POLSCY HIMALAIŚCI, Dariusz Jaroń – recenzja

biografia i inne recenzje

Odsłony: 106

Dariusz Jaroń wziął na tapet historię mało znaną, a dla laika w tej dziedzinie wręcz wcale, mianowicie – opowiedział o początkach polskiego współczesnego himalaizmu, o pierwszej przedwojennej wyprawie na Nanda Devi East.Ta książka o dobra literatura faktu, którą czyta się niemal jednym tchem, niczym fascynującą, pełną tajemniczych wątków powieść.

Ostatnio można odnieść wrażenie, że zapanował “boom” na literaturę o tematyce wysokogórskiej,  słynnych himalaistach, wielkich wyprawach na najwyższe szczyty. Nic dziwnego, skoro to interesuje i fascynuje czytelników, nawet tych, którzy osobiście nie pasjonują się szczególnie taternictwem, alpinizmem, czy w ogólnie górami. Mogę powiedzieć, że sama nieco “wsiąkłam” czytelniczo w tę dziedzinę, a to za sprawą czytanych niedawno przeze mnie opowieści biograficznej o Wandzie Rutkiewicz pióra Elżbiety Sieradzińskiej oraz książki o Jerzym Kukuczce. Z ciekawością i bez wahania sięgnęłam po kolejną publikację z “wysokogórskiej” półki, a mianowicie po nowiutką publikację niezawodnych Marginesów: Polscy himalaiści Dariusza Jaronia.

Liczyłam na interesującą, rzetelnie napisaną książkę, ale nie spodziewałam się, że okaże się ona aż tak pasjonująca, wręcz sensacyjna. Autor przedstawił mało znaną kartę z dziejów himalaizmu, ocalił od zapomnienia sylwetki kilku wspaniałych osób, prawdziwych pasjonatów, opowiedział nie tylko o pierwszej polskiej wyprawie na Nanda Devi East, ale przybliżył także późniejsze losy jej uczestników. Kim byli Akar i Siam? Co się stało z Jakubem Bujakiem i jak “zniknął” Janusz Klarner? Co zostało odnalezione po kilkudziesięciu latach w brytyjskich archiwach? Te pełne tajemnic dzieje to wręcz materiał na powieść sensacyjną, czy trzymający w napięciu i poruszający film.

Dariusz Jaroń jest dziennikarzem, tłumaczem, z wykształcenia ekonomistą, prywatnie pasjonuje się Tatrami, hard rockiem i włoską kuchnią. Ma na swoim koncie dziennikarskie sukcesy: jego reportaż Wierni skale. Historia ściśle tajna został uhonorowany nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikację o tematyce sportowej, a wywiad z Lechem Janerką, nominowany był do Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Polscy himalaiści to pierwsza, ale mam nadzieję nie ostatnia, książkowa publikacja absolwenta kursów “Maszyny do pisania”, autora bardzo zdolnego, który nie tylko doskonale posługuje się literackim warsztatem, ale przede wszystkim szanuje czytelników, niezwykle rzetelnie i nad podziw ambitnie podchodząc do zadania, którego się podjął.

Ukazało się ostatnio sporo książek o tematyce wysokogórskiej, o wyprawach na K2, Nanga Parbat, Broad Peak, o słynnych himalaistach, Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce, W. Kurtyce, A. Bieleckim, czy Tomaszu Mackiewiczu. O nich słyszał niemal każdy, nawet jeśli niespecjalnie interesuje się himalaizmem.
Natomiast Dariusz Jaroń wziął na tapet historię mało znaną, a dla laika w tej dziedzinie wręcz wcale, mianowicie – opowiedział o początkach polskiego współczesnego himalaizmu, o pierwszej przedwojennej wyprawie, która odbyła się w 1939 roku, celem pionierskiego zdobycia wierzchołka Nanda Devi East. Udział w niej wzięli Adam Karpiński, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Janusz Klarner – czwórka niezwykłych osobowości, charyzmatycznych młodych Polaków, inteligentnych, wykształconych, utalentowanych, silnych, dzielnych, ambitnych. Razem stanowili zgrany team, można o nich zaśpiewać słowami piosenki Perfectu – “w każdym z nich inna krew, ale jeden przyświecał im cel”. Zdobyli go, ale zapłacili cenę najwyższą z możliwych. Sukces przysłoniła tragedia, czyżby spełniła się hinduska legenda o klątwie bogini Nanda Devi?

Jaroń napisał z pasją o pasjonatach. Wykonał kawał solidnej pracy, wkładając w nią nie tylko zawodowy  profesjonalizm, zaangażowanie, ale i tak zwyczajnie, po ludzku – serce. Wnikliwie zgłębił archiwa, sięgnął do rozmaitych źródeł: dostępnych listów, dzienników, artykułów, relacji rodziny, znajomych, książek, filmów. Przybliżył sylwetki zapomnianych, barwnych i imponujących postaci, zrekonstruował ich dzieje, opisał ówczesne skomplikowane realia, okoliczności wyprawy i trudy wspinaczki. Opowiedział także o wojennych i powojennych losach Bujaka i Klarnera (a to historie niemal sensacyjne,  jak te, które przedstawiał w swoich programach Bogusław Wołoszański). Próbował to wszystko zrozumieć, nie oceniać. Ocalił od zapomnienia pierwszych zdobywców Nanda Devi, dostarczając czytelnikom pasjonującej, inspirującej lektury.

Trudno jednoznacznie określić gatunek tej publikacji, czy to bardziej książka biograficzna, czy reportażowa, ale po co szufladkować! Grunt, że to dobra literatura faktu, którą czyta się niemal jednym tchem, niczym fascynującą, pełną tajemniczych wątków powieść.

Mam tylko jedno zastrzeżenie… Ta książka zasługuje na to, aby być wydana w twardej oprawie, na kredowym papierze, tak by odpowiednio wyeksponować zdjęcia. Może doczeka się kiedyś wznowienia w bardziej solidnej formie. Mam też nadzieję, że Dariusz Jaroń nie poprzestanie na jednej świetnej publikacji książkowej i opowie nam jeszcze wiele ciekawych historii. Trzymam kciuki!
Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Marginesy
Autor: Dariusz Jaroń
Tytuł: Polscy himalaiści
Projekt okładki: Anna Pol
Data wydania:  styczeń 2019
Oprawa: miękka
Format: 145×205
Liczba stron: 304
ISBN 978-83-66140-05-9

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *