KOBIETY NIEIDEALNE. JOANNA, M. Kawka, M. Hayles – recenzja

literatura obyczajowa i współczesna recenzje

Odsłony: 76

Podobno do trzech razy sztuka, ale temu duetowi udaje się za każdym razem. Jak one to robią, że każda kolejna część cyklu jest nie tylko tak dobra jak poprzednie, ale nawet… jeszcze lepsza? Tym razem na pierwszy plan wysuwa się Joanna, z pozoru spokojna i taka szara, ale okazuje się, że drzemie w niej niezwykła siła i odwaga. Dorastająca córka, egzotyczny mąż, nowa praca i związane z nią perypetie dostarczają jej wielu wrażeń, i choć dotychczasowa mała stabilizacja legła w gruzach, tak obecna sytuacja przysparza więcej korzyści. Jeszcze tylko ta trauma z przeszłości… Czyżby w tym tomie było więcej mocnych i poważnych akcentów? Owszem, ale i scen, przy których można popłakać się ze śmiechu nie zabraknie. Finał zaś przyniesie łzy szczęścia i apetyt na kolejną część. Co tam u Baśki? Zaraz, zaraz, najpierw przyjrzyjmy się Joannie.

Spośród czterech przyjaciółek sportretowanych przez zaprzyjaźnione ze sobą pisarki, dotychczas Joanna wydawała się najmniej ciekawa i najbardziej tajemnicza jednocześnie. Taka szara, zwyczajna, nieśmiała, opanowana, zawsze solidna i pomocna, niezawodna kumpelka, ciepła, serdeczna, troskliwa matka i świetna przedszkolanka. Owszem ma swoje sprawy, problemy, marzenia.., ale pozostaje w cieniu innych, zawsze w tle. Tymczasem, pozory mylą.
To przecież Joanna poszła za głosem serca i zdecydowała się poślubić poznanego na wakacjach tunezyjskiego ortodontę, a następnie starała się sprowadzić go do Polski, sama zaś postanowiła zmienić zawód i zostać współwłaścicielką knajpy i szefową kuchni. Przeszła metamorfozę, nabyła pewności siebie, odważyła się rozwinąć skrzydła. Dała sobie szansę, na to, by w jej życiu zagościło szczęście, skorzystali na tym też jej najbliżsi, córka, przyjaciółki. Nie mogło jednak być tak pięknie… Bohaterka musi pokonać własne słabości, uporać się z kłopotami w restauracji (kto im podkłada świnie i kopie pod nimi dołki?), przyzwyczaić do codziennej obecności męża borykającego się z zawiłościami języka polskiego i pogodzić z faktem, że jej jedyna córka, maturzystka, stoi u progu dorosłości.

W tym tomie poznamy sekret rodzinny Joanny – dowiemy się co się wydarzyło 27 lat temu i jak w nietypowy sposób bohaterka w końcu to “przepracowała”, pod względem psychologicznym. Będzie sporo “na poważnie”, ale humoru nie zabraknie.
Uśmiejemy się do łez nad językowymi potyczkami Hamzy, sytuacjami wynikającymi z zetknięcia się odmiennych kultur, ubawi nas setnie “Miś Koala”. Obecne będą oczywiście Iza, Magda, Baśka ( ta nadal w “dwupaku”, postać niesamowicie prawdziwa, z całym repertuarem ciążowych przypadłości i nastrojów), a także znani z poprzednich części przystojniacy Gustaw, Tomek, Kazuo, pomysłowi Tolek i Harumi. Z nimi nuda nam nie grozi, już autorki odpowiednio o to zadbały, fundując bohaterom mnóstwo atrakcji. Finał opowieści – na porodówce! Tam to dopiero się działo…

Po raz trzeci i zapewne nie ostatni Małgorzata Hayles i Magdalena Kawka udowodniły, że da się napisać dobrą, babską powieść unikając schematów, lukru i ciasteczek, dostarczając za to smacznego, wyrazistego sushi i… barana ( to tak pół żartem, w nawiązaniu do treści). Przyjaźń jak zwykle górą, takich dwóch jak te cztery, to nie ma ani jednej – można by powiedzieć o bohaterkach. Ich życiowe perypetie zostały opisane niesamowicie szczerze, bez idealizowania, bez lukru, lekko i zabawnie, z pazurem, ale i z nutą refleksji, nostalgii. Całość czyta się niemal jednym tchem, wpływa na to szybkie tempo akcji, świetne dialogi, interesujące perypetie, barwną kreską namalowane postaci.

Kobiety nieidealne. Joanna to kolejna książka, która znacznie wyróżnia się wśród tzw. “babskiej” literatury obyczajowej – mądra, zabawna, błyskotliwa, niebanalna, taka rozważna i romantyczna, stateczna i postrzelona….  Szczerze polubiłam Joannę, Hamzę i Luśkę, nie przestałam kibicować Magdzie i Izie, zanurzyłam się po uszy w ich nieidealny, normalny świat. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na czwarty, niestety, ostatni tom. Serdecznie polecam cały cykl, a tymczasem na osłodę oczekiwania na “Baśkę” taki bonus:
opowiadanie “Kobiety nieidealne. 1978”

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi
Wydawnictwo Replika
Tytuł: Kobiety nieidealne. Joanna
Autor:  Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Data wydania: luty 2019
ilość stron: 350
ISBN:9788376747521

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *