WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Hashtag” Remigiusz Mróz- recenzja audiobooka

Hits: 343

Jak jest zima, to musi być zimno? Wcale nie! Mróz Was rozgrzeje! Autor bestsellerowej serii thrillerów prawniczych z Joanną Chyłką w roli głównej niemal jak w rękawa sypie kolejnymi historiami, które porywają czytelników, dostarczając im mocnych wrażeń i znakomitej rozrywki. Hashtag nie jest jego najnowszą powieścią,  ale na pewno jeszcze nie wszyscy ją znają. Może tak dla odmiany posłuchać tej fabuły? Co kryje się pod tajemniczym tytułem? Aktorski duet Agnieszka Więdłocha i Szymon Bobrowski przeczytają nam wszystko od deski do deski!

Długo pozostawałam sceptycznie nastawiona do popularnej twórczości Remigiusza Mroza, słysząc o niej przeróżne opinie, chciałam  przekonać się sama, na czym polega ten fenomen. Ze dwa tomy do tej pory “kurzą się” na półce, natomiast moje pierwsze spotkanie ze słynnymi powieściami prawnika odbyło się w wersji audio… Zanim skończyłam odsłuchiwanie (jedenaście godzin nagrań wymaga kilku podejść) targały mną mieszane odczucia, dodatkowo już wiedziałam, iż jedni uważają tę książkę za słabszą w dorobku autora, drudzy zaś są nią zachwyceni. Nic przecież nie jest czarno-białe….

Narracja prowadzona jest dwutorowo –  na przemian mamy do czynienia z pierwszoosobową opowieścią Tesy i utrzymaną w trzeciej osobie opowieścią, w której prym wiedzie Krystian Strachowski (Strach), wykładowca  wyższej uczelni. Rzecz rozgrywa się we współczesnych realiach, w Warszawie.
Tesa jest dość ciekawą bohaterką, o znacznej tuszy, nieprzeciętnej inteligencji, licznych kompleksach i problemach natury psychicznej. Niespodziewanie otrzymuje tajemniczą przesyłkę z czaszką, a następnie odkrywa, że na Twitterze pojawiają się zagadkowe hashtagi, co ciekawe, na profilach osób, które zaginęły… Wraz z mężem Igorem zaczyna się nad tym zastanawiać, nie zdając sobie sprawy, że właśnie wkracza na ścieżkę tajemniczych wydarzeń.
Niepoślednią rolę w fabule odgrywa jej dawny wykładowca, przyjaciel, Krystian Strachowski, w jego towarzystwie Tesa “grzebie” w swojej przeszłości i wątkach zaginionych osób, połączonych – jak się okaże – intrygującą siecią powiązań… Znika Igor.  Tropy prowadzą do….
Kto jest tajemniczym Architektem? Kto okazał się tylko pionkiem w grze, a kto rozdawał karty? Co jest prawdą, a co złudzeniem? Czy wszystko się wyjaśni?

Autor solidnie namotał, wplatając w fabułę masę pomysłów, szczegółów i wątków: media społecznościowe, zaginione osoby, socjologia, ekonomia, krytyka kapitalizmu, kryptowaluty, architektura, jaskinia Platona, fuga dysocjacyjna, anamnezis, kalendarz księżycowy i psychopata…
Niestety, można odnieść wrażenie, że nie tylko wrzucił dwa grzyby w barszcz, ale wsypał ich cały koszyk. Danie wyszło nie tyle ciężkostrawne (bo trzeba przyznać, że napisane z lekkością pióra), ile mdłe, przytłaczające mnogością wszystkiego, przegadane, “przesolone”, jeśli już trzymać się kulinarnych porównań.
W trakcie słuchania bywałam tyleż zaintrygowana, co znużona, często odpływając myślami w inne rejony niż fabularne suspensy, jednak coś nie pozwalało mi zaniechać dalszego śledzenia perypetii Tesy. Za wszelką cenę chciałam poznać rozwiązanie tej skomplikowanej intrygi, jak też przekonać się, co jeszcze autor, który zasiał ziarno moralnego niepokoju, może nam zaserwować.
Zakończenie – okazało się istotnie zaskakujące, ale czy satysfakcjonujące? Kwestia sporna. Gdyby czytelnik/słuchacz, robił sobie notatki, spisywał swoje teorie i typował podejrzanych, to na końcu jakby ktoś podszedł zgniótł mu te karteluszki w kulkę i wyrzucił, albo – pociął w paski i ułożył całkiem inaczej. Gdzie są granice fikcji w fikcji? Autor powiedział nam “a kuku”, spiętrzając fabułę. W sumie mogę uznać, że nie był to czas stracony, na pewno jeszcze sięgnę po inne utwory Mroza, choćby dla porównania.

O ile do samej treści można mieć zastrzeżenia i różnie ją odebrać, to zdecydowanie należy docenić sprawną konstrukcję powieści i pochwalić wspaniałą pracę lektorów. Hashtag został nagrany na dwa głosy –  na przemian swoje rozdziały czytali: znana z “Planety Singli” Agnieszka Więdłocha i aktor serialowy Szymon Bobrowski. Znakomicie weszli w role, profesjonalnie i nieprzesadnie interpretując tekst, przenosząc słuchacza w świat przedstawiony. Dodatkowy klimat tworzyła muzyka, wprowadzająca w poszczególne rozdziały i podkreślająca psychodeliczny nastrój powieści.

Fani książek Remigiusza Mroza na pewno nie ominą żadnej jego publikacji, może więc wybiorą czasem także audiobooka? Dla nowych czytelników spotkanie z Hashtagiem może okazać się niezłą przygodą, ciekawym doświadczeniem. Osobiście daleka jestem od zachwytów, ale jednocześnie  nie skreślam twórczości Remigiusza Mroza z listy moich czytelniczych zamierzeń. Ciekawa jestem, jak innym słucha się jego powieści.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Tytuł: Hashtag

Autor: Remigiusz Mróz

Czytają: Agnieszka Więdłocha, Szymon Bobrowski

Czas trwania: 11 godz. 7 min

Wydawca: Storybox.pl, Audioteka, Czwarta Strona

Płyta ISBN 978-83-8146-339-3

http://www.storybox.pl/

Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

(Visited 329 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close