów, fala porwała Bubla. Z pomocą pośpieszył mu borsuk Józek, a następnie ugościł puchacze  swojej norze.  Wkrótce pojawił się lis, okazało się, że potrzebuje pomocy…
Zwierzęta z całego lasu zjednoczyły się i zorganizowały akcję sprzątania i segregowania śmieci.
Na czym polegał problem lisa i czy puchacze w końcu znajdą sobie mieszkania? O tym dowiecie się z książki.

Jej autorzy, czyli znany prezenter Bartek Jędrzejak oraz pisarz Marcin Kozioł, zadbali, aby była wartościowa po każdym względem. Opowieści o przygodach puchaczy są ciekawe i zabawne, a informacje przyrodnicze – podane rzetelnie i przystępnie. Dodatkowo to wspaniała lekcja przyjaźni, piękny przykład, że warto  połączyć siły “ponad podziałami”, w słusznej sprawie, dla dobra wszystkich współmieszkańców.

Dzieci poznają zwyczaje borsuków i lisów, dowiedzą się skąd się bierze deszcz, dlaczego występują powodzie, jak powstaje tęcza,  na czym polega efekt cieplarniany, co to jest kompas i jak się nim posługiwać. Będą mieć motywację do zbierania plastikowych nakrętek oraz spoglądania w niebo, gdzie  o każdej porze oku widać inne gwiazdy.
Nauczą się też segregować śmieci i dbać o środowisko.
Na specjalnych stronach czekają kreatywne zadania: trzeba będzie dorysować ogon, pokolorować tęczę, nakleić włóczkę itp.
Nie zabraknie również odsyłacza do strony pogodadlapuchaczy.pl, gdzie znajdziemy ciekawostki, filmiki, stanowiące rozszerzenie materiału zawartego w wersji książkowej.

Publikacja jest wartościowa zarówno pod względem merytorycznym i estetycznym.  Stanowi znakomite źródło wiedzy, łącząc naukę z rozrywką. Poznawanie przyrody i kolejnych pory roku z puchaczami to wielka frajda dla dzieci, ale i radość dla dorosłych. Z utęsknieniem czekamy na lato!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorkimi

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Autor: B. Jędrzejak, M. Kozioł
Tytuł.Pogoda dla puchaczy. Wiosna.
Data wydania: 19.03.2019
Liczba stron: 80
ISBN: 978-83-8169-042-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *