POCZYTAJ MI NA UCHO: W świecie dziecięcych emocji – cykl “Bulbes i Hania Papierek” Anna Onichimowska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 251

Tym razem proponuję audiobooki w trójpaku, a mianowicie trzyczęściowy cykl Anny Onichimowskiej, którego bohaterami są Olaf i Hania oraz ich rodzice i opiekunowie. Autorka przybliża świat dziecięcych emocji, leków, marzeń, dylematów. W krótkich historiach przedstawia sytuacje bliskie niemal każdemu dziecku, subtelnie podsuwa sposoby radzenia sobie z problemami. Perypetie postaci czytane przez Macieja Więckowskiego budzą zainteresowanie najmłodszych słuchaczy, a dorosłym dają wiele do myślenia.
 

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Każdy z nas kiedyś, będąc dzieckiem, bał się czegoś np. ciemności, potworów w szafie, albo że mama nie przyjdzie odebrać ze szkoły,. Każdy  znalazł się w sytuacji, w której się wstydził o czymś głośno powiedzieć, wyrazić swoje marzenia, w obawie, że zostanie wyśmiany, chciał się schować do mysiej dziury. Nieśmiałość i brak pewności siebie doskwierały niejednemu, a także wiele osób na pewno  zmagało się z pokusami i przeżywało dylematy – błahe z punktu widzenia dorosłych, ale dla dziecka – wielkiej wagi.
Warto o tym pamiętać, sięgając po twórczość Anny Onichimowskiej skierowaną do najmłodszych odbiorców. W cyklu “Bulbes i Hania Papierek” autorka przybliża świat dziecięcych emocji, lęków, marzeń, trudnych wyborów, rozterek. Przedstawia je z różnych punków widzenia, podsuwa sposoby oswajania lęków i radzenia sobie z problemami, jakie trapią dzieci.

Tytułowy Bulbes naprawdę ma na imię Olaf, “Papierek” to przezwisko Hani. To wrażliwe, nieśmiałe dzieciaki, z niepełnych rodzin, które zaprzyjaźniają się z sobą, na tyle, że w klasie wołają na nich “para narzeczonych”. Razem łatwiej im pokonywać trudy codzienności, oswajać lęki, przekonywać się do nowych sytuacji, dokonywać właściwych wyborów i ponosić konsekwencje złych decyzji.

W pierwszej części Prawie się nie boję nasi bohaterowie dopiero się poznają. Bulbes zmaga się z lękiem,  że jego mama ( która często się spóźnia) nie przyjdzie odebrać go ze szkolnej świetlicy, bo ją porwano, a on nie ma pieniędzy na okup. Hania też ma swoje obawy. Wspólnie oswajają strach podczas noclegu w leśnej chacie.

Z głową pod dywanem opowiada o spotkaniu z pisarką w bibliotece, gdzie wszystkie dzieci  mówiły, kim chcą z ostać, kiedy dorosną. Olaf powiedział, że chce być kucharzem, a potem żałował, bo stał się obiektem żartów. Hania  “poszła za tłumem”, przyznając , że marzy o karierze aktorki, tymczasem naprawdę woli być astronomem. Czy warto udawać kogoś, kim się nie jest? Czy trzeba się wstydzić swoich marzeń? Czy wolno szydzić z kolegów? Co to znaczy być lojalnym i gdzie leży granica między kłamstwem, a pomijaniem prawdy? Wiele zagadnień tu pozostanie do omówienia z dziećmi.

 

Afera nie z tej ziemi porusza przykry temat  kradzieży, ulegania pokusom i podatności na wpływ innych. Hania próbowała ukraść batonik, namawiała kumpla, by  po kryjomu zabrał dla niej naszyjnik mamy i poszedł na wagary. Bulbes miał nie lada dylemat. Czy podjął właściwą decyzję? Jak poradzi sobie z emocjami wobec zachowania koleżanki?

Opowiadania są krótkie, proste, przystępne w odbiorze, a przy tym okazały się na tyle interesujące, że nawet dość wybredna w swoich czytelniczych wyborach ośmiolatka miała szczerą ochotę ich słuchać, a z naszej późniejszej rozmowy wynikało, że zrozumiała ich treść.
Wszystkie 3 części przesłuchałyśmy po kolei, są bowiem krótkie,  każda liczy około 20 minut.
Znajomy głos Macieja Więckowskiego zdecydowanie dodawał walorów, sprawiając, że słuchanie tych wartościowych książeczek było prawdziwą przyjemnością.

Warto podkreślić, że Anna Onichimowska z wyjątkową wnikliwością, zrozumieniem i empatią podchodzi do świata emocji, marzeń i lęków małego człowieka, w nowatorski sposób podejmuje trudne tematy.
Utwór Prawie się nie boję zdobył Wyróżnienie Literackie w konkursie “Książka Roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY. Wszystkie są godne uwagi, wartościowe, zarówno pod względem merytorycznym jak i literackim, powinny znaleźć się w domowej i szkolnej biblioteczce , jako świetna pomoc wychowawcza.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Pakiet: Bulbes i Hania Papierek

ZAWARTOŚĆ PAKIETU:

Bulbes i Hania Papierek. Prawie się nie boję… – Czas trwania: 20 min

Bulbes i Hania Papierek. Z głową pod dywanem – Czas trwania: 19 min

Bulbes i Hania Papierek. Afera nie z tej ziemi – Czas trwania: 19 miAutor: Anna Onichimowska
Czas trwania: 58 minut
ISBN: 978-83-8146-435-2
Wydawca: Storybox.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *