POCZYTAJ MI NA UCHO: “Czas meteorów” Anna Onichimowska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 162

Jedni lubią kukurydzę, drudzy wolą kisiel, niektórzy noszą czapkę, inni nie. Różnimy się – i to jest piękne. Najważniejsze, by szanować się nawzajem, akceptować różnice, nie narzucać innym swoich gustów i zwyczajów. Niby o tym wiemy, ale w praktyce bywa różnie. Warto więc od najmłodszych lat  uczyć dzieci tolerancji, szacunku, empatii. Nieocenioną pomoc stanowi odpowiednia literatura. Czas meteorów, bynajmniej nie dotyczy kosmosu. To zabawna i mądra bajka dla dzieci, dla dorosłych – powiastka z antyksenofobicznym przesłaniem.

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Kiedy byłam małą dziewczynką, uwielbiałam słuchać audycji “Radio Dzieciom”, w której nadawano wspaniałe słuchowiska, prezentujące baśnie, opowiadania i powieści w odcinkach. To był prawdziwy teatr wyobraźni. Nastawiając płyty z audiobookami czuję się podobnie. Zasłuchana w niesione głosem lektora opowieści przenoszę się do krainy dzieciństwa, ale i “dorosłym uchem” wychwytuję wartości przekazywanej treści.
Czas meteorów Anny Onichimowskiej to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki dla najmłodszych. Trwało ono niespełna godzinę, ale wystarczyło, by przekonać się, że  to ciekawa i wartościowa pozycja w audiobookowej biblioteczce.

W świecie, w którym żyje rodzina Topsów, panuje rutyna, idealna punktualność, perfekcyjny ład i porządek, wszystko odbywa się według określonych reguł, nie ma miejsca na indywidualizm, wyobraźnię, zadawanie pytań. Mieszkańcy noszą obowiązkowo papierowe czapeczki. Tu w poniedziałki zawsze je się zupę kukurydzianą, środa to odwieczny dzień zapiekanki, a w niedzielę – są chrupki, oczywiście kukurydziane. Tylko wiatr tu wieje, gdzie chce.
Pewnego razu do wystawionego na sprzedaż domu wprowadzili się Tombowie (raczej wyluzowani, wręcz zwariowani w porównaniu do Topsów). Najpierw przyjechał Antoni, głowa rodziny. Odmówił zakupienia i noszenia czapki, nie chciał jeść kukurydzy, wolał  swój tradycyjny kisiel.
Nowi sąsiedzi wzbudzali ciekawość i niepokój. Doszło do pewnego incydentu….
Co się wydarzyło, co wspólnego mają balony, meteory i … karmnik? O tym, przekonajcie się sami.

Czas meteorów to sympatyczna i zabawna, nie pozbawiona nuty refleksji i dreszczyka emocji, a także nieco surrealistyczna (świetna postać osła, który zjadł encyklopedię i wiódł dość szalony żywot) i opowieść o tolerancji, wzajemnym szacunku, poszanowaniu odmiennych kultur, akceptowaniu różnic,
o tym, że warto się najpierw lepiej poznać, a nie od razu skazywać na ostracyzm. O tym, że niekoniecznie “jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak, jak one”, ale każdy powinien “krakać” po swojemu, nie przeszkadzać innym, nie zmieniać ich na siłę.

Dla najmłodszych dzieci ta historia może okazać się jednak zbyt abstrakcyjna, niedopowiedziana, starsze dzieci, takie już w wieku szkolnym znacznie lepiej ją przyswoją. Niektórym dorosłym natomiast bardzo przydałoby się zapoznać z Czasem meteorów, bowiem ich postawy wobec przedstawicieli innych narodów, innych kultur pozostawiają wiele do życzenia.

Lektorem tej sympatycznej książeczki jest  Krzysztof Plewako-Szczerbiński,  aktor serialowy (np. „M jak miłość”, „Barwy szczęścia” czy „13 posterunek”) i teatralny (przez 15 lat współpracował z Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie). Dubbingował bardzo wiele postaci w filmach rysunkowych dla dzieci oraz w grach komputerowych. Jego głos możemy usłyszeć w licznych audiobookach.
Muszę przyznać, że to było moje pierwsze spotkanie z tym aktorem, jego  dość mocny głos  i sposób interpretacji tekstu przypadły mi do gustu, choć wiem, że opinie bywają podzielone. Nie wiem, jak odebrałabym tego lektora w przypadku dłuższej powieści, w Czasie meteorów skierowanym do dziecięcego odbiorcy –  sprawdził się w sam raz.

Czas meteorów w domowym odtwarzaczu CD – będzie ciekawą i wartościową propozycją na spędzenie czasu w rodzinnym gronie –  wszystkim ku rozrywce i nauce. Życzę udanego odkrywania twórczości Anny Onichimowskiej.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Tytuł: Czas meteorów

Autorka: Anna Onichimowska

Czyta: Krzysztof Plewako-Szczerbiński

Czas trwania: 50 minut

Wydawca: Storybox.pl

Płyta ISBN 978-83-8146-398-0

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *