POCZYTAJ MI NA UCHO: “Ściąga do matury” ;) język polski

Odsłony: 1137

Szybkimi krokami zbliża się najważniejszy egzamin szkolny, potocznie nazywany maturą. Aby móc legitymować się tzw. średnim wykształceniem, nieodzowne jest zdanie egzaminu z trzech obowiązkowych przedmiotów, w tym z języka polskiego. I tu z pomocą tegorocznym (i nie tylko) maturzystom przychodzi wydawnictwo Storybox, które wydało cykl audiobooków „Mega hit na maturę”

Audiobook dotyczący języka polskiego podzielony został na 8 rozdziałów, które praktycznie odpowiadają poszczególnym epokom literackim (tu duży minus publikacji, ponieważ – nie wiedzieć czemu – starożytność połączono ze średniowieczem a renesans z barokiem, a to może być mylące).
W każdym rozdziale krótko przedstawiono główne założenia poszczególnych epok, prądy filozoficzne, literackie i artystyczne.

W jasny i przystępny sposób omówione zostały podstawowe terminy teoretyczno-literackie i artystyczne charakterystyczne dla danego okresu literackiego.
Audiobook zawiera również podstawowe informacje dotyczące najwybitniejszych przedstawicieli (zarówno polskich jak i europejskich) od starożytności do współczesności oraz omówienie najbardziej znanych utworów.

Zacznijmy może od początku, czyli od czasów starożytności. Pierwszy podrozdział poświęcony jest wyjaśnieniu, dlaczego antyk i Biblia uważane są za dwa źródła kultury europejskiej. Następne dwa „opowiadają” o greckich filozofach takich jak: Tales z Miletu, Anaksymander, Anaksymenes, Heraklit z Efezu, Pitagoras czy Parmenides, Sokrates, Platon, Arystoteles a także stoikach, epikurejczykach, cynikach i sofistach. Kolejny fragment poświęcony jest sztuce greckiej i rzymskiej (mamy tu informacje m.in. o głównych nurtach, wybitnych rzeźbiarzach takich jak Fidiasz czy Myron) oraz literaturze – mitom, dramatom Sofoklesa i eposom homeryckim.

Po przeczytaniu pierwszego rozdziału będziesz wiedzieć, co oznacza daimonion, panta rhei, czym jest tzw. triada platońska, kto pisał eposy a kto dramaty a także do czego służyły mity.
Z innego rozdziału – tym razem dotyczącego Młodej Polski – zdobędziesz informacje o nazwie epoki i czasie jej trwania, głównych ośrodkach artystycznych i filozofii. Kolejne podrozdziały dotyczą poszczególnych twórców i ich najbardziej znanych dzieł, które weszły do kanonu szkolnych lektur.
Każda z ośmiu części zawiera również krótkie podsumowanie, w którym raz jeszcze podkreślono najważniejsze informacje dotyczące konkretnej epoki.

Niewątpliwym atutem audiobooka jest dodanie (po każdym rozdziale) bibliografii, która może zainspirować lub skłonić maturzystę do poszerzenia swojej wiedzy.
Uzupełnieniem informacji o poszczególnych epokach są również cytaty pochodzące z twórczości poetów i pisarzy, którzy w nich tworzyli.

Na uwagę zasługują także dwie prezentacje: Bóg i szatan oraz Maski i formy w literaturze.
Uważam, że recenzowany przeze mnie audiobook pomoże Ci i pod koniec maja, zamiast śpiewać kolejne słowa piosenki Czerwonych gitar „Znów za rok matura” będziesz mógł cieszyć się w pełni zasłużonymi wakacjami.

„Mega hit na maturę” może przydać się zresztą nie tylko maturzystom, ale również pozostałym uczniom szkół średnich a także wszystkim miłośnikom literatury, którzy chcą powtórzyć lub usystematyzować swoją wiedzę. Można go również wykorzystać jako pomoc dydaktyczną na lekcjach języka polskiego jako wprowadzenie lub podsumowanie do konkretnej epoki lub twórczości danego autora.

Audiobook opracowała p. Małgorzata Choromańska a swojego głosu użyczył Janusz German. Czas trwania to co prawda ponad 10 godzin, ale nikt nie mówi, że trzeba go przesłuchać jednego dnia. Wręcz przeciwnie – możemy go sobie „dozować” a dzięki bardzo czytelnemu układowi możemy wracać do interesujących nas lub niezrozumiałych tekstów

Sprawdź, GDZIE kupisz tego audiobooka najtaniej

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

 

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Prowadzi firmę edukacyjno-szkoleniową “Pasja i Ty”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *