POCZYTAJ MI NA UCHO: “Podróże z moją kotką” Aleksandra Ziółkowska- Boehm – recenzja audiobooka

Odsłony: 202

Tego tytułu miłośnicy zwierząt nie mogą przegapić! Z nieskrywaną przyjemnością przedstawiam w naszym audiobookowym  kąciku książkę o kotach, psach, papugach, oposach i innych zwierzętach, o ich różnorodnych charakterach i relacjach z ludźmi, którzy niejednokrotnie pod wpływem obserwowanych zwierzaków zmienili o  nich zdanie, zdecydowanie na lepsze. Autorką tej uroczej publikacji jest pisarka, asystentka Melchiora Wańkowicza i redaktorka jego dzieł, mieszkająca od wielu lat w Stanach Zjednoczonych,  Aleksandra Ziółkowska-Boehm.  W roli lektora – Donata Cieślik, dziennikarka, redaktorka, tłumaczka, która swoją pasją czytania dzieli się ze słuchaczami w studio nagrań.

W tym przypadku zdanie “tej autorki przedstawiać nie trzeba” raczej nie zda egzaminu. Nie jest to,  niestety,  postać znana szerokiemu gronu czytelników, co najwyżej pasjonatom, a szkoda, bowiem i dorobek ma zacny i pióro szlachetne.  Para się głownie biografiami historycznymi oraz autobiograficznymi opowieściami.  Opublikowała łącznie ponad 30 książek ( np. Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża, Na tropach Wańkowicza, Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon, Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści); pisała artykuły dla prasy ( m.in. Rzeczpospolita, Polityka, Przekrój, Twój Styl, Zeszyty Historyczne, Kultura). Moim skromnym zdaniem, warto pamiętać o twórczości Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm,  i w ogóle częściej zbaczać z naszych utartych czytelniczych ścieżek, bo kto wie, kiedy i gdzie trafimy na literackie perełki.

Po audiobook Podróże z moją kotką nie sięgnęłam w ciemno. Od lat na mojej półce stoi bowiem książka pod tym tytułem (Wydawnictwo Nowy Świat, 2002 r.) – kupiłam ją sobie na studiach jako nagrodę po sesji i podczytywałam na wyrywki co jakiś czas, z zainteresowaniem i przyjemnością chłonąc kolejne strony jak na “kocioluba” przystało. Z sentymentem po latach powracam do tych treści, tym razem w wersji audio. Do lektorki, Donaty Cieślik, nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Głos dobrany idealnie, sposób lektury – bez egzaltacji, nie przekombinowany, ale nie pozbawiony emocji i doskonale oddający charakter opowieści.  Podróży z  moją kotką słucha się niezwykle przyjemnie, zaskakująco wręcz dobrze, zważywszy na fragmentaryczną formę książki ( luźne opowiadania, relacje, wiersze, listy…)
Donata Cieślik nie jest aktorką, co może zdziwić niektórych słuchaczy, przywykłych do aktorskich interpretacji. Szczerze powiedziawszy nie każdy aktor jest dobrym lektorem. W tym przypadku  – dziennikarka, tłumaczka, redaktorka, sprawdziła się na medal. Naprawdę można odczuć, że czytanie to jej pasja, a w dodatku umie się nią dzielić ze słuchaczami, realizując w studio kolejne nagrania.

Wracając do książki… Znajdziemy w niej nie tylko opowieść o tym, jak małe kocię z Teksasu, czyli Suzy wywróciła do góry nogami życie Aleksandry i Normana, by stać się pełnoprawnym członkiem ich rodziny i nieodłącznym, dzielnym towarzyszem licznych, także międzykontynentalnych, podróży. Będą też rozmaite (wesołe i smutne, ale zawsze ciekawe) historie innych kotów, psów oraz przedstawicieli innych gatunków, które los postawił na drodze państwa Boehm, ich przyjaciół i znajomych. Autorka nie poprzestaje na własnych wspomnieniach, zbiera również relacje przyjaciół, załącza wiersze. Wersja papierowa zawiera dodatkowo zdjęcia z prywatnego archiwum.

We wstępie autorka napisała tak: “Chciałabym, aby książka pokazała, jak wiele dobrego zwierzęta wnoszą w nasze życie i jak wzbogacają sobą świat wokół nas. Chciałabym także, by w czasie lektury moich opowieści o kotce Suzy, każdemu czytającemu zrobiło się przyjemniej i weselej”.
Śmiem twierdzić, że założony cel został zrealizowany. Publikacja spełnia swoją misję. Przedstawia bliżej skomplikowany świat kocio-psich i kocio-ludzkich relacji,  z całą gamą rozmaitych wydarzeń, emocji i przeżyć. Wzrusza, bawi, skłania do refleksji, uczy empatii. Pomaga zrozumieć, że stereotypy na temat pewnych cech, są… no cóż, tylko stereotypami (np. powszechne mniemanie, że koty są wredne, złośliwe, fałszywe), a zwierzęta potrafią kochać, tęsknić, być wiernymi, oddanymi przyjaciółmi i wykazują się niesamowitą inteligencją oraz sprytem.
Na uwagę zasługuje szczerość i prostota przekazu, emanująca zeń pasja i miłość do zwierząt. Podkreślić należy także doskonały zmysł obserwacji autorki i jej gawędziarski talent.

Polecam tę książkę oczywiście  miłośnikom zwierząt, ale także sceptykom – kto wie, czy  pod jej wpływem nie spojrzą inaczej na dachowce i kundle i “uwierzą w zwierzę”. Nie zawiodą się także amatorzy prozy wspomnieniowej. Aleksandra Ziółkowska-Boehm opowiedziała w tej książce kawałek swojego życia, oddała kawałek serca.  Warto przeczytać albo posłuchać w wybornej interpretacji lektorki Donaty Cieślik.

Polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Tytuł: Podróże z moją kotką
Donata Cieślik
Czas trwania: 8 godzin 57 minut
ISBN : 978-83-8146-526-7
Wydawca: Storybox.pl

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *