POCZYTAJ MI NA UCHO: Niełatwa decyzja – recenzja audiobooka „Żegnaj na zawsze” Anny Onichimowskiej

Odsłony: 186

Anna Onichimowska, autorka czterotomowego cyklu dla młodzieży Maciek, Ewa, Gruby i inni, ponownie zaprasza swoich czytelników do bliższego poznania grupy młodzieży. W pierwszym tomie słuchacz śledził losy Maćka, w drugim jego uwaga skupi się na dziewczynie chłopaka – Ewie i… jej długich nogach. Zapraszam do recenzji audiobooka Żegnaj na zawsze Anny Onichimowskiej.

Ewa chodzi do klasy maturalnej. Bardzo lubi biologię, lecz jeszcze bardziej pasjonuje ją świat mody i modelingu. Marzy o karierze modelki, pokazach mody, byciu na okładkach światowych pism. Wraca z Paryża, gdzie z ciotką była na pokazie mody Cardina. Jej marzenia coraz bardziej się krystalizują. Celem Ewy jest Paryż i spróbowanie swoich sił jako modelka. Wyjazd do stolicy mody byłby dla niej życiową szansą, lecz oddaliłby ją od bliskich. Podjęcie ostatecznej decyzji co do kształtu swojej przyszłości komplikuje fakt posiadania chłopaka, a także rodzice, którzy widzieliby swoją córkę na studiach w Polsce. Wpierw Ewa musi ukończyć szkołę i zdać maturę.

Miłość między dwojgiem młodych ludzi wystawiona jest na ciężką próbę. Ewa kocha Maćka, a ten chce mieć ją cały czas przy sobie. Nie jest zachwycony jej pomysłem i sprzeciwia się jej zamiarom. Trudno pogodzić bycie w związku dwojga nastolatków z ich pobytem w dwóch różnych krajach europejskich. Na czym tak naprawdę opiera się związek tych dwojga? Widać to po zachowaniu Maćka i uległości Ewy. Łączy ich seks, łatwa przyjemność i nieco egoistyczna, pozbawiona głębi. Młodzi nie rozumieją swoich potrzeb. Maciek nazywa Ewę destruktem. Trudna to miłość i pełna wybojów.

Anna Onichimowska ukazuje świat oczami Ewy. Wciela się w osiemnastoletnią dziewczynę w momencie wkraczania w dorosłość. Pokazuje jej wewnętrzne rozterki, wewnętrzny bunt, gonitwę myśli, dążenie do celu i odsuwanie decyzji w czasie. Dźwiga z nią brzemię winy. Brak jej odwagi, boi się powiedzieć o różnych sprawach. Jest przerażona, a przy tym nie znosi krytyki. Gubi się w życiu, gdy odkrywa prawdę o ojcu i o kryzysie w małżeństwie rodziców.

Autorka uświadamia słuchaczowi, jak trudno podejmować życiowe decyzje, które zaważą na przyszłości, skoro ma się naście lat i jest się zależnym od rodziców. Jeszcze trudniej przekazać je swoim najbliższym, którzy raczej nie będą z nich zadowoleni. Można pójść na kompromis, jednak cały czas trzeba mieć na uwadze przewrotność losu, rzucanie kłód pod nogi i okazje podsuwane przez niego. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć i którą ścieżką podążymy.

Młodzi ludzie odnajdą w tej powieści cząstkę siebie, swoją codzienność, relacje z rodziną, rodzeństwem, przyjaciółmi. Znajdą także swoje marzenia, plany na przyszłość, zwłaszcza dziewczęta marzące o modelingu. Młodzi mężczyźni ukażą w powieści różne oblicza – postawa Grubego pozytywnie zaskakuje, Krzysiek, chłopak przyjaciółki Ewy, wręcz przeciwnie. Aż dziwne, że inteligentna dziewczyna jest tak zaślepiona miłością.

Powieść Anny Onichimowskiej ukazuje nie tylko ważne problemy współczesnej młodzieży wkraczającej w świat dorosłych, ale także ich rodzin, problemy te codzienne i te większego kalibru. Widać to w podejściu dorosłych do życia. Na to samo zdarzenie reagują inaczej. O ile na Rafała, ojczyma Macka, zawsze można liczyć, o tyle na Irenkę już nie. Podobnie jest z rodzicami Ewy. Chowanie głowy w piasek i ciche przyzwolenie na zdradę do niczego dobrego nie prowadzi. Powieść ukazuje złożone relacje międzyludzkie niezależnie od wieku i stażu związków bohaterów, a przy tym wiernie odzwierciedla rzeczywistość.

Audiobook Żegnaj na zawsze Anny Onichimowskiej z jednej strony jest przestrogą, lecz z drugiej lekcją życia dla młodego słuchacza. Pierwsza miłość, pragnienia i marzenia nastolatki, dylematy maturzystki, egzaminy na studia, wyjazd na wakacje do Francji i pierwsze kroki w modelingu oraz złożone relacje z bliskimi skupią uwagę słuchacza prawie na sześć godzin. Nie będą to jednak godziny stracone.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

 

Tytuł: Żegnaj na zawsze

Autor: Anna Onichimowska

Czyta: Kaja Walden

Czas trwania: 5 h 51 minut

Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-422-2

 

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *